fbpx
Close

Uus süsteem suurendab mängijate keskmist punktisummat

– Tennis / Foto: Pixabay

Päeval, mil Cincinnati tenniseturniiril mänge ei peeta, oleks ehk sobiv kirjutada üks informatiivne lühilugu, mis ehk natukenegi selgitab lahti ATP ja WTA tänavu loodud punktisüsteemi iseärasusi.

Teatavasti tehti enne koroonaviiruse pausi lõppu otsus, et kui turniirid uuesti käima lähevad, siis eelmisel aastal alates Indian Wellsi turniirist teenitud punkte (isegi neil võistlustel, mis tänavu peetakse) keegi ei kaota. Kui võtta aluseks WTA (sest naiste poolega on rohkem seotud Eesti huvid), siis seal saab mängija edetabelisse kirja 16 parema turniiri punktid, kusjuures osa võistlusi (slämmid ja Premier Mandatory) on kohustuslikud. See tähendab, et kui langed Premier Mandatory turniiril avaringis välja, siis need kehvad punktid jäävad sulle 16 seas kirja, ehkki sul võib nõrgematelt turniiridelt olla mitu paremat tulemust. Sama asja ei rakendata aga mängijate puhul, kes madala edetabelikoha tõttu Premier Mandatory turniirile otse ei pääse.

Mis aga toimub tänavu? Praegu võib mängijal parema 16 turniiri hulka minna nii Cincinnati mullune kui ka tänavune turniir, aga mitte mõlemad korraga. Nii näiteks jäid Madison Keysil (USA) alles mullused 900 võidupunkti, aga tänavune võitja kogub samuti 900. Ainult juhul, kui Keys kaitsnuks tiitlit, poleks kaks mängijat saanud 900 punkti.

Sellise matemaatikaga lihtsalt suurenevad mängijate keskmised punktisummad. Ka praegu on nii, et järgmise nädala alguseks saab hulk mängijaid punkte juurde (nende hulgas Anett Kontaveit +85), aga maha ei lähe punkte kellelgi. Selge, et süsteem on tehtud põhjusel, et koroonaviiruse olukord on riikida kaupa erinev ja otsus mõnest võistlusest loobuda ei tohi tekitada mängijale halbu tagajärgi edetabelis languse näol. Kuid punktisummade puhul peame nüüd eeldama, et varsti ei piisa maailma edetabeli 20. kohal püsimiseks (järgmise nädala rankingus on seal ameeriklanna Alison Riske 2256 punktiga, otse 2220 punkti omava Kontaveidi ees) enam isegi 2500 punktist. Muide, kui Keys oleks oma mullused 900 punkti kaotanud, seisnuks ta praegu edetabelis Anetti taga ja Eesti esireket oleks ise 20. kohal.

Süsteem iseenesest kedagi ei upita ega ole ka kellelegi kahjulik, kuid lihtsalt üldises plaanis suurendab aasta lõpuni punktisummasid. Loomulikult saab rohkem juurde ikka tennisist, kes hästi mängib, aga samas on paljudel mängijatel punktiarvel ka poolteist aastat tagasi saavutatud tulemusi. Kaasa arvatud Anettil, kes 2019. aasta aprillis teenis Miamist ja Stuttgardist kokku ligi 700 punkti.

Mis saab järgmisel hooajal, on praegu veel vara ennustada. Igatahes ei taastu 12 kuu parimate punktide arvestamise süsteem enne, kui turniirid hakkavad toimuma regulaarselt. Aga seda aega veel silmapiiril ei paista…

scroll to top