Üllatus: Monte Carlo finaalis mängivad Tsitsipas ja Ruud

Casper Ruud pärast karjääri parimat võitu. / Foto: AP/Scanpix

Kui eilses veerandfinaalide ülevaates kirjutasime, et oleks üllatus, kui poolfinaalides võidaksid Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 12) ja Casper Ruud (Norra, 8), siis tegelikult nii juhtuski.

Kaotajateks olid aga maailma kaks parimat tennisisti Novak Djokovic (Serbia) ja Jannik Sinner (Itaalia), neist teine sai sel hooajal alles teise kaotuse.

Tõsi, Sinneri kaotust mõjutas kindlasti tõsiasi, et ta väänas kohtumises Tsitsipase vastu otsustava seti keskel põlve. Füsioterapeut käis väljakul kaks korda, aga Sinner kaotas seisult 1:4 kõik geimid. Tsitsipase võidunumbriteks kirjutati 6:4, 3:6, 6:4.

Mäng oli algusest peale üsna intensiivne ja tagajoonepunktid hoogsad. Tsitsipas on võrreldes selle ajaga, kui ta maailma paremikku kerkis, saanud veel rohkem liivaväljaku spetsialistiks, aga eks seetõttu kannatavad tema tulemused teistel katetel. Esimeses kahes setis otsustas võitja kiire murre – Tsitsipas sai sellega hakkama avaseti kolmandas ja Sinner teise seti teises geimis. Tsitsipas võitles küll seti viimases geimis nagu lõvi, aga tervelt viis murdepalli jäi kasutamata.

Otsustava seti algul jätkus Sinneri hoog, aga nagu öeldud, see rauges põlve väänamisega. See oli tennis kõige kõrgemal tasemel, mida ma üldse olen võimeline mängima,” ütles Tsitsipas. “Jannik on erakordselt raske vastane ja seda oleme näinud terve tänavuse hooaja. Mul ei olnud kuigi palju variante võitmiseks, aga ma leidsin tee ja olen selle üle uhke.” Vastase vigastusest ta juttu ei teinud ning seni me ei tea, kui tõsine see vigastus oli. Järgmisel nädalal Sinner niikuinii ühelgi turniiril ei mängi, seega selgub alles Madridi turniiriks, kas itaallane on terve.

Djokovic oli varem Ruudi võitnud kõigis viies omavahelises kohtumises ja veelgi enam, Ruud polnud temalt saanud isegi üht setti. Spetsialistide arvates ei ole Ruudi stabiilne, kuid võib-olla mitte nii võimas mäng Djokovicile ohtlik. Kuid serblane pole kindlasti tänavu nii heas vormis kui mullu. Kui ta pärast kaotust Indian Wellsis loobus Miami turniirist, viitas ta sellele, et tema mäng on käest ära ja ta peab vaheaja võtma. Kuid täna esimeses setis polnud küll midagi muutunud – Djokovic tegi lausa 16 lihtviga ja Ruudile piisas esmakordselt maailma esireketi vastu seti võitmiseks ka enda keskmisest mängust.

Teises setis leidis Djokovic ka vähemalt oma keskmise taseme, aga see on märksa parem Ruudi keskmisest ja nii võitis ainult 3 lihtviga teinud serblane 6:1. Kuid otsustavas setis Ruud enam järele ei andnud. Tõsi, pärast 4:1 edu lasi Ruud siiski Djokovicil viigistada 4:4, aga seisul 5:4 murdis otsustavalt. Djokovici suur probleem on praegu ka serv. Eile kaotas ta Alex De Minauri vastu teises setis kolm pallingugeimi, täna kolme seti peale kokku neli. Ise võttis serblane ka neli murret, aga Ruud suutis oma murdeid kavalamalt jaotada ja võita vaatamata sellele, et jäi 11 punktiga (73:84) Djokovicile alla.

Ruud sai karjääri parima võidu, sest ma polnud varem alistanud ühtki maailma esireketit. Ruudi esikümnes püsimise perioodil on maailma esireketid olnud ka Rafael Nadal, Daniil Medvedev ja Carlos Alcaraz, aga neid ühtki polnud norralane valitsemise ajal võitnud.

Maailma edetabelis kerkis Ruud kuuendaks Andrei Rublevi ette. Finaali kaotamine Ruudi jaoks midagi ei muudaks, aga Tsitsipas läheks ka Rublevist mööda. Võidu korral jääks Ruudil ikka veel üle tuhande punkti Alexander Zverevist (Saksamaa) puudu.

Tuleb välja, et Tsitsipas ja Ruud on omavahel üsna harva mänginud ja enne homset finaali juhib Ruud 2:1. Ta võitis ka nende ainsa senise kohtumise saviliival, kui oli Tsitsipasest parem 2021. aasta Madridi turniiri 1/8 finaalis. Tänavu võitis Ruud Tsitsipast Los Cabose ATP 250 turniiri poolfinaalis.

Järgmisel nädalal on kõige tugevam Barcelona ATP 500 turniir, kus esimesena on asetatud Alcaraz, kes Monte Carlos viimasel hetkel loobus. Djokovic, Sinner ja Medvedev Barcelonas ei mängi.