Mark Lajal tuli keerulisest seisust välja ja jõudis esmakordselt Challengeri finaali

Mark Lajal Vilniuse Challengeril. / Foto: Vilnius Open Facebook

Mark Lajal oli seti ja murdega taga, aga võitis siis viis geimi järjest ja viimasest 15st geimist 12, et alistada Little Rocki Challengeri poolfinaalis neljandana asetatud Antoine Escoffier (Prantsusmaa, ATP 202.) 4:6, 6:3, 6:2.

Esimene sett olu kummaline. Lajal jäi 0:3 taha, olles kaotanud kaks servigeimi ja teeninud kolme geimiga ainult kolm punkti. Kuid siis tuli eestlase aeg – ta võitis ise neli geimi järjest ja juhtis 4:3, kuid murded olid sel hetkel tasa. Nüüd kandus paremus Escoffier’i poolele, 31-aastane prantslane võitis viis geimi järjest ja juhtis 6:4, 2:0. Peab ütlema, et serv ei tulnud Lajalil esimeses setis üldse välja – ta sai esimest pallingut sisse 44% ja võitis sellelt ainult 45% punktidest. Varasemates mängudes oli Lajalil õnnestumisprotsent üle 60 ja ta võitis vähemalt 70% esimese servi punktidest.

Aga teine sett oli hoopis teisest puust – nüüd lõi Lajal esimest servi sisse 71% ja võitis 73% punktidest – meeletu vahe. Aga vaja oli võita ka tõrjegeime ning seegi õnnestus – Lajal juhtis 5:2 ja võitis seti 6:3. Otsustavas setis läks Lajal ise kahe murdega ette, kuid prantslane sai ühe tagasi. Kaalukeeleks sai kuues geim, kus Lajal servis seisult 3:2. Mängiti kokku 14 punkti ja vastasel oli neli murdepalli, aga Lajal võitis geimi, säilitas edu ja tegi seejärel veel ühe murde.

Lõpuks jäi Lajal ässadega alla 5:9, aga ta tegi topeltvigu palju vähem 2:9. Esimese servi õnnestumisprotsent oligi Lajalil kokkuvõttes 60, nagu ka eelmistes mängudes. Esimeselt servilt sai ta ikkagi vähem punkte, kui Escoffier (58 vs 68%), aga teiselt servilt märksa rohkem (60 vs 33%). Murdepalle võitis Lajal 11st 7 ja Escoffier 9st 5. Ehk siis enne seda, kui Lajal otsustava seti kuuendas geimis päästis neli murdepalli, ei olnud ta päästnud ühtki.

Finaalis kohtub Lajal Beibit Žukajeviga (Kasahstan), kes on maailma edetabelis Lajalist pisut taga (vastavalt 311. ja 325.), aga kuna kasahh läbis Little Rockis kvalifikatsiooni, on nad nüüd maailma jooksvas edetabelis kõrvuti vastavalt 253. ja 254. kohal. Finaalis on Lajalil väike eelis, sest tema mäng kestis 51 minutit vähem ja lõppes varem. Samas on Žukajevil eelis selle poolest, et ta mullu oktoobris võitis Lajalit Bresti Challengeril 6:4, 7:6. Mõlemad finalistid tõusevad esmaspäeval karjääri kõrgeimale kohale, aga võitja kerkiks kuhugi 230. koha kanti.