fbpx
Close

Suurim tõusja: 17-aastane Leylah Fernandez teel esisajasse

Leylah Fernandez mängimas Acapulco turniiri finaalis. / Foto: Imago images/Scanpix

Koroonaviiruse puhangu tõttu on rahvusvahelist tennist 2020. aastal mängitud vaid kaks ja pool kuud ning WTA TOP 300 seas on selle aja jooksul suurima tõusu teinud 17-aastane Kanada neiu Leylah Annie Fernandez.

Kui nüüd vaadata parimate mängijate vanust või õigemini noorust, siis ei saa veel Fernandezit võrrelda temast 1,5 aastat noorema Cori Gauffiga (USA), kes on juba suurimatel turniiridel ilma teinud ja paikneb edetabelis 52. kohal. Ent naismängijatest, kes veel tänavu kuuluvad noorteklassi (sündinud 2002 või hiljem) on Fernandez 118. edetabelikohaga paremuselt teine.

Kanadas sündinud Fernandez on vanemate poolt Ekuadori ja Filipiini päritolu, kuid see on viimasel ajal traditsiooniline, et parimad Kanada tennisistid on mingil viisil pärit teistest riikidest – seda on ka Bianca Andreescu, Denis Shapovalov ja Felix Auger-Aliassime. Fernandez on tulnud ka juunioride slämmiturniiri võitjaks, ta sai esikoha 2019. aastal Roland Garrosis.

Tänavust hooaega alustas Fernandez 209. kohalt, aga juba pääs kvalifikatsiooni kaudu Australian Openi põhiturniirile andis talle juurde 40 WTA punkti. Kuid suurim saak tuli siiski Acapulco turniirilt, kus ta valikturniirilt alustades jõudis finaali ja teenis 198 punkti. Noor Kanada neiu alistas Acapulcos kolm esisaja mängijat ja järgmisel turniiril Monterreys maailma 37. reketi ja slämmiturniiri võitja Sloane Stephensi (USA), kuid tegelikult on Fernandezi 2020. aasta väljapaistvaim võit hoopis 6:2, 7:6 edu Belinda Bencici (Šveits, 5) üle FedCupi Maailmaliiga üleminekumängul.

“FedCupi matš oli minu jaoks eriline hetk ja kogemus,” ütles Fernandez ITF-i kodulehekülje artiklis. “Võit Bencici üle andis eneseusku, et võin mängida ka maailma esikümne tasemel. Mul on tulevikuks väga palju eesmärke ja esialgu tahaksin järgmistel nädalatel, kui turniirid taas algavad, jätkata esitusi sellel tasemel.”

Leylah’ isa ja treener Jorge Fernandez on soovitanud tütrel lugeda suurte spordimeistrite elulugusid, et õppida tšempioni mentaliteeti ja olla kunagi valmis saama parimatest parimaks. Nii on Leylah’ tudeerinud Lionel Messi, Pele, Wayne Gretzky, Sydney Crosby, Isiah Thomase, Floyd Mayweatheri ja Mike Tysoni elulugusid ning põhimõtteid. “Pean keskenduma targale tennisele ja uskuma oma mängustiili. Ma ei ole tippmängija kohta pikk ja seetõttu on mind mitmel korral alahinnatud. Teiste spordialade meistrite tundmaõppimine inspireerib ja lisab mulle motivatsiooni,” ütles Fernandez.

Koroonaviiruse ajastul tuleb Fernandezil leppida piiratuma treeningumahu ja -kvaliteediga. “Minul ja isal pole olnud kerge harjuda uue programmiga,” tunnistas Leylah. “Oleme pidanud väljakutreeninguid lühendama ja füüsilise ettevalmistuse osas muutusi tegema. Aga olen väga õnnelik, et mu ümber on suurepärane tiim ja saan tennist harjutada pereringist väljumata, sest noorem õde Bianca mängib piisavalt hästi, et olla mu löögipartner,” ütles Fernandez. Leylah’ õde Bianca (16) on hetkel ITF-i juunioride edetabeli 368. reket.

Kui rääkida teistest TOP300 tennisistidest, kes tõusid 2020. aasta paari kuuga edetabelis vähemalt 60 kohta, siis paremuselt teine on argentiinlanna Nadia Podoroska (23), kes kerkis 83 kohta ja on nüüd maailma 172. Tema peamine saavutus oli finaalipääs WTA 125K (ehk Challenger) turniiril Newport Beachis. Järgnevad Gabriela Talaba (Rumeenia, +78 kohta), Renata Zarazua (Mehhiko, +71), Fang Ying Xun (Hiina, +68), Destanee Aiava (Austraalia, +67) ja teistega võrreldes juba “vanameistrina” (27) Shelby Rogers (USA, +61), kes hetkel 113. kohaga on võib-olla naasmas esisajasse. Kunagi oli Rogers ka TOP50 seas ja meie ehk mäletame teda 2019. aasta Wimbledoni avaringist, kus ta Anett Kontaveidi vastu võitis seti, aga mängu eestlannale ikkagi kaotas.

Tõsi, kui välja jätta Fernandez ja Rogers, siis ülejäänud alustasid tõusu kolmandast sajast või isegi väljastpoolt ja vahe on päris suur – et tõusta näiteks 91 kohta nagu Fernandez, on maailma teises sajas vaja umbes 300 WTA punkti, aga kolmandas sajas (200-300) piisab selliseks tõusuks ka 100-110 punktist.

scroll to top