Supervormis Andrei Rublev alistas liivaväljakute kuninga!

Nii tähistas Andrei Rublev karjääri parimat võitu Monaco õhtupimeduses. / Foto: EPA/Scanpix

Andrei Rublev (Venemaa, 6) võinuks ehk Monte Carlo turniiri veerandfinaalis isegi kiiremini hakkama saada Rafael Nadaliga (Hispaania, 3), aga venelase 6:2, 4:6, 6:2 võit on ometi märkimisväärne saavutus.

Monte Carlo turniiri 11-kordset võitjat tabas seega sama saatus, mis kaks aastat tagasi, kui see võistlus viimati toimus – ka siis langes Nadal veerandfinaalis, kuid itaallase Fabio Fognini käe läbi. Fognini võitis tunamullu ka turniiri, mis oli tema esimene Masters 1000 tiitel ja tegelikult võib ajalugu korduda, sest ka Rublev pole varem Masters 1000 taseme võistlust võitnud.

Nadal mängis algul väga kahvatult. Kui ta oli esimeses setis 0:2 kaotusseisu mänginud viigiks 2:2, tegi ta servigeimis kolm topeltviga ja jäi ka edaspidi pallivahetustes hiljaks, näis pisut apaatsena. Kuid Nadal poleks Nadal, kui ta niisama mängu kaotaks seisul 2:6, 0:2 algas võitlus ja nüüd nägid kõik, mis juhtub siis, kui hästi mängivad mõlemad. Kaua aega oli heitlus võrdne ja fantastilisi punkte võitis ka Rublev, aga seisul 4:3, 40:30 mängis ta oma servil paar kehva punkti ja siis veel ei kasutanud hiilgavat ründevõimalust. Nadal viigistas ja läks siis üldse mängu jooksul esmakordselt juhtima 5:4 pärast oma pallingu võitmist. Nüüd oli hispaanlane pidurdamatu ja tema mäng seti lõpus pani ahhetama.

Aga ometi – kuigi Nadal mängis neljapäeval vaid 55 minutit ning Rublev 2 tundi ja 44 minutit, näis hispaanlane otsustavas setis väsinuna. Rublev tagus palle maha endise järjekindlusega, kuid Nadali-poolsed vastused jäid tulemata. Teise seti lõpp oli Nadalile osutunud nö “Pyrrhose võiduks” – sellele kulunud jõuvarud olid liiga suured.

Nadal tegi siiski 25 äralööki Rublevi 23 vastu, aga kindel oli see, venelane sundis sagedamini Nadali eksima kui vastupidi sündis. Rublevi tippmäng on niivõrd võimas, et Nadal sai isegi oma lemmikkattel sellele vastu vaid enda ülima pingutuse abil. Oleme ikka harjunud, et Nadal võidab liival sette rutiinselt, aga täna see nii polnud. Hispaanlane servis kehvasti – 1 ässa, 7 topeltviga ja esimese servi õnnestumisprotsent 57. Rublevil olid need numbrid 2, 2 ja 60 – ka mitte liiga head, aga vähemalt korralikud.

Rublev kohtub poolfinaalis Casper Ruudiga (Norra), kes lülitas välja tiitlikaitsja Fognini 6:4, 6:3. Rublev on seni võitnud kõik kolm nende omavahelist mängu. Tänavu kaks kuud tagasi Austraalias sai Rublev 1/8 finaalis Ruudilt loobumisvõidu seisul 6:2, 7:6. Teises poolfinaalis kohtuvad Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 4) ja Dan Evans (Suurbritannia).