Stefanos Tsitsipas sai raske võidu ja on soosik pääsemaks finaali

Stefanos Tsitsipas õigustas asetust. / Foto: AFP/Scanpix

Austraalia lahtiste meistrivõistluste meeste üksikmängu tabeli ülemisel poolel jätkab favoriidina Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 3), kes raskes mängus alistas Jannik Sinneri (Itaalia, 15).

Spetsialistid pidasid seda mängu ülemise tabelipoole 1/8 finaalidest keskseimaks. Sinner oli eelmises ringis võitnud ungarlast Marton Fucsovicsi 0:2 kaotusseisust ja oli sama tegemas ka täna, kui võitis Tsitsipase vastu 0:2 pealt kolmanda ja neljanda seti. Kuid otsustavas setis oli parem Tsitsipas, kes võitis 6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 6:3. Pingelisi geime ja murdepalle oli selles mängus palju, aga nende realiseerimisel märksa edukam Tsitsipas, kes võitis 11st murdepallist 5, aga Sinner 26st 4 (15%). Siiski ei tähendanud kaotatud murdepallid Sinnerile liiga palju, sest 18st 2 realiseeris ta neid kolmandas ja neljandas setis kokku, aga need setid itaallane ju võitis. Otsustavas setis olid aga murdepallid ainult Tsitsipasel, kes realiseeris 6st 1.

Äralöökide/lihtvigade osas jäi Tsitsipas miinusesse 48/55, aga Sinner nulli 54/54. Otsustasid seega sunnitud vead, mida Sinner tegi rohkem, sest ka üldpunktid võitis kreeklane 194:191. Mäng kestis täpselt neli tundi.

Tsitsipase vastane veerandfinaalis on suurüllataja Jiri Lehecka (Tšehhi), kes sai jagu Feliz Auger-Aliassime’ist (Kanada, 6) 4:6, 6:3, 7:6, 7:6. Nagu tulemusest näha, otsustasid kaks tie-break’i, kus Lehecka oli selgelt üle, ta võitis kolmanda seti kiire lõppmängu 7:2 ja neljanda 7:3. Lehecka kaotas neis geimides oma servil ainult ühe punkti ja sellegi siis, kui ta kolmanda seti tie-break’is juhtis juba 6:0. Kahes viimases setis murdeid enam ei olnud ja ainult kaks murdepalli kolmanda seti seitsmendas geimis oli Leheckal. Erinevalt Tsitsipas-Sinneri mängust oli siin nii murdeid kui ka murdepalle vähe: Lehecka 4st 1 ja Auger-Aliassime 3st 1. Kanadalane jäi ettearvatult ässadega peale 20:9, aga äralöögid olid viigis 39:39, seega tegi Tšehhi noormees mängust 11 äralööki rohkem.

Teises veerandfinaalis kohtuvad Sebastian Korda (USA, 29) ja Karen Hatšanov (18). Korda ja Hubert Hurkacz (Poola, 11) pakkusid publikule heitlust täie raha eest ja kuigi neli esimest setti olid lühikesed, läks lõpuks ikkagi vaja otsustava seti tie-break’i 10 punktini. Korda mängis seal 7:3 edu maha, aga võitis kolm viimast punkti seisult 7:7. Tie-break oli siiski vigaderohke, kuid vähemalt viimase punkti võitis Korda kauni äralöögiga. Lõpptulemus oli 3:6, 6:3, 6:2, 1:6, 7:6.

Korda parim periood oli teise seti seisult 2:2 kuni kolmanda seti seisuni 4:0, kui ta võitis 9st geimist 8. Kuid siiski suutis Hurkacz ärgata ja neljandas setis oli omakorda selgelt üle. Lihtvead olid ikkagi selle mängu võti. Kokku tegi neid rohkem Hurkacz (60 vs 52), aga neis settides, mis ta võitis, tegi vähem. Äralöökidega jäi Hurkacz peale 49:42.

Nagu ütles publiku lemmik Korda, oli mäng vinge (inglise keeles awesome): “Mul oli suur edu, siis kaotasin selle, aga kuidagi suutsin toime tulla. See ei olnud kerge, aga mängu lõpuga olen väga rahul. Arvan, et minu parim omadus on vigadest õppimine ja nende kasutamine sellises matšis nagu täna. Olen eduseisust kaotanud Rafale (Nadal – toim.), kasutamata jäi matšpall Djokovici vastu. Need kogemused tulid kasuks juba võidumängus Medvedeviga, kus suutsin kaks tie-break’i võita.”

Imetulemus oli lähedal Hatšanovi ja Yoshihito Nishioka (Jaapan, 31) mängus. Venemaa tennisist juhtis selles kohtumises 6:0, 6:0, 2:0! Kui esimesed geimid olid tasavägised, siis alates esimese seti seisust 3:0 võitis Hatšanov järgmises üheksas geimis punktid 36:4!! Teise seti punktid olid 24:2 ja vahepeal võitis Hatšanov 20 punkti järjest! Sellegipoolest suutis Nishioka võita mängu esimese geimi hoopis vastase servil ja viigistada neljandas setis 2:2. Jõuti tie-break’ini, kus seisuni 5:4 Hatšanovi kasuks ei olnud ühtki minimurret. Siis aga kaotas Nishioka servil mõlemad punktid ja mängu 0:6, 0:6, 6:7. Sellis mängu statistikat polegi justkui mõtet tuua, aga vähemalt ühes näitajas oli Hatšanovi ülekaal fenomenaalne: esimese servi punktid 93% vs 43%.

Naiste üksikmängu üllatustest kirjutasime juba varasema loo. Nüüdseks on lõppenud ka kolmas 1/8 finaal, kus Jessica Pegula (USA, 3) võitis Barbora Krejcikova (Tšehhi, 20) 7:5, 6:2. Pegula on kõrgeima asetusega mängija, kes turniiri jätkab.