fbpx
Close

Rafael Nadal mängib tennist nagu male suurmeister

– Rafael Nadal / Foto: Pixabay

ATP suure hulga statistilise materjali seas on ka võrdlus, mitmelöögiliste pallivahetuste korral on üks või teine mängija maailmas parimate seas. Silma torkab Rafael Nadal, kes valitseb 5-8-löögilisi pallivahetusi.

Nimelt on Nadal võitnud 59,7% pallivahetustest, mis kestsid 5-8 lööki. Selgituseks: pallivahetuste arvu loetakse väljakule kukkunud pallide arvu järgi – näiteks nii äss kui ka tõrjuja viga on 1-löögiline pallivahetus, sest teisel juhul ei õnnestunud tõrjujal palli väljaku piiridesse suunata.

Nagu mainib ATP artikli autor Craig O’Shannessy, võidavad 0-4 löögiga pallivahetusi eelkõige tugevad servijad, aga ka need, kes tõrjetel riskivad ja üritavad kohe esimesel võimalusel punktilööki sooritada. 9 löögist algab juba pikem pallivahetus, mis meeldib eelkõige stabiilsetele, aga mitte niivõrd teravatele tagajoonemängijaile. Seevastu Nadal ei soovi pallivahetust liiga pikaks ajada, vaid pigem lõpetada see enda kolmandal/neljandal löögil (ehk olenevalt sellest, kumb pool servib, tähendab see 5-8 lööki).

Autor nimetab 5-8-löögilise pallivahetuse meistreid eelkõige kombineerijateks ja võrdleb nende tegevust malesuurmeistrite kombinatsiooniga, mis tihti algab üllatava käiguga (tennises löögiga) ja siis kaks-kolm käiku hiljem on mäng kas võidetud või suure paremusega enda kasuks pööratud. Ka Nadal armastab just kombinatsioone – ta ei lähe palli maha lööma esimesel võimalusel, vaid üritab ühe-kahe löögiga endale edu teenida ja siis see maksma panna.

Nadali 59,7% 5-8 löögi pallivahetuste võitmisel on üsna haruldane number, sest näiteks 0-4 löögi arvestuses juhib Daniil Medvedev 55,0 ja 9+ löögi arvestuses mõnevõrra üllatuslikult Yoshihito Nishioka (Jaapan) 56,6 protsendiga. Nadal ise võidab 0-4 löögi pallivahetusi 52,3 ja 9+ pallivahetusi 55,3%.

Ent omas elemendis on Nadal kõvasti teistest üle. Temal on 5-8 löögi pallivahetuste võitmine ligi 4 protsenti parem kui edukuselt järgmisel mängijal (Diego Schwartzman, Argentiina 55,9%). Järgneb Nadali peamine rivaal Novak Djokovic 55,5 protsendiga. Kuna ka Djokovic ei ole punktide väga kiire lõpetaja, peaks serblane nüüd mõistma, et pigem on tal kasulik Nadali vastu pallivahetusi pikemaks (9+) ajada. Aga just seda Nadal tihti vastasele ei luba, sest ta paneb käiku oma löökide kombinatsiooni nagu males.

Nii palju veel, et kui 59,7% ei tundugi suur number, siis arvestagem, et 60% pallivahetustest ei võida tipptennisistid isegi mitte oma parimatel hooaegadel. Näiteks seis 6:3, 6:3 eeldab, et võidetakse umbes 55-57% punktidest. Sellest tuleb järeldada, et võita ligi 60% punktidest teatud löökide arvu juures on ikka väga hea tulemus!

scroll to top