Analüüs: miks Novak Djokovic on Australian Openil nii võimas?

Novak Djokovici pärast mullust Australian Openi võitu koos vastase Dominic Thiemiga. / Foto: AFP/Scanpix

ATP kodulehekülg on teinud statistilise analüüsi, mis näitab seda, et Australian Openil kaheksa üksikmängu tiitlit (see on ka turniiri rekord) võitnud Novak Djokovicil on oma edu saladus.

Nimelt peitub “saladus” selles, et Djokovic alustab mänge Australian Openil väga tulemuslikult ja ta on aegade jooksul võitnud Melbourne’is esimestes settides 64,36% geime. Et see number paremini selgeks teha, siis 6:3 setivõidu puhul teenib võitja 66,7 ja 6:4 puhul 60% geimidest. Ehk siis Djokovici 64,36% seisab just nende kahe tulemuse vahel.

Djokovic seisab avaseti geimide võitmise osas täiesti omaette real, sest paremuselt neli järgmist meest on võitnud esimeses setis keskmiselt veidi üle 60% geimidest: Rafael Nadal 60,86, Andre Agassi 60,50, Jim Courier 60,24 ja Roger Federer 60,23%. Seega ükski neist Australian Openi endistest võitjatest ei alusta mänge sel turniiril nii tugevalt kui Djokovic.

Ja samamoodi annab avaseti geimide võiduprotsent vastuse ka sellele, miks Djokovic on edukam just Austraalias. Nimelt on serblane Prantsusmaa lahtistel võitnud 60,91, US Openil 60,17 ja Wimbledonis 58,62% esimese seti geimidest, ehk siis mujal 3,5 kuni 6% vähem. Muide, kõige võimsam oli Djokovic Austraalias 2016. aastal, kui ta esimeses setis lausa purustas vastaseid, võites seitsmes mängus kokku 76,1% geimidest!

Neil kaheksal aastal, mil Djokovic on Austraalias võitnud (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019 ja 2020), on Djokovic 56 kohtumises vaid neljal juhul kaotanud esimese seti ja neist kolm finaalis: 2008 Jo-Wilfried Tsongaga 4:6, 6:4, 6:3, 7:6, 2012 Nadaliga 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5 ja 2013 Andy Murrayga 6;7, 7:6, 6:3, 6:2.

Võime veel lisada, et teise seti geimivõitude protsendi (61,6) poolest ei ole Djokovic Austraalias parim, sest teda edestavad Stefan Edberg (67,6) ja Agassi (62,8).

Kui sellisest statistikast teha mingeid järeldusi, siis ainult seda, et küllap saab Djokovic Austraalias mängida pingevabamalt, sest ta jääb harvemini kaotusseisu kui teistel slämmiturniiridel. Ja need kolm finaali, mis ta pärast esimese seti kaotust võitis, võivad näidata ka seda, et Djokovic oli siiski vastastest värskem, sest jõudis finaalini rohkem jõudu ja närvipinget kokku hoides.

Vaadake kogu statistilist analüüsi siit.