fbpx
Close

Rafael Nadal – kõigi aegade parim?

– Rafael Nadal suudlemas võidukarikat / Foto: Reuters/Scanpix

Iga kord, kui meeste tipptennises midagi toimub, hakatakse taas arutlema, kes on kõigi aegade parim. Kaua arvati, et Roger Federeri 20 slämmiturniiri võidu rekordit ei lööda üle, aga Rafael Nadal võrdsustas seisu 2020. aastal, Novak Djokovic mullu. Pärast tänast võitu Melbourne’is läks Nadal teistest ühega ette ja peaks kandma kõigi aegade parima tiitlit.

Muidugi, kui vahe on sedavõrd väike nagu 21-20-20, peaks vaatama ka muud statistika, näiteks on Federer endiselt parim turniirivõitude (ATP + slämmid) arvu poolest. Tal on võite 103, Nadalil 90 ja Djokovicil 86. Kuid näiteks Masters 1000 turniirivõitude arvu poolest on šveitslane teistest taga – Djokovic 37, Nadal 36 ja Federer 28. Djokovicil on olemas ka see saavutus, et ta on vähemalt ühe korra võitnud iga Masters 1000 turniiri. Nadal pole kordagi võitnud Miamis ja Pariisis (siin on muidugi silmas peetud sügisel toimuvat siseturniiri, sest muidu on Nadal Pariisis võitnud 12 korda) ning Federer Monte Carlos ja Roomas.

Kuid Rod Laver on võitnud koguni 198 turniiri, ent tema läks pärast 1962. aastal amatöörina slämmi vormistamist profiks ja vahepealseltel aastatel (1963-1968) võinuks ta slämme oi kui palju võita! Kui profid lubati slämmiturniiridele, võitis Laver kohe teise slämmi.

Nadali suure slämmi võidud on ka natuke ühele poole kaldu, sest ta on 21st 12 võitnud Prantsusmaa lahtistel. Djokovici rekord on 9 (Australian Open) ja Federeril 8 (Wimbledon). Kuid nüüd jõudis Nadal Djokovicile selle poolest järele, et nad on profiajastul ainsad, kes on võitnud iga slämmiturniiri vähemalt kaks korda. Federer on Pariisis piirdunud ühega. Kõik turniirid on vähemalt kaks korda võitnud muidugi ka Laver. Naised on selles arvestuses ees, sest Steffi Graf on iga slämmiturniiri võitnud vähemalt 4 korda, Margaret Court ja Serena Williams 3 korda.

Nadal suurendas täna ka edu pikaajalisuses kontekstis – tema esimese ja viimase slämmiturniiri võidu vahele mahub nüüd 16 aastat ja 8 kuud. Federeril on see periood 14,5 aastat ning Djokovicil 13 aastat ja 5 kuud. Nadal oli tegelikult teistest ees (15 aastat ja 4 kuud) juba üle-eelmisel aastal Pariisis tiitlit võites. Täpselt 15 aastat ei tulnud sel põhjusel, et koroona-aastal mängiti Prantsusmaa lahtised oktoobris. Aga Nadal ei ole selles osas kõigi aegade parim. Ken Rosewalli esimese ja viimases slämmivõidu vahele jäi 19 aastat (1953 ja 1972 Austraalia lahtised).

Muidugi ei saa Nadali paremust veel lõplikult välja kuulutada. Ilmselt ei ole oma viimast sõna veel öelnud Djokovic ja võib-olla ka Federer, ehkki tema puhul enamik spetsialiste kahtleb uutes slämmivõitudes. Kuid nagu ütles täna üks tennisesõber: Djokovicil ei jää nüüd muud üle, kui minna koroonaviiruse vastu vaktsineerima. Ainult siis saab ta olla kindel, et pääseb igale poole mängima. Varsti selgub, kumb jääb peale, kas Djokovici vaktsiinivastane meelsus või rekordijaht.

scroll to top