fbpx
Close

Pariisi Masters 1000 finalistide vanusevahe on 16 aastat

Holger Rune Pariisi Mastersi poolfinaalis. / Foto: Sipa Press/Scanpix

Aasta viimasel ATP Masters turniiril kohtuvad finaalis 35-aastane Novak Djokovic (Serbia, 6) ja 19-aastane Holger Rune (Taani). Nii suurt vanusevahet pole Pariisi turniiri finalistidel veel olnud.

Kui aga Rune võidaks, poleks ta siiski turniiri noorim võitja, sest sakslane Boris Becker sai 1986. aastal esikoha pisut enne 19. sünnipäeva. Vanim võitja on aga Djokovic ise, kui ta mullu võitis 34-aastaselt.

Turniiri suurim üllataja Rune alistas tänases poolfinaalis Felix Auger-Aliassime’i (Kanada, 8) 6:4, 6:2. See oli ka revanš eelmise nädala Baseli finaali eest, kus Auger-Aliassime jäi taanlase vastu peale 6:3, 7:5. Runel ei olnud mingeid probleeme, sest oma servil loovutas ta kokku üheksas geimis vaid 11 punkti ja murdepalli kanadalasel polnud. Teise seti algul tegi Rune 4:0 spurdi, millest välja tulla polnud võimalik.

Rune on Pariisis hiilgavalt servinud. Täna jäi ta ässadega peale 5:4 ja sai esimest servi sisse koguni 83%. Nii pidi taanlane teist servi lööma vaid kaheksal korral ja ta võitis neist ainult kaks punkti. Aga esimesel servil kaotas 39st punktist ainult viis. Seega: kui Rune protsent olnuks halvem, võitnuks ta vaevalt servigeime nii kindlalt.

Djokovic kohtus Stefanos Tsitsipasega (Kreeka, 5), kellele serblane oli viimati kaotanud 2019. aastal. Pärast seda on Djokovic koos tänasega võitnud kaheksa viimast omavahelist kohtumist, aga nende hulgas on olnud väga tasavägiseid mänge, näiteks viiesetilised heitlused Prantsusmaa lahtistel – 2020 poolfinaalis ja 2021 finaalis. Tänane mäng kujunes ka põnevaks ja Djokovic võitis kõige napimalt 6:2, 3:6, 7:6. Esimeses setis tegi kaks murret Djokovic, teises Tsitsipas ja kolmandas hoidsid mõlemad oma servi. Kuid suuremates raskustes oli Tsitsipas, kes nii kolmandas kui ka üheksandas geimis pidi päästma kaks murdepalli.

Tie-break’is tegi Tsitsipas minimurde seisuks 4:3 ja asus servima, kuid kaotas mõlemad punktid. Seejärel servis Djokovic, kes võitis mõlemad punktid ja nii oli tie-break läbi tulemusega 7:4. Djokovic jäi ässadega peale 11:9 ja võitis esimeselt servilt protsendiliselt rohkem punkte kui Tsitsipas (82 vs 69).

Djokovic jõudis Pariisis finaali kaheksandat korda ja senistest finaalidest on ta kaotanud vaid ühe – 2018. aastal üllatuslikult Karen Hatšanovile. Tema kuus võitu on aga turniiri rekord ja ainsana on Djokovic suutnud võita ka kolm aastat järjest (2013-2015).

“Selline võit on väga magus, eriti kui alistad maailma ühe parema mängija,” ütles Djokovic. “Alustasin mängu väga hästi, löögid õnnestusid sarnaselt eilsele veerandfinaalile (seal alistas Djokovic Lorenzo Musetti koguni 6:0, 6:3 – toim.). Mul olid ka võimalused teise seti algul, aga ei suutnud murda. Kui momentum läks käest, hakkas rahvas elavnema ja ta tõstis oma taset. Kokkuvõttes oli õiglane, et lõpp läks tasavägiseks, mängisime mõned imelised punktid. Olen õnnelik, et võtsin tema väljakutse edukalt vastu.”

Djokovic ja Rune on varem kohtunud ühe korra. Aga see oli mullusel US Openil, kui taanlane oli maailma edetabelis alles 145. Djokovic loovutas ühe seti, võites siiski üsna kindlalt 6:1, 6:7, 6:2, 6:1.

ATP finaalturniiri asetusest ei saa veel täpselt rääkida, sest Djokovic võib mööduda Andrei Rublevist, kui võidab finaalis. Kindel on see, et viie esimese asetusega alustavad Torinos aastalõputurniiri Rafael Nadal (Hispaania), Tsitsipas, Casper Ruud (Norra), Daniil Medvedev ja Auger-Aliassime. Kindlasti on kaheksas Taylor Fritz (USA) ning kuues/seitsmes koht lahtine.

scroll to top