Medvedev ja Thiem näitasid hambaid, Mertens üllatas Keninit

Elise Mertens. / Foto: EPA/Scanpix

US Openil said esmaspäeval või Eesti aja järgi teisipäeva varahommikul selgeks kõik veerandfinalistid. Juba on teada, et meeste üksikmängus saame slämmiturniiri uue võitja.

Pärast Novak Djokovici rumalal kombel väljalangemist on peafavoriitideks tõusnud kaks meest, kellel on varasemaid slämmiturniiri finaali kogemusi – teisena asetatud Dominic Thiem (Austria) ja Daniil Medvedev (Venemaa). Thiem on finaalis mänginud kolm korda, kaasa arvatud viimati peetud slämmiturniiril Austraalias, Medvedev mängis otsustavat kohtumist mullu siinsamas New Yorgis.

Esmaspäevastes kohtumistes olid mõlemad favoriidid hirmuäratavalt head: Thiem alistas Felix Auger-Aliassime’i (Kanada, 20) 7:6, 6:1, 6:1 ja Medvedev Frances Tiafoe (USA) 6:4, 6:1, 6:0. Kuigi Medvedevi võit oli kindlam (ta juhtis ka esimeses setis kahe murdega 5:2), siis Thiemi edu üllatavam, sest paljud spetsialistid, kaasa arvatud Mats Wilander, uskusid 20-aastaselt kanadalaselt suuremat vastupanu.

Thiem ei jäänud hätta Auger-Aliassime’i serviga, mida tõrjudes Andy Murray ei teeninud isegi ühtki murdepalli. Juba esimeses setis oli Thiemil neljas erinevas geimis kokku seitse murdepalli, aga ta võitis vaid ühe. Kuna kanadalane võttis ka ise Thiemi ühe servigeimi, otsustati sett tie-break’is, mille Thiem võitis 7:4. Settpall lõppes huvitavalt – Thiem katkestas ise pallivahetuse ja võttis challenge’i Auger-Aliassime’i eelmise löögi suhtes. Kohtunik ei näinud, aga austerlane nägi õigesti – pall oli audis. Pärast seda kulges mäng ühepoolselt.

Auger-Aliassime, kes oli Murray vastu löönud 24 ässa, lõi neid nüüdki palju (12), aga ikkagi võitis oma esimeselt servilt vaid 60% punktidest (53st 32). Võtame ässad ära ja järele jääb 41st 20 ehk siis alla poole punktidest võitis Auger-Aliassime oma esimesel servil, kui pall läks mängu. Kanadalane võitis napilt ka äralöögid 24:23 (kuid neistki on pooled ässad), aga jäi tugevalt alla lihtvigadega 24:51.

Medvedevi ülekaal oli mänguliselt veel vägevam kui Thiemil, kuid tal oli ka pisut nõrgem vastane. Tiafoe võitis esimeselt servilt veel vähem punkte (55%) kui Auger-Aliassime, aga tema lõi ainult ühe ässa. Ameeriklase teine serv oli aga täielikult Medvedevi kontrolli all. Kui võtta maha üks topeltviga, siis võitis Medvedev vastase teisel servil 25st punktist 19.

– Daniil Medvedev | Foto: AP/Scanpix

Kummal favoriidil on veerandfinaalis raskem vastane? Ilmselt Medvedevil, kes kohtub kaasmaalase Andrei Rubleviga (10). Rublev sai revanši Matteo Berrettinilt (Itaalia, 6), kellega ta eelmisel aastal US Openil samuti kaheksandikfinaalis kohtus, aga tookord kolmes setis kaotas. Tulemus oli seekord venelase kasuks 4:6, 6:3, 6:3, 6:3. Thiemi vastane on Alex De Minaur (Austraalia, 21), kes on visa ja liikuv tagajoonemängija, ent tal ei ole Thiemi vastu erilist relva, sest austerlane on ise ka tagajoonel väga kindel, kuid lööb vastasest kõvemini.

Aga 100% kindel on üks asi: pühapäeval saame esimese 1990ndatel aastatel sündinud slämmivõitja. Sest kõik tabelisse jäänud kaheksa meest on sündinud ajavahemikus 1991-1999. Kes neist selle au saab? Nagu öeldud, Thiem ja Medvedev on peamised favoriidid, aga tabeli ülemiselt poolelt on finaali liikumas ka tugev mängija – arvatavasti Alexander Zverev (Venemaa, 5) või Denis Shapovalov (Kanada, 12). Pooled veerandfinalistid on rahvuselt venelased, kuid Zverev ja Shapovalov esindavad muud riiki.

Vaadake meeste üksikmängu tabelit siit.

Kui meeste üksikmängus kirjutasime nooruse võidust, siis naiste üksikmängu tabeli alumisel poolel jõudsid veerandfinaali kolm üle 30-aastast tennisisti, kes kõik on ka väikeste laste (2-4 a) emad. Serena Williams (USA, 3) näis otsustava seti algul üsna väsinuna Maria Sakkari (Kreeka, 15) vastu, aga võttis oma tahtejõu kokku ja tuli 0:2 seisust välja. Williams võitis 6:3, 6:7, 6:3 ja tundus, et Sakkari ei mänginud lõpus eelkõige taktikaliselt õigesti, ta pidanuks proovima pikemaid punkte, aga lahmis liiga palju.

Nii nagu Williams, olid ka Azarenka ja Pironkova oma matšides kerged favoriidid ja võitsid samuti kolmes setis vastavalt Karolina Muchova (Tšehhi, 20) 5:7, 6:1, 6:4 ja Alize Cornet’ (Prantsusmaa) 6:4, 6:7, 6:3. Muchova oli Azarenka vastu teravam (äralöögid tšehhitari kasuks 32:21), aga tegi palju rohkem lihtvigu (45:28).

Kerge üllatus sündis nooremate tennisistide kohtumises, kus 24-aastane Elise Mertens (Belgia, 16) alistas tänavuse Australian Openi võitja, 21-aastase Sofia Kenini (USA, 2) 6:3, 6:3. Mertensil oli mänguajaga rohkem õnne kui Anett Kontaveidil pühapäeval. Kui siingi kohtus USA-s elav tennisist eurooplannaga, siis mäng hakkas pihta kaks tundi varem – kohaliku aja järgi kella 21 paiku. Mertens domineeris algusest peale ning isegi Kenini suurepärane võitlejaoskus ei aidanud. Eelkõige tõi Mertensile võidu hoolikas mäng, ta tegi vaid 7 lihtviga (Kenin 26), kuigi äralöökidega kaotas 19:23. Serv oli belglannal laitmatu: 7 ässa, mitte ühtki topeltviga ja esimese servi protsent 65. Kenin teenis vaid kaks murdepalli ja tema ainus murre tuli seisul, kus esimest setti oli juba raske päästa – Mertens juhtis 5:1.

Naiste üksikmängus oleks üllatus, kui tabeli ülemiselt poolelt ei jõuaks finaali Naomi Osaka (Jaapan, 4), kuid alumine pool on üsna lahtine. Pironkovat ei saa vast finaalipääsu kandidaadiks lugeda, aga ülejäänud kolmest (Williams, Azarenka, Mertens) võib ameeriklanna šansse pisut paremateks hinnata ainult põhjusel, et tema kohtub veerandfinaalis Pironkovaga, aga teised omavahel. Praeguse vormi põhjal ei ole Williams kindlasti selge soosik (kui üldse on?) kohtumises Azarenka või Mertensiga.

Kui meeste poolel pole uusi slämmivõitjaid juba kuus aastat esile kerkinud ja nüüd kindlasti kerkib, siis naiste poolel olid viimasest neljast võitjast kolm esmakordsed: Ashleigh Barty, Bianca Andreescu ja Kenin. Palju ei ole möödas ka Caroline Wozniacki, Simona Halepi või Naomi Osaka esmakordsetest võitudest. Nüüd aga pigem uut võitjat ei tule, kui just Mertens (või äärmisel juhul Jennifer Brady) superüllatust ei sepista.