fbpx
Close

Martin Karis: ilma füsioterapeudi Maarja Kalevita poleks me seal, kus oleme

– Martin Karis / Foto: ETL

Kolmapäeval lõppesid Eesti noorte meistrivõistlused, medalite arvult edukaimaks klubiks osutus MK Tenniseklubi. Tugeva Tartu tenniseklubi peatreener Martin Karis jagas Tennisnetile lahkesti värskeid muljeid.

Karis rääkis, et kõige enam jäävad 2020. aasta noorte meistrivõistlustest meelde Pärnu tüdruku, 14-aastase Laura Rahneli kindlad esitused, U12 poiste finaal, Markus Mölderi silmnähtav arenguhüpe ja Mark Lajali professionaalsus.

„Rahneli mäng pärast pikka vigastuspausi on paljulubav. Üsna nauditav oli ka Edwin Averjanovi ja Ken Inki vaheline U12 finaalmatš, mil üllatas oma heatasemelisuse poolest. Rõõmu tegi Markus Mölder, kes on pika sammu arengus edasi teinud. Mark Lajali osalemine andis U18  turniirile vajaliku kvaliteedi. Hea oli vaadata, kuidas noormees tuli kindla eesmärgiga turniir võita. Sõltumata pärast finaalis kaotatud esimest setti, lisas uue käigu ja võttis kindlakäeliselt oma. Eestis treenivatel noormängijatel on temalt palju ōppida. Iseseisev hoolikas soojenduskava, ettevalmistus ja valmisolek võita. Eks kahe nädala jooksul juhtus siin veel nii mõndagi, kuid ülaltoodut tahaks esile tõsta,“ rääkis Karis.

MK Tenniseklubi oli ainus, kel oli võistlustel kaasas ka oma füsioterapeut-füüsilise ettevalmistuse treener – Maarja Kalev. Kalev viibis Kadriorus igal võistluspäeval varastest hommikutundidest kuni oma klubi lapse viimase matšini. Enne klubi noorte väljakule minekut tehti koos soojendust, harjutusi. Igal lapsel oli oma soojenduskava. Tartu Ülikooli füsioterapeudina lõpetanud Kalev töötab MK Tenniseklubi noortega teist aastat ning koostöö sujub.

„Ilma Maarjata ei kujutaks enam meie klubi ette. Suur-suur aitäh talle. See töö, mida ta meie kahe tugeva grupiga (vanemad kui 15 ja U12) teeb, on tegelikult vältimatu, kui me ikka tahame oma noormängijad viia tasemele, mis lubaks ka rahvusvahelises tennises tulevikus läbi lüüa.“

29-aastane endine kergejõustiklane Maarja Kalev rääkis, et noorte tennisistide füüsilisel ettevalmistusel on kaks eesmärki. “Esmane eesmärk on arendada nende füüsilist võimekust tennise spetsiifiliselt – et nad oleksid kiiremad, tugevamad ja vastupidavamad. Teine ja võib-olla isegi olulisem pool on see, et nad püsiksid tervena ja suudaksid toime tulla aina suuremate treeningkoormustega,” sõnas Kalev.

– Maarja Kalev / Foto: Facebook

„Füssitrennides lähtume Fysiocentrumi väljatöötatud plaanidest ja püüame olla ka personaalsed, jälgime väga täpselt iga noore võistleja isiklikke näitajaid. Kogume andmeid ja töötame nende kallal. See lubab meil sportlastele individuaalselt läheneda ning vajadusel teatud koormusi suurendada või siis vastupidi – vähendada või osad harjutused hoopis ära jätta,“ rääkis Kalev, kelle hoolealused külastavad näiteks jõusaali kolmel korral nädalas.

„Noorematele (U12) alles õpetame harjutusi, kuidas neid õigesti teha ja milleks. Vanemad peaksid juba iseseisvalt jõusaalis hakkama saama, kuid ka nemad vajavad aeg-ajalt järelvalvet ja ülevaatamist.“

Karise arvates oli Kalevi kaasamine Eesti noorte meistrivõistlustele vältimatu. „Meil on siin lapsed, kes peavad päevas paar matši ja nii peaaegu kaks nädalat järjest. See on tegelikult ülisuur füüsiline ja vaimne koormus. Ka noorsportlased vajavad lihaspingete vähendamiseks ja lõõgastamiseks massaaži, muidu ei pea lihtsalt vastu ja tekivadki vigastused. Maarja, kes meie lapsi läbi ja lõhki tunneb, oskab meid selles suhtes edukalt aidata. Leian, et füsio kaasamine on elementaarne ja ei tohiks suuremate klubide puhul olla erand.“

MK Tenniseklubiga liitub andekas noormängija

MK Tenniseklubi  tippnoorte rühm täieneb alates septembris uue mängijaga, Euroopa U14 neljanda numbri, Viljandi tüdruku Brit Martiniga.

„Vastab tõele. Meil on selles osas Priit Pihli ja Ott Ahoneniga  (Viljandi klubi Fellin treenerid) plaanid ja kavad omavahel kokku lepitud. Usun, et Brit Martini ühinemine meie klubi tugeva grupiga on Eesti tennise huvides. Rühmas on Marten Murrand, Markus Mölder, Oliver Ojakäär, Liisa Varul, Brit Martin. Aeg ajalt treenivad selle grupiga ka Sten Hiiesalu ja Viktoria Kleer Kliimand.“

Brit Martin, kes on mitmekuulisest vigastusest paranenud, kinnitas Tennisnetile, et kolib Tartusse. „Viimane MRT näitas, et võin taas mängima hakata,“ rõõmustas Martin, kes noorte meistrivõistlustel paraku kaasa teha ei saanud. „Kooliga on nii, et lähen e-kooli peale, kõik on kokku lepitud. Septembrist alustan treeninguid Tartus,“ lisas Martin.

Karis rääkis, et tenniseringkondades liikuvad jutud Ojakääri ja Mölderi välismaistesse akadeemiatesse siirdumisest on pooltõe tasemel. „Meil on kokkulepped erinevate akadeemiatega, Rootsis Good to Greatiga, Möldril Henk van Hulsti akadeemiaga Hollandis ja veel mõnedega. Poisid hakkavad välismaal käima kokkuleppe kohaselt nädal või paar korraga, vastavalt eelkoostatud võistluskalendrile, kuid põhiliselt treenivad ikkagi Tartus. Ka Murrand jääb püsivamalt Tartusse,“ avas Karis pisut tenniseklubi kaarte.

„Uuel hooajal tõstame pisut noorte treeningkoormusi, püüame veelgi professionaalsemalt töötada, võimalikult individuaalselt ja usume väga meie füsio Maarja panusesse,“ oli Karis optimistlik.

scroll to top