Kuumus ikkagi otsustas? Väsinud Kaia Kanepi kaotas Petra Marticile

Raske mäng läbi: Kaia Kanepi (paremal) ja Petra Martic. / Foto: AFP/Scanpix

Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste kaheksandikfinaalis kaotas Kaia Kanepi pärast kaks tundi ja 12 minutit kestnud mängu Petra Marticile (Horvaatia, 31) 7:5, 2:6, 4:6.

Kui kohtumise algul oli Pariisis sooja veel pisut alla 30 kraadi, siis mängu käigus kerkis termomeetri näit 31ni. Võib kiruda seda juhust, et kuumus just tänasele päevale sattus, sest kui uskuda ilmateadet, siis järgmisel nädalal pole Prantsusmaa pealinnas ühtki päeva üle +20 kraadi.

Esimene sett kulges võrdselt, Martic murdis esimesena Kanepi pallingu, aga Kaia tegi kaotatu kohe järgmises geimis tasa. Natuke häiris Kaiat esimese pallingu kehv õnnestumine (esimeses setis 39%) ning eks muidugi nagu tema mängudes alati, tuleb Kanepil punkti võitmiseks rohkem pingutada, sest vastane on liikuvam ja kaitses parem. Samas patustas Martic rohkem lihtvigadega ja see just viimases geimis otsustaski, kui Kanepi uuesti murdis vastase servi ja võitis seti.

Teises setis sai Kaia veenva mänguga 2:0 ette, aga siis üsna järsku, sisuliselt kolmanda geimi esimese punktiga , kus eestlanna lõi ülinapilt auti, läks mäng täiesti vastupidiseks. Seti lõpus näis, et Kaia enam ei pingutanud, pigem hoidis jõuvarusid otsustavaks setis.

See taktika näis töötavat, kui Kanepi juhtis kolmandas setis 2:0, 40:0. Aga mis sa teed, kui vastane päästab peaaegu lootusetuid palle ja sunnib sind üha rohkem pingutama ning väljas on üle 30 kraadi sooja ja kõrvetav päike? Kanepi jäigi taha 2:3, aga suutis koondada oma viimased jõuvarud (päästis oma pallingul ka 15:40 kaotusseisu) ja juhtis Martici servil 4:3, 40:15. Nüüd ilmselt leidsidki aset mängu otsustavad punktid. Saanuks Kaia 5:3 ette, leidunuks tal ilmselt veel ühe geimi võitmiseks võhma. Martic aga hakkas järsku agressiivsemalt mängima ja päästis murdepallid. Omakorda lõid aga siis välja vastase närvid – saanud geimpalli, tegi ta kaks topeltviga järjest. Kuid Kaia ei saanud kätte ka järgmist murdepalli ja pärast seisu 4:4 ei suutnud enam võrdset vastupanu osutada.

Loomulikult on see kõik spekulatsioon, aga jahedama ilma puhul olnuks Kaial tunduvalt suuremad võidušansid – eriti mängu esimese poole käiku ja punktide iseloomu arvestades. Tõsi, seda muidugi ei saa väita, et Kaia oleks siis igal juhul võitnud, eks kuumus natuke mõjutas ka vastast.

On veel üks faktor, millest ajalooraamatus “Eesti Tennis 100” rääkis Hindrek Sepp, kes samuti 30-kraadises palavuses võitis Eesti meistrivõistlustel Sven Evingut viies setis. Tookord ütles Sepp, et oli valmis juba alla andma, aga märkas, et vastane tundub olevat veel väsinum. See mõte andis talle jõudu juurde. Ilmselt samal põhjusel sai Martic jagu ka närvipingest, sest ta mõistis, et palju pole enam võitmiseks vaja teha.

Kanepi lõi 2 ässa ja tegi 5 topeltviga, Martic vastavalt 1 ja 8. Esimese pallingu õnnestumisprotsent läks Kaial kaotatud settides paremaks ja oli lõpuks 58, aga Marticil 65%. Kõige hämmastavam on aga tõsiasi, et Kaia võitis esimesel servil 50 ja teisel 55% punktidest, kusjuures viit topeltviga arvestades oli see vahe isegi veel rohkem teise servi kasuks. Samal ajal Marticil täiesti tavaline 65 ja 43% vastavalt esimeselt ja teiselt pallingult.

Kui lihtvigadega oli seis veel pärast teist setti Kaia kasuks, siis lõpuks tegi ta neid 46 ja Martic 42. Äralöökidega võitis horvaaditar 26:20. Kaia suhteliselt vähene äralöökide arv tulenes ainult ühest: vastase äärmiselt visast kaitsest. Tegelikult ei saa öelda, et Kaia ründas halvasti.

Võtame siis kokku: Kanepi jõudis pärast tagasitulekut tipptennisesse (2017 suvi) kolmandat korda (seitsmest katsest) vähemalt suure slämmi kaheksandikfinaali ning oli sellele lähedal ka neljandat korda, kui haigusega võideldes kaotas 2018. aasta Australian Openi 3. ringis Carla Suarez-Navarrole. Suure slämmi turniiridel on Kaia ka 34. sünnipäeva künnisel veel jõud, kellega kõik tipud peavad arvestama, kuid regulaarselt heade tulemuste saavutamine näib liiga raskena.