Kuumad mängud Austraalia jahedas öös: geimi kestvusrekord ja Medvedevi napp võit Ruusuvuori üle

Nii tähistas Anna Blinkova võitu rekordpika tie-break’i järel. / Foto: AFP/Scanpix

Neljapäeval venisid teise ringi mängud Austraalia lahtistel sedavõrd pikaks, et viimane mäng Rod Laver Arenal lõppes alles kell 3.40 kohaliku aja järgi. Pealtvaatajad pidid kannatama jaheduse käes, sest täna oli Melbourne’is öösel vaid 15 kraadi sooja.

See ei ole siiski rekord, sest Eurospordi kommentaatori sõnul lõpetasid Lleyton Hewitt ja Marco Baghdatis 2008. aasta Australian Openil 3. ringi mängu kell 4.34. Küll aga tehti täna teine rekord, ent alustame ülevaadet siiski viimasest mängust.

Soome esireket Emil Ruusuvuori andis kõva lahingu maailma 3. reketile Daniil Medvedevile, aga pärast kahe seti võitmist pidi tunnistama end lööduks 6:3, 7:6, 4:6, 6:7, 0:6. Ruusuvuori näitas suurepärast tagajoonemängu ja aeg-ajalt ületas Medvedevit pikkade punktide mängimises. Tundus, et kaua see kesta ei saa, sest Medvedev on tagajoonel ikka täielik “masin”, mis seekord küll vähemalt poolteist setti polnud korralikult õlitatud.

Tundus, et juba teises setis soomlase õnn pöördub, aga ta tuli välja seisult 3:5. Tie-break’i mängis Ruusuvuori eriti tõrjel lausa hiilgavalt. 7:1 lõppenud geimis kaotas soomlane ühe punkti vaid oma servil. Kolmandas setis oli Medvedev kahe murdega ees ja Ruusuvuorile ei piisanud sellest, et ta ühe võttis tagasi.

Kaalukeeleks sai neljas sett. Ka seal tuli Ruusuvuori ühemurdelisest kaotusseisust välja. Medvedev oli pärast murret sedavõrd endast väljas, et viskas reketi tugevalt vastu oma spordikotti. Tema õnneks see ei lennanud põrkest üle poordi, mille taga istusid inimesed. Saanuks keegi pihta, oleks Medvedev ilmselt diskvalifitseeritud. Kuid seekord ei suutnud Ruusuvuori enam tie-break’i võita ja Medvedev ka servis palju keskendunumalt kui teise seti otsustavas geimis. Viienndaks setiks Ruusuvuoril enam jaksu ei jätkunud, Medvedev võitis selle punktidega 24:8.

Viimane mäng kestis 4 tundi ja 23 minutit, kuid see polnud päeva pikim, sest eelmises loos juba mainitud Alexander Zverevi ja Lukaš Kleini matš kestis 28 minutit kauem. Statistiliselt oli muidugi suur vahe, et Medvedev võitis ässad 23:1. Tema servil olid punktid kiiremad ja see väsitas vähem. Esimeselt pallingult võitis Medvedev 70 ja Ruusuvuori 58% punktidest. Ühtlasi see näitab, et soomlane ei saanud serviga piisavalt initsiatiivi ja seetõttu pidigi lootma pikkadele pallivahetustele, kuid ettearvatult see taktika päris lõpuni ei toimunud. Siiski võitis Ruusuvuori äralöögid 51:50 ja ilma ässadeta koguni 50:27.

Medvedevi järgmine vastane on Felix Auger-Aliassime (Kanada, 27), kes 2022. aasta Austraalia lahtistel omas venelase vastu matšpalli, aga kaotas viies setis nagu ka täna Ruusuvuori. Kanadalane pole viimasel ajal heas vormis, ka täna kaotas ta ühe seti kvalifikatsioonis Mark Lajali alistanud prantslasele Hugo Grenier’le, ehkki võit oli pigem veenev – 6:1, 3:6, 6:1, 6:2.

Vaadake meeste üksikmängu tabelit siit.

Päeva mänguks võib aga siiski pidada mulluse finalisti Jelena Rõbakina (Kasahstan, 3) ja maailma 57. reketi Anna Blinkova lahingut, mis kestis 2 tundi ja 46 minutit, kuid sellest pool tundi võttis rekordiline otsustava seti tie-break tulemusega 22:20!! See oligi rekord, seni kestis pikim tie-break 38 punkti, kui Lesja Tsurenko võitis mullu Wimbledonis Ana Bogdani 20:18.

Blinkova oli algusest peale terav, aga üldiselt pole see tähtis, mis juhtus enne kolmanda seti lõppu. Põhisündmused algasid sellega, et Rõbakina sai murde tagasi seisuks 4:4, kuid sealt jätkati servimurretega. Blinkova sai servida matši võiduks seisul 5:4 ja 6:5, neist teises mainitud geimis omas ta kaht matšpalli, aga ikkagi läks mäng tie-break’i. Blinkova juhtis seak 4:1, jäi siis korraks taha, aga mängis hiilgavad punktid seisult 6:7. Ometi eduseisus 9:7 eksis ta jälle ja andis veel kaks matšpalli käest.

Kuid see oli alles pool tie-break’ist. Hiljem oli mõlemal veel kuus matšpalli, seega Blinkoval kokku kümme. Kummalgi oli kasutada matšpalle ka oma servil, aga just nendel punktidel ei suutnud hästi servida Rõbakina ega Blinkova. Tegelikult oli parim võidušanss Rõbakinal seisul 18:17, kui ta sai servilt hästi ründama, aga Blinkova imeline kaitse tõi punkti. Lõpuks seisul 20:21 eksis Rõbakina ise ja nii viis visadus ikkagi sihile. Lõpptulemus oli 6:4, 4:6, 7:6.

“Mängu lõpp nõudis minult kõvasti julgust,” ütles Blinkova. “Läksin lööma, aga püüdsin leida tasakaalu agressiivsuse ja kindla mängu vahel ning mitte kiirustada ja sundida teda tegema veel üht lööki. Kohtumise üldpunktid võitis Rõbakina 121:115 ja ta oli ka ründavam pool (äralöögid 40:26).

Läti esireket Jelena Ostapenko, kes võitis eelmisel nädalal Adelaide’i turniiri, oli täna alustuseks väga kindel Ajla Tomljanovici vastu, kuid lõpuks aitas teda vaid ühe murdega paremus otsustavas setis – 6:0, 3:6, 6:4.