fbpx
Close

Kogenud treeneri sõnul on karantiinist väljudes enim ohustatud õla piirkond

– Tennisemängija servimas / Foto: Unsplash/Prashant Gurung

Briti väljaanne Metro avaldas Andy Murray endise treeneri Matt Little arvamuse sellest, kuidas mõjub ülirange karantiin tennisistide füüsilisele vormile.

Teema on eriti aktuaalne praegu, kui suur hulk tennisiste on pandud ülirangesse karantiini ja nad ei saa tavapäraselt Austraalia lahtisteks valmistuda. 13 aastat Andy Murrayga töötanud Matt Little, kes peab ka oma tenniseteemalist podcasti, rääkis, kuidas karm karantiin mõjutab mängijate treeninguid ja nende füüsilist vormi.

“Keha reaktsioon vähesele liikumisele ja pausile võib olla väga ettearvamatu. Maailmaklassi tennisemängijad erinevad meist kõigist selle poolest, et meile hakkab tavaliselt miski haiget tegema juba treeningu algfaasis, neile aga vastupidi, peale füüsilist koormust. See on nagu sportautoga, et kui seda pikalt ei kasutata, hakkab ta kinni kiiluma,” sõnas Little.

“Mängijad peenhäälestavad end enne võistlusi ja treenivad reeglina väga palju. Kui nad lõpetavad liikumise ja enda kallal töötamise, võib see põhjustada hulga probleeme. Tehnikat ja taktikalist valmisolekut on ju lihtsam taastada ning kontrollida, kuid keha reaktsioone pärast kahenädalast treenimatust on raske ennustada. Löögielementidest on enim ohustatud serv ja selle elemendi sooritamisega seotud lihased, eriti õlapiirkond. Enamik mängijaid lööb ühe seti jooksul 30-40 servi, mis tähendab, et näiteks viiesetilises mängus koguneb neid 150-ne kanti. Servi sooritades liigub õla piirkond tõeliselt suure kiirusega. Isegi kui mängijad naasevad suuremalt puhkepausilt, võite kindlad olla, et paljudel õlg valutab. Reeglina on murelapseks õlaliigese tagaosas olevad väikesed lihased. Võtab aega, enne kui õlg intensiivse servimisega harjub.”

Little soovitab mängijatel teha hotellitoas kiirete liigutustega harjutusi, võimalikult palju liikuda (kuivõrd seda saab hotellitoas üldse teha – toim.) ning harjutada tugevaid pidurdusliigutusi.

Treeneri sõnul sooritatakse platsil enamik liigutusi ja järske pidurdusi suurel kiirusel 2-5 meetri raadiuses ja seetõttu saab selleks konkreetseid harjutusi teha ka hotellitoas. Hea muidugi, kui õnnestub voodit nihutada ning treenimiseks rohkem ruumi vabastada.

“Kaheks nädalaks hotelli suletud mängijatel tekib kiusatus sealt vabanedes kohe gaas põhja vajutada, ent see oleks viga. Vähemalt kahe või kolme päeva jooksul tuleb füüsilist vormi tasapisi ülesehitada. Seetõttu hakata vabanemise järel kohe mängima tennist 4-5 tundi päevas on liiast. Turniiriks tuleb valmistuda mõistlikult. Väga tähtis on olla puhanud ja et ei oleks kusagil valusid.”

“Neil mängijail, kes saavad praegu normaalselt treenida, on tohutu eelis. 40 või 50 aastat tagasi, kui mängijad ei liikunud nii kiiresti ega polnud nii atleetlikud kui praegu, oleks analoogses olukorras vähem probleeme olnud. Ma jälgin huviga, palju koguneb vigastusi ja vigastatuid mängijaid suurturniiri lõpuks võrreldes muude turniiridega,” võttis asja kokku Little.

scroll to top