Rafael Nadal tuli 0:2 kaotusseisust välja ja viis slämmivõidud uude kümnesse!

– Rafael Nadal vahetult peale võitu / Foto: AFP/Scanpix

Austraalia lahtistele pani rasvase punkti meeste üksikmängu finaal. Vastamisi olid turniiri käigus parimat tennist demonstreerinud 21. Suure slämmi tiitlit jahtiv Rafael Nadal (Hispaania) ja eelmise aasta finalist Daniil Medvedev (Venemaa). Ja need, kes said mängu vaadata, ei pidanud pettuma.

Vähemasti kihlveokontorid hindasid suuremaks favoriidiks Medvedevit, vaid veidi rohkem kui kolmandik panustasid Nadali võidule. Tõenäoliselt oli üheks põhiküsimuseks, kuidas hispaanlase füüsis vastu peab, ikkagi 35-aastane mängumees, kellel turniiri käigus just kaks viimast mängu pikemaks venisid. Samas venelane pidi teel finaali ühe seti rohkem mängima ja  veerandfinaalis Felix Auger-Aliassime’i vastu ka ühe matšpalli päästma. Ja nagu finaal näitas, oli vastupidavusega probleeme pigem Medvedevil.

Mäng algaski hoogsalt, kohe esimeses geimis pandi gaas põhja. Kolmanda geimi alguseks Nadal lausa nõretas higist, nii et plats vajas kuivatamist. Nadal püüdis mängu erineva löögiarsenaliga mitmekesistada ja näiteks tagakäe lõiget kasutas ta oluliselt rohkem kui eelmistes ringides. Medvedev seevastu, nagu ka eeldada võis, survestas hispaanlase tagakätt ning püüdis eeskäe alla suunatud lööke võimalikult sügavana hoida.

Esimene sett näitas ka, et Medvedev loeb hästi vastase mängu, mistõttu pidi Nadal punkti võitmiseks rohkem lööke kulutama. Algusest peale nägi hispaanlane vaeva oma pallingu hoidmisega, tema 1. serv õnnestus vaid pooltel juhtudel.  Venelasel oli aga see näitaja väga kõrge – 82%. Medvedev teenis neli murdepalli, millest kaks ka realiseeris ning avasett teenitult talle 6:2. Nadalil sellist šanssi ei tekkinudki!

Teise seti alguses kaotas Venemaa tennisist veidi fookuse ning hispaanlane oli varmas seda kohe ka ära kasutama. Tänu servimurdele neljandas geimis asus ta juhtima 4:1. Kuid sellest hetkest  Medvedevi mäng muutus stabiilsemaks ja ta hakkas igast punktist veelgi rohkem hammastega kinni hoidma. Nadal omakorda kasutas sageli „stoppe“ ja käis tihedamini võrgus. Ülesande tegi muidugi raskemaks see, et kergeid punkte venelane enam ei pakkunud. Eks Nadal mõistis, et teist setti ta ära anda ei tohi, sest 0:2 kaotusseisust väljatulekuks ei pruugi tal püssirohtu jaguda. Igal juhul tehti Nadali eduseisult 4:2 kokku kolm servimurret (Medvedev – 2, Nadal – 1), tänu millele purjetati lõpuks kiiresse lõppmängu. Seisul 5:4 oli hispaanlasel kasutada ka üks settpall.

Kiire lõppmängu alguses tundus, nii nagu ka teise seti vältel, et Medvedev kaotab kohati kontsentratsiooni ja siin peitus Nadali võimalus. Peab ütlema, et hispaanlane kasutaski seda küllaltki hästi ära (juhtis 2:0, 5:3), ent seda alati hetkeni, kuniks Medvedev taas kord „ärkas“ ning imeliste pallivahetuste järel tähtsad punktid endale taskusse pistis. Sellega pandi Nadali enesekindlus tõsiselt proovile. Kiire lõppmängu kolm viimast punkti mängis Medvedev väga hästi ning ka teine sett talle – 7:6(5).

Vaatamata raskele seisule sisenes Rafael Nadal kolmandasse setti agressiivsema taktikaga. Tema võitlusvaim ei kahanenud karvavõrdki, kuigi kuuendas geimis oli krahh üsna lähedal. Selles geimis päästis ta kolm järjestikust murdepalli ja vältis 2:4 kaotusseisu jäämist. See, mida ei suutnud teha Medevedev, tegi hoopis Nadal üheksandas geimis. Servimurre viis ta 5:4 ette ning järgmises geimis vormistas hispaanlane kindlalt ka setivõidu – 6:4.

Neljandas setis teenis esimesena murdepallid (kaks) Medvedev, seda teises geimis, mis võimaldanuks tal 2:0 ette minna. Läks teisiti ja hoopis ta ise jäi servikaotuse tõttu tagaajaja rolli. Ent taastades viigiseisu 2:2 järgnes pikk geim, kus oli viis korda tasamäng. Seitsmendalt geimpallilt õnnestus Nadalil venelase palling teist korda murda. Siiski tekkis Medvedevil veel šanss sett päästa, kui ta teenis kaheksandas geimis kaks murdepalli. Nadali ründavam mäng ning oluliselt paranenud servi statistika ei võimaldanud Medvedevile paraku enamat ja nii ka neljas sett 6:4 Nadalile. Kolmandas ja neljandas setis ei toonud Medvedevile enam suuremat edu Nadali tagakäe survestamine. Hispaanlasel muutus see pea sama ohtlikuks kui eeskäsi, eriti möödalöökidel kui venelane võrku tungis. Ilmselgelt näis Medvedev väsinum, mitu korda kutsus ta ka füsio enda juurde, kuigi meditsiinilist pausi ei võtnud.

Viiendasse setti mindi juba Nadali psühholoogilises eelises, oli ta ju kahesetilise kaotusseisu elimineerinud. Nagu eelnevalt mainitud, nägi ta ka värskem välja. Ja kohe esimeses geimis omaski Nadal ühte murdepalli, mis paraku jäi kasutamata. Edasi liiguti veenvalt 2:2-ni. Siis mängis Nadal väga hea geimi ja murdis Medvedevi servi ning asus juhtima 3:2. Oli selge, et venelane üritab kohe tagasi murda. Järgmine Nadali servigeim osutuski otsustava seti pikimaks. Kuus tasamängu ja kolm murdepalli Medvedevil, ent ikkagi ujus igiliikur Nadal olukorrast puhtana välja – 4:2. Sellega ei olnud Nadalil 21. suure slämmi tiitel veel käes. Eduseisul 5:4 ja 30:0 oli see muidugi käe ulatuses, ent topeltviga ning Medvedevi kindlus tõid tabloole viiginumbrid 5:5. Draama sai jätku… Medvedev tegi järgmises geimis paar viga ründelöögil ning tänu sellele sai Nadal uuesti servida matšivõidule. Seekord ta enam ei vääratanud! 21. suure slämmi tiitel on saanud tõeks!

Viis ja pool tundi kestnud mängus võitis Daniil Medvedev küll punkte veidi rohkem (189-182), ent seda eelkõige tänu esimesele setile, edaspidi nihkus kontroll mängu üle tasapisi Nadali kätte. Mängu statistika, eespool Rafael Nadali näitajad: ässad 3-23, topeltvead 5-5, 1.servi õnnestumine 62%-69%, 1.servilt võidetud punktid 67%-71%, 2.servilt võidetud punktid 47%-41%, äralöögid 69-76, lihtvead 68-52.