fbpx
Close

Kim Clijsters võrdleb oma teist tagasitulekut WTA karusselli valmistumisega maratonijooksuks

– Kim Clijsters | Foto: Zumapress/Scanpix

Kim Clijsters on saavutanud kõik, millest iga tippmängija unistada suudab. Ta on hoidnud kolmel korral maailma esireketi kohta, võitnud 41 WTA ja 4 Suure slämmi turniiri ning tema teenitud auhinnaraha ületab 24 miljoni dollari piiri. Lisaks sellele on Clijsters õnnelikus abielus ja kolme lapse ema. Olles ühe korra juba väga eduka tagasituleku profitennisesse teinud, tahab belglanna veelkord ennast ületada.

Kui Kim Clijsters oma esimesest tagasitulekust 2009. aasta suvel teatas, tervitati seda uudist suure rõõmuga. Kõik tundus täpselt õige – oma karjääri esimeses osas näitas Clijsters, et on üks maailma parimatest mängijatest. Belglanna mängu iseloomustasid tema täiskiirusel joostes kõvakattega väljakul tehtud spagaadid. Samas aga kaotas Clijsters neli Suure slämmi turniiri finaali ja lõpuks, pärast esimest USA lahtiste võitu 2005. aastal, lahkus ta kaks aastat hiljem kõigest 23-aastasena profitennisisti karussellilt. Seega oli igati loogiline, et esimene Belgia tennisist (teine Belgia tennisist Justine Henin sai maailma esireketiks vaid kaks kuud hiljem), kes on saanud maailma esinumbriks, tuleb oma teekonda jätkama.

Clijsters üllatas esimese tagasitulekuga iseennastki. Pärast abiellumist ja esimese lapse sündi oli ta vastupidiselt oma karjääri esimesele osale finaalides edukam, mida jäid iseloomustama kolm esikohta Suure slämmi turniiridel. Olles kogu aeg olnud Justine Henini ja Williamsi õdede varjus, tõestas Clijsters selle saavutusega, et on tõesti üks maailma parimatest. 2012. aastal teist korda karjääri lõpetades kannatas ta mitmete vigastuste ja motivatsiooni puuduse käes. Clijsters sai veel kaks last ning nautis seitse aastat rahulikku pereelu.

Möödunud septembris teatas endine esireket ootamatult, et tuleb uuesti tipptennisesse tagasi. Karolina Pliškova ütles välja kogu tenniseringkonna sosinad ja kahtlused: ‘’Võib-olla ta arvab, et tipptennise tase ei ole praegu nii hea ja tahab sellepärast uuesti tagasi tulla.’’ Kuid selgus, et Clijstersi põhjused olid hoopis mujal. Pärast seitse aastat perekeskset elu tundis ta, et hakkab iseennast ära kaotama. Clijstersi sõnul tundis ta, et tahab teha midagi oma heaolu jaoks ning treenimine aitab tal iseenda eest hoolt kanda. Samuti tõi belglanna välja, et tunneb paljusid inimesi, kes valmistuvad esimeseks maratonijooksuks, ning tipptennisesse tagasitulek on tema meelest sarnane väljakutse. ‘’Ma ei tunne, et ma pean midagi tõestama. Aga ma tahan ennast proovile panna ja uuesti tugevaks saada. See on minu maraton. Praegu on see hetk, kui ma ütlen, et okei, proovime,’’ rääkis Clijsters.

Pärast peaaegu kaheksat aastat eemalolekut profikarussellist, astus Kim Clijsters esmaspäeval Dubais uuesti suure publiku ette. Ta küll kaotas avaringis Garbine Muguruzale 6-2 7-6(6), kuid see ei tundunud nagu kaotus, vaid alles algusena. Oli küll näha, et Clijsters on kergelt roostes, millega saab selgitada ka kümmet topeltviga, kuid selged märgid endisest tippmängijast olid samuti olemas – Clijsters on siiani üks maailma parimatest pallilööjatest, ta suudab mängida kerge, rütmilise jõuga kõikidel väljakukatetel. Samuti on tal siiani väga hästi meeles, kuidas punkt taktikaliselt ja enesekindlalt üles ehitada, ning kõige tähtsam, see ka lõpetada. Ka vastane kiitis Clijstersit. ‘’Ma olen kindel, et ta läheb veel paremaks ja paremaks ning valmistab meile palju raskusi. Ma arvan, et pärast kõiki neid aastaid mängis ta väga hästi,’’ ütles Muguruza.

Sven Groeneveld, endine Maria Šarapova treener, oli samuti Clijstersi esitusest positiivselt üllatunud. ‘’Kui ta suudab püsida terve ning ennast veel paremasse vormi treenida, on ta võimeline kasutama ära vastaste nõrkused juba tänu oma heale palli paigutamisele. Selles on ta võrreldes praeguse generatsiooniga palju parem,’’ rääkis Groeneveld. ‘’Kim on tõenäoliselt veidi aeglasem kui varem, aga ma arvan, et ta on piisavalt hea, et kompenseerida seda või reaktsioonikiirust millegi muuga, nagu Roger on teinud,’’ ütles Groeneveld.

Clijsters ise ei sea endale hetkel otseseid eesmärke, nagu näiteks Suure slämmi tiitlitele võistlemine. ‘’Mul on väga raske ja ka ebareaalne praegu mõelda, et tahan jõuda Suurel slämmil näiteks veerandfinaali. Ma ei mõtle nii, sest ma elan praeguses hetkes ja ma tean, kui palju tööd mul veel vaja teha on,’’ ütles Clijsters.

Ka mitmed spordiportaalid on avaldanud oma kahtluseid seoses belglanna tagasitulekuga. Tuuakse välja, et ei ole kerge muutuda täiskohaga emast uuesti võistlevaks profitennisistiks, isegi sellise kogemustepagasi puhul. Samuti on raske hoida piisavalt head füüsilist vormi eas, kus sportlased tavaliselt oma karjääri lõpetavad, seetõttu on ka oht püsivate vigastuste tekkeks suurem. Need on kõigest mõned põhjused, miks Clijstersi tagasitulek suure kahtluse alla on pandud. Samas aga on ta seda juba ühe korra teinud. Pärast oma esimest tagasitulekut sai Belgia naistennisistist esimene ema kahe viimase kümnendi jooksul, kes on võitnud Suure slämmi tiitli.

Endise maailma esireketina on Clijstersil vabadus ja võimalus saada turniiridele wild carde (vabapääse). Hetkel on teada, et belglanna mängib piiratud koormusega, ehk ta valib teatud turniirid, milledel soovib osaleda. Dubai turniiriga sai algus tehtud. Jääme huviga ootama, kuidas tema teise tagasituleku esimene hooaeg sujub ja kui kauaks tal energiat jätkub.

Autor: Nell Natali Kivi

scroll to top