fbpx
Close

Kes valiti Tennise Kuulsuste halli?

Lleyton Hewitt. / Foto: EPA/Scanpix

2021. aastal täienes Newportis asuv Tennise Kuulsuste hall (Hall of Fame) kolme uue liikmega, kellest üks on tegelikult üheksa naise grupp.

Mullu möödus 50 aastat sellest sündmusest, kui üheksa naist nõustusid 1 dollari eest mängima promootor Gladys Heldmani korraldatud turniirisarjas. Põhjus, miks nad “ennast nii odavalt müüsid”, seisnes selles, et naised, kelle peamine eestvedaja oli x-kordne slämmivõitja Billie Jean King, püüdsid võidelda soolise ebavõrdsuse vastu tennises.

Nii sai alguse populaarne Virginia Slims Circuit, kus nimetatud naised ja paljud nende rivaalid mängisid. Hiljem kasvas see võistlussari juba üle WTA tuuriks, mis kestab siiamaani. Ning praegu on meeste ja naiste auhinnarahad tuuril enam-vähem võrdsed. Selle eest tänataksegi nn Original 9 gruppi, kuhu kuulusid lisaks Kingile Peaches Bartkowicz, Rosie Casals, Judy Tegart Dalton, Julie Heldman, Kristy Pigeon, Kerry Melville Reid, Nancy Richey ja Valerie Ziegenfuss. Kokkulepe turnee pidamiseks sõlmiti 23. septembril 1970.

“See on üks suurimaid auavaldusi, mille osaliseks oleme saanud,” ütles King, kes on ka üksikisikuna Kuulsuste halli liige. “Oleme kõik väga elevil sellest, mida koos läbi elasime. Üheksa naist olid valmis karjääri nimel riskima, aga nüüd tunnustati meie mõjukat sammu tennise ajaloos. On lihtsalt suurepärane, et meid koos valiti Kuulsuste halli.”

Siiski on enamikest neist naistest meile tuntum austraallane Lleyton Hewitt, kes teenis au olla valitud Kuulsuste halli täpselt oma 40. sünnipäeval. Eesti Vabariigiga samal päeval sündinud Hewitt on võitnud kaks slämmiturniiri ja kaks ATP finaalturniiri ning kandnud maailma esireketi tiitli esiteks 75 nädalat järjest (2001 november – 2003 aprill) ja veel 5 nädalat 2003. aasta mais-juunis.

Kolmandana valiti postuumselt Kuulsuste halli rohkem kui 65 aastat oma elust tennisele pühendanud Dennis van der Meer, kes suri 86-aastasena 2019. aasta juulis. Nii treenerina kui ka paljude õpperaamatute autorina tuntud Van der Meeri lesk Pat ütles, et kui ta abikaasa elaks, oleks tal olnud eriline au saada valitud Kuulsuste halli koos üheks omaaegse naisprofiga, kelle tegevust treener kõrgelt hindas.

scroll to top