fbpx
Close

Goran Ivaniševic ja Conchita Martinez valiti tennise Kuulsuste Halli

Conchita Martinez ja Goran Ivaniševic Melbourne’i tseremoonial. Taamal seisavad teised Kuulsuste Halli liikmed, näiteks Ivaniševicist paremal võib ära tunda Rod Laveri ja Evonne Goolagong-Cawley. / Foto: internet

Igal aastal valitakse kaks endist tennisemängijat Kuulsuste Halli, mis asub USA linnas Newportis. 2020. aastal osutusid valituks horvaat Goran Ivaniševic ja hispaanlanna Conchita Martinez.

Pidulik tseremoonia toimus seekord Melbourne’is Australian Openi, kus mõlemat halli uut liiget tutvustati publikule. Põhjus on selles, et mõlemad viibivad Austraalias treenerina ning on olnud edukad – nende hoolealused jõudsid poolfinaali. Martinez juhendab Garbine Muguruzat ja Ivaniševic Novak Djokovici, kuid horvaat ei ole mulluse Australian Openi tšempioni tiimis põhitreener, vaid Marian Vajda kutsus ta abiliseks vahetult enne eelmise aasta Wimbledoni, mille võitmise kogemust Ivaniševic omab.

Ning selles mõttes on Ivaniševiciga sarnane ka Martinez, sest mõlemad võitsid karjääri jooksul ainult ühe suure slämmi tiitli ja tegid seda Wimbledonis. Ka kummagi tänavuse Kuulsuste Halli laureaadi parim edetabelikoht oli sarnane – nad jõudsid 2. kohale.

Praegu 48-aastane Ivaniševic on sündinud 1971. aasta 19. septembril ja sai omal ajal tuntuks eelkõige oma tugeva ja efektiivse servi tõttu. Vasakukäelisena oli tema serv veel ohtlikum ja kiire põrkega väljakul lõi ta peaaegu alati keskmiselt kõige rohkem ässasid mängu kohta. Ivaniševic mängis tagajoonel ka kohati hästi, aga oli ebastabiilne, mistõttu saviliivaväljakutel tal erilisi võimalusi polnud.

Ivaniševici “Meka” oli kahtlemata Wimbledon, kus ta 1990. aastast alates, kui jõudis 18-aastasena poolfinaali, kuulus favoriitide sekka. Mälestusväärne oli 1992. aasta finaal, kus Ivaniševici peeti soosikuks samuti alles esimest slämmitiitlit jahtinud Andre Agassi vastu, kuid maailma parima tõrjujana tuntud ameeriklane suutis läbi raskuste Ivaniševici servi-võrgumängu ohjes hoida ja võitis.

Kui Ivaniševic kaotas ka 1994. ja 1998. aasta finaali Pete Samprasele, hakati arvama, et ta ei võida kunagi Wimbledoni. 2001. aasta turniiri eel oli ta maailma edetabelis langenud 125. kohale ja korraldajad andsid talle wild card’i, et Ivaniševic saaks otse põhiturniirile. Ja nii sai temast ainus mängija, kes on võitnud Wimbledoni turniiri vabapääsmega. Ivaniševic alistas finaalis Patrick Rafteri viies setis, otsustav sett 9:7.

Ivaniševic võitis kokku 22 ATP turniiri ning karjääri algul olid nende seas ka mõned väiksema auhinnafondiga liivaväljakute turniirid. Kuid pärast 1998. aastat võitis ta ainult ühe turniiri ja see oligi Wimbledon. Ülejäänud slämmiturniiridest jõudis ta US Openil korra poolfinaali ning Australian Openil ja Roland Garrosis ei pääsenud veerandfinaalist kaugemale. Ivaniševic on võitnud ka Hopman Cupi (1996) ja Davis Cupi (2005), kuid selle viimase võidu ajaks oli ta juba profitennisest loobunud, ent kutsuti meeskonda varuvõistlejana. Finaalis ta väljakule ei tulnud.

“Mind võttis see sõnatuks,” ütles Ivaniševic selle kohta, kui kuulis uudist enda valimisest Kuulsuste Halli. “Tõenäoliselt on see sportlasele suurim au, mis üldse võib olla. Minu tenniseteekond algas 41 aastat tagasi Splitis ja nüüd lõpeb Newportis. Olen uhke selle üle, mida tennises saavutasin.”

47-aastane Martinez (sündinud 16. aprillil 1972) võitis oma esimesed WTA turniirid aastal 1989 ja kerkis 17-aastaselt maailma esikümnesse. Tema tippaeg langes perioodi, kus valitsesid Steffi Graf ja Monica Seles ning heas vormis püsis veel Martina Navratilova. Aastatel 1993-1996 mängis Martinez üheksa korda slämmiturniiri poolfinaalis, kuid kaotas neist mängudest kaheksa. Ainult 1994. aasta Wimbledonis käis ta tee lõpuni, alistades finaalis Navratilova 6:4, 3:6, 6:3. Järgmise aasta oktoobris kerkiski ta maailma teiseks reketiks, aga tol hetkel oli Seles tennisest eemal kurikuulsa noarünnaku tõttu.

Veel oli Martinezile edukas aasta 2000, kui ta mängis Australian Openi poolfinaalis ja French Openi finaalis, kus kaotas Mary Pierce’ile, kes valiti Kuulsuste Halli eelmisel aastal. Nii jäi Roland Garrosis Martinezi parimaks saavutuseks finaal ning Austraalias ja USA-s poolfinaal (kummaski kaks korda). Lisaks võitis Martinez 13 WTA turniiri. Martinez oli edukas ka paarismängus, aga slämmitiitlini ei jõudnud. Paarismängus võitis Martinez ka kaks olümpiahõbedat (1992, 1996) koos Arantxa Sanchez-Vicarioga ja pronksi (2004) koos Vivi Ruanoga. Aastal 1994 valiti Martinez Hispaania parimaks naissportlaseks.

Lisame veel, et tervelt 17 Kuulsuste Halli seni juba valitud liiget tulid Melbourne’is väljakule, et austada kahe uue liikme tseremooniat.

scroll to top