Karen Hatšanov “maksis kätte” Daniil Medvedevi eest

Karen Hatšanov jõudis esimest korda slämmiturniiri poolfinaali. / Foto: Reuters/Scanpix

Nick Kyrgios (Austraalia, 23) suutis US Openil välja lülitada Venemaa ja kogu maailma esireketi Daniil Medvedevi, kuid ei saanud veerandfinaalis jagu venelaste kolmandast mehest Karen Hatšanovist (27).

Pealkirjas märgitud “kättemaks” on muidugi tinglik, vaevalt Hatšanov mängu ajal sellele mõtles. Kuid võitlus oli igal rindel väga kõva, näiteks ässade lajatamises jäi Kyrgios peale 31:30.

Hatšanov tõusis esile 2018. aastal Pariisis Masters 1000 turniiri võitmisega ja kerkis järgmisel hooajal ka esikümnesse (parim edetabelikoht 8.), kuid peatselt jäi ta Medvedevi ja Andrei Rublevi varju ning isegi veel üks kaasmaalane Aslan Karatsev möödus vahepeal temast edetabelis. Suure slämmi turniiridel oli Hatšanov seni piirdunud veerandfinaaliga (2019 Prantsusmaa lahtised ja 2021 Wimbledon), kuid nüüd astus sammu edasi. Hatšanov on viimase viie aasta jooksul kuues mees, kes pääsenud slämmiturniiri veerandfinaali väljaspool edetabeli TOP20. Eelmine oli tema vastane Kyrgios ise Wimbledoni turniiril. Kuid naiste tennisega võrreldes on selliseid üllatajaid ikkagi vähe.

Hatšanovi võidunumbrid kirjutati 7:5, 4:6, 7:5, 6:7, 6:4. Kyrgios kurtis tegelikult juba esimese seti lõppedes füsioterapeudile, et ta ei saa käia, aga ometi pidas pika mängu (3 tundi ja 39 minutit) lõpuni vastu. Esimeses setis olid geimid seisuni 6:5 Hatšanovi kasuks kulgenud väga kiiresti. Vaid üks geim kestis kuus punkti, ülejäänud geimides ei loovutanud servijad ühtki punkti või andsid ära ühe. Ka viimases geimis juhtis Kyrgios 40:30, kuid siis teenis Hatšanov seti ainsa murdepalli ja kohe realiseeris selle ületõstega.

Täpselt samamoodi otsustas üks murre ka teise ja kolmanda seti, aga vähemalt kolmandas setis venisid servigeimid juba pikemaks ning mõlemal mehel oli murdepalle. Kyrgios jättis realiseerimata kaks murdepalli nii esimeses kui ka üheksandas geimis, Hatšanov aga kaks murdepalli seisul 5:4, kui need olid ka settpallid. Kuid ta suutis end uuesti kokku võtta ja teist korda mängu jooksul murda vastase seisul 6:5.

Neljandas setis läks Kyrgios murdega ette, kuid Hatšanov kohe viigistas. Aga kohtumise ainsas tie-break’is oli austraallane selgelt üle 7:3. Otsustavas setis läks venelane murdega ette 1:0 ja Kyrgiosel läks edaspidi kaks võimalust luhta ning ta ei suutnudki kaotatut tasa teha. “Ma tegin seda!” rõõmustas Hatšanov, keda kilhlveokontorid olid lugenud selgeks autsaideriks. “See oli hullumeelne mäng, kuid midagi sellist ma ootasingi. Olin valmis jooksma, võitlema, mängima viis setti. See on ainus võimalus võita Nicki.” Kuid ausalt öeldes olid kihlveokontorite koefitsiendid ka kummalised, sest nii suur favoriit nagu eeldaks 1,20 (80% võidušansse) ei olnud Kyrgios kindlasti.

Kyrgios võitis äralöögid 75:61, aga tegi märksa rohkem lihtvigu (58:31). Kyrgios käis ka aktiivsemalt võrgus, kuid siiski vähem kui Medvedevi vastu (47 korda). Austraallane võitis võrgus 38st punktist 25 ja Hatšanov 30st 19. Kyrgiose serv oli väga hea ka ässasid arvestamata – 72% esimese pallingu õnnestumisprotsent ja 79% esimeselt servilt võidetud punkte, millega ta ületas Hatšanovit (vastavalt 60 ja 77%). Kuid teiselt servilt võitis venelane 64 ja Kyrgios 47% punktidest.

Hatšanovi vastane on poolfinaalis Casper Ruud (Norra, 5), kes üllatavalt kindlalt 6:1, 6:4, 7:6 alistas Matteo Berrettini (Itaalia, 8). Ruud mängis tõrjel nii kindlalt, et Berrettini ei suutnud algul isegi servi maksma panna. Norralane juhtis koguni 6:1, 5:1 ja tegi esimeses setis ainult kaks lihtviga. Pärast seda mäng võrdsustus, aga kolmandas setis andis Berrettini ühemurdelise edu käest ja Ruud vormistas võidu tie-break’is.

Ruud on omapärase stiiliga tennisist, kel on võime vastaste mängu “tappa”. Vaikselt mängides (näiteks Berrettini vastu kaotas Ruud äralöögid 20:35) suudab ta vastase rütmist välja lüüa ja punkte noppida. Hatšanov on samasugune “tuline” mängija nagu Berrettini, eks näis, kuidas Ruud temaga hakkama saab.

Naiste üksikmängus jõudsid poolfinaali Ons Jabeur (Tuneesia, 6) ja Caroline Garcia (Prantsusmaa, 17). Garcia, kes saab oktoobris 29-aastaseks, on tänavuse suve komeet. Kuna ta alustas võidukat Cincinnati turniiri kvalifikatsioonist (!), on ta nüüd võitnud 13 mängu (8+5) järjest. Veel oli Garcia suvel võitnud Bad Homburgi ja Varssavi turniiri. Alates Bad Homburgist on prantslanna võitnud 35st mängust 31! Aga samas ei ole ju Garcia täielik komeet, sest ta võitis 2017. aasta sügisel Hiinas kaks WTA tippturniiri ja kerkis maailma neljandaks reketiks.

Garcia alistas möödunud ööl USA tulevikulootuse Cori Gauffi (12), keda paljud fännid nägid vaimusilmas juba finaalis. Aga prantslanna oli väga kindel ja võitis 6:3, 6:4. Oma jõudu näitas ta juba avaseti algul, kui juhtis 4:0. Seejärel kaotas Garcia ainsal korral oma pallingu, aga sellest muidugi Gauffile ei piisanud. Gauff oli esimesel servil märksa täpsem (õnnestumisprotsent vastavalt 78 ja 52), kuid prantslanna võitis esimeselt servilt 78 ja Gauff 64% punktidest. Teise serviga oli Gauff väga hädas, aga kuna neid teisi serve lõi ta vähe, siis 15st 4 võidetud punkti liiga palju ei rikkunud, kuid siiski piisavalt.

Jabeur alistas Serena Williamsi võitja Ajla Tomljanovici (Austraalia) 6:4, 7:6. Selles mängus oli servimurdeid rohkem, teises setis koguni kuus. Sellepärast polnud ka imestada, et Tomljanovic võitis oma servilt 67st punktist 34, mis on kõige napimalt üle poole. Ta oli teises setis 5:3 ees, kuid kaotas siis servigeimi nulliga. Tie-break’is oli Jabeur minimurdega taga 1:2, aga mängis pärast seda kindlalt ja võitis 7:4.

Maailma jooksvas edetabelis toimus Jabeuri võiduga ka oluline muutus – ta kerkis maailma teiseks reketiks Anett Kontaveidi ette. Kui Jabeur jõuab finaali, on ta teise koha kindlustanud, kuid vastasel juhul võib turniirivõidu korral temast mööduda ameeriklanna Jessica Pegula. Tuneeslanna teine positsioon on ka selles mõttes teenitud, et Wimbledonis jäi ta ilma finaalipunktidest. Garcia kerkis aga tagasi esikümnesse ja on praegu täpselt 10. kohal. Kuid Karolina Pliškoval (Tšehhi) on võimalik veel Garciast mööduda, seega ei saa veel öelda, et prantslanna on naasnud TOP10 sisse.