Jelena Ostapenko alistas maailma esireketi!

Jelena Ostapenko pärast Iga Swiateki alistamist. / Foto: AP/Scanpix

Lätil oli eile hea päev, sest kaheksa parema hulka pääsesid nii korvpallimeeskond MM-il kui ka Jelena Ostapenko USA lahtistel meistrivõistlustel.

Tõsi, nii meie kui ka Läti aja järgi võitis Ostapenko täna, aga kuupäeva mõistes kohaliku aja järgi toimusid mõlemad mängud pühapäeval. Ostapenko edu on seda kaalukam, et ta alistas maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) 3:6, 6:3, 6:1. Teisalt jälle polnud tulemus üllatuslik, sest Ostapenko pole Swiatekile kordagi kaotanud ja juhib nüüd omavahelistes mängudes 4:0! Tõsi, esimene võit 2019. aastal sündis siis, kui poolatar alles paar nädalat varem oli esmakordselt esisajasse kerkinud. Kuid Läti esireket sai Swiatekist jagu ka 2021. aastal Indian Wellsis (Swiatek juba oli siis slämmiturniiri võitnud) ja 2022. aastal Dubais. Pikaks ajaks oli see Swiateki viimane kaotus, sest järgnenud turniiril Dohas algas poolatari 37-mänguline võiduseeria.

Murrang tuli juba teise seti algul, kui Ostapenko läks 3:0 juhtima. Poolatar jõudis järele ja seisul 4:3 Ostapenko kasuks olid murded tasa. Ent kaheksandas geimis murdis Läti esireket uuesti ja võitis nüüd viimasest 9st geimist 8.

Maailmas teavad kõik, et kui Ostapenkol on hoog sees, ei suuda teda pidurdada peaaegu keegi. Ent reeglina ei kesta see hoog kaua, mõnikord isegi sama mängu käigus näeme kaht erinevat Ostapenkot – üht, kes lööb kõik pallid vastase poolele maha ja teist, kes räägib iseendaga pahaselt, õiendab kohtunikuga ja aina eksib. Seekord õnnesus Ostapenkol teha 31 äralööki ja ainult 20 lihtviga (Swiatekil need arvud võrdselt 18/18). Lätlanna lihtvigade arv oli seekord tavalisest tunduvalt väiksem. Lisaks võitis Ostapenko esimeselt servilt 73 ja Swiatek 56% punktidest. See oli oluline edu, sest teisel servil on Ostapenko reeglina kehvem ja oli seda ka täna öösel – punktid vastavalt 25 ja 38%.

“Jelenaga on nii, et ühel päeval võib ta mängida perfektse matši ja lüüa isegi riskides kõik pallid sisse, aga teine päev võib olla hoopis teistsugune,” ütles Swiatek juba enne mängu sedasama, mis meil eelmises lõigus kirjas. “Temalt ei tea kunagi, mida oodata. Kuid eks ma olen sellega leppinud, et pea kõik mängivad minu vastu oma parimat tennist.”

“Iga vastu on alati raske võitlus,” ütles Ostapenko. “Läksin väljakule ja mängisin võimalikult agressiivselt, sest see talle ei meeldi. Kolmandas setis tegin veel sammu edasi ja servisin ka paremini.”

Ühtlasi saab naiste tennis nüüd uue esireketi, kelleks on Arina Sabalenka, praegu neutraalsena mängiv valgevenelanna. Sabalenka enda tulemusest see enam ei sõltu, sest isegi kaotuse korral tänases 1/8 finaalis jääks ta Swiatekist 11 punktiga ette. Poolatar püsis esireketi kohal 75 nädalat. Tal jäi pisut puudu austraallanna Ashleigh Barty tulemusest, kes enne Swiatekit valitses 86 nädalat järjest. Need on kaks pikimat perioodi esireketina pärast Serena Williamsi 186 nädalat järjest aastatel 2013-2016.

Teise üllatuse sepistas pühapäeval Sorana Cirstea (Rumeenia, 30), kes alistas viimasel ajal alavormis Belinda Bencici (Šveits, 15) 6:3, 6:3. Cirstea jõudis suure slämmi turniiri veerandfinaali teist korda. Huvitaval kombel jõudis ta esimest korda sinna 19-aastaselt (2009 Prantsusmaa lahtised) ja nüüd 33-aastaselt, aga oma parimatel aastatel (oli edetabelis kõrgeimal kohal 2013) ta sarnast edu ei saavutanud.

Pärast kahe lapse sündi ja vigastusest paranemist profikarussellile naasnud Caroline Wozniacki (Taani) andis kõva lahingu ameeriklaste lemmikule Coco Gauffile (6). 19-aastane Gauff, kes enne US Openit võitis Cincinnati Masters 1000 turniiri, võttis ennast kätte pärast otsustava seti avageimis oma servi kaotamist ja lõpetas mängu nn “kinnise munaga”, võites kuus geimi järjest – lõpptulemus 6:3, 3:6, 6:1. Kuid vähemalt üks ameeriklane tribüünil oli Wozniacki poolt – loomulikult tema abikaasa David Lee.

Meeste üksikmängus kaotas Tommy Paul (USA, 14) kaasmaalasele Ben Sheltonile (ATP 47.) neljas setis, aga 20-aastase Sheltoni näol on tegemist tõusva tähega, kelle esiletõusu niikuinii oodati. Tabeli alumises pooles pääsesid veerandfinaali järgmisel nädalal esireketiks tõusva Novak Djokovici (Serbia, 2) kõrval ainult ameeriklased. Djokovic kohtub Taylor Fritziga (9) ja Shelton Frances Tiafoe’ga (10). Muide, Fritz pole ainsana meeste üksikmängus kaotanud veel ühtki setti.