Hiline kellaaeg: Anett Kontaveit ei saanud kohe mängu sisse ja avageimi kaotus vajutas pitseri

Anett Kontaveit servimas mängus Naomi Osakaga. / Foto: AP/Scanpix

Anett Kontaveit (14) ei saanud US Openil 1/8 finaalist kaugemale, kui kaotas tund ja 12 minutit kestnud mängus Naomi Osakale (Jaapan, 4) 3:6, 4:6.

Kõigepealt ütleme, et Anett esitas korraliku partii. Mitte küll suurepärase, aga ta võitles tugeva vastasega vapralt, seda eriti teises setis. Kohtumine algas New Yorgis kohaliku aja järgi kell 23.10, mis Eestis oli kell 6.10. Juba see andis eelise Osakale, kes on aastaid USA-s elanud. Tema jaoks ei olnud see nii hiline aeg. Ning kohe ilmneski Anettil sageli esinev viga – ta ei saa esimeses geimis mängu sisse ja kui see on servigeim, siis võib selle kaotus osutuda saatuslikuks. Muidugi ainult siis, kui vastas on Osaka, näiteks Magda Linette (Poola) vastu ei tähendanud Anetti nulliga avageimi kaotus midagi. Muide, Kontaveit tegi esimeses geimis kaks topeltviga ja hiljem kogu mängu jooksul juurde vaid ühe.

Kuid Osaka servis nii hästi, et murdevõimalusi ei tekkinud. Seda sõna otseses mõttes: Anetti murdepallid 0st 0. Ja kuna Osaka sai kohe juhtima, oli tal seti lõppu kergem mängida, ta murdis korra veel ja sai teist setti ise serviga alustada. Teises setis loovutas jaapanlanna oma pallingugeimides kokku vaid kolm punkti, aga Anettil tuli juba seisul 1:2 ja 2:3 päästa mitu murdepalli. Seisul 4:5 käis kõva andmine, Anett päästis viis matšpalli tänu heale pallingule, aga kuuendal korral ei saanud esimest servi sisse ja Osaka kasutas võimaluse ära.

Kui nii mõnedki treenerid rääkisid kohtumise eelloos initsiatiivi haaramise vajalikkusest, siis sellega sai Anett üldjoontes hakkama, umbes pooltes pallivahetustes ta domineeris. Aga Anett ei kasutanud oma initsiatiivi nii efektiivselt nagu Osaka. Kui Eesti esireket võitis umbes 2/3 neist punktidest, kus ta teenis häid ründevõimalusi, siis Osaka oma rünnakutel peaaegu ei eksinud.

Mängu kolmas oluline moment oli esimene serv. Eelloos pöördus treener Alo Ojassalu kõigevägevama poole: “Peab jumalat paluma, et Osaka esimene serv ei tuleks hästi välja.” Aga tuli… Turniiri varasemas kolmes mängus oli Anetti esimese servi õnnestumisprotsent 60 ja Osakal 54, aga täna Osakal 71 ja Kontaveidil 59%. Seega tegi Anett oma ära, aga Osaka pani kõvasti juurde. Äralöökide/lihtvigadega jäi Kontaveit turniiri jooksul esimest korda miinusesse – vastavalt 16 ja 22. Osaka tegi 21 äralööki ja 18 lihtviga. Kuid esimese kolme mänguga oli just tema miinustes.

Kokkuvõttes olid šansid õhkõrnad, sest vastane tegutses oma pallingul laitmatult. Ja nii hästi, et sa üldse kuskil järele ei anna, polnud Anett suuteline vastu panema. Ka Eurospordi kommentaator arvas, et Osaka on suurfavoriit võitmaks kogu turniiri. Eks vaatame, kas oli Anettil taas vastasega ebaõnn… Näiteks 2018. aastal langes Kontaveit koguni kuuel turniiril välja hilisema võitja käe läbi.