fbpx
Close

Gabriela Sabatini hääletati US Openi kõigi aegade tšempioniks

Gabriela Sabatini (vasakul) koos teise US Openi meistri Monica Selesiga 2015. aastal Madison Square Gardenis endiste kuulsuste showmängudel. / Foto: AFP/Scanpix

Kui nädal tagasi tuli venelane Marat Safin meeste üksikmängus US Openi nö virtuaalseks kõigi aegade meistriks, siis naiste üksikmängus hääletati parimaks argentiinlanna Gabriela Sabatini.

Hääletamine toimub nii, et 32 US Openi meistri vahel moodustatakse turniiritabel, kus igast ringist pääseb edasi rohkem hääli teeninud tšempion. Mängija, kes on võitnud US Openi rohkem kui üks kord, võib tabelis olla ka mitme tiitliga, kuid korraldajad piirdusid valikul siiski kahega, näiteks Serena Williams pääses tabelisse 1999. ja 2014. aasta võiduga, Monica Seles aga järjest 1991. ja 1992. aasta esikohaga.

Kuid nagu taolisel hääletusel ikka (osa saavad võtta vaid tennisehuvilised, kellel on Twitteri konto), sõltub paremus tihti sellest, milliste riikide inimesed oma lemmikute poolt kõige aktiivsemalt hääletavad. Sest kui vaadata kuulsuste nimekirja, poleks Safin ega Sabatini (võitis ainsa tiitli 1990) tohtinud olla US Openi kõigi aegade parimad. Kui kõigi aegade parimat valinuks ajakirjanikud, võitnuks mõlemal juhul arvatavasti keegi teine.

Aga nii läks ja finaalis alistas Sabatini, kes teenis 59% häältest, 2006. aastal võitnud venelanna Maria Šarapova (41%). Nii ei saanud Venemaa siiski topeltvõitu, kuid tundub, et idanaabrid hääletasid aktiivselt.

Nelja parema hulka pääsesid veel Chris Evert (USA) 1978. ja Steffi Graf (Saksamaa) 1988. aasta võiduga. Võib-olla pidanuks Graf olema parim, sest 1988. aasta esikohaga ta vormistas tol hooajal suure slämmi ja hiljem veel olümpiakullaga kuldse slämmi.

Tutvustame siiski Tennisneti lugejaile pisut, milline tennisist oli Gabriela Sabatini. Andeka mängijana jõudis ta juba paar nädalat pärast 15. sünnipäeva Roland Garrosi poolfinaali, kuid Sabatini “õnnetus” seisnes selles, et samal ajal kerkis esile ka Steffi Graf, kes oli temast enamasti tugevam. Ning 1990ndate algul lisandus ka teine tugev rivaal Monica Selesi näol. Nii juhtus Sabatini karjääris selline lugu, et 11 hooaja jooksul pääses ta 18 korda suure slämmi turniiri poolfinaali, aga sealt edasi vaid kolmel korral. Nagu mainitud, siis US Openi ta 1990. aastal võitis, aga sama turniiri finaalis 1988. aastal ja Wimbledoni finaalis 1991. aastal kaotas ta Grafile, neist teisel korral väga dramaatiliselt 4:6, 6:3, 6:8, kui Sabatini otsustavas setis ei kasutanud oma pallingut eduseisudel 5:4 ja 6:5.

Ka 1990. aasta US Openil oli Sabatini finaalivastaseks Graf, aga seekord argentiinlanna võitis 6:2, 7:6. Grafi ja Sabatini omavaheliste mängude seis jäi 29:11 sakslanna kasuks, aga suure slämmi turniiridel oli seis 11:1 ehk siis 1990. aasta võit jäi Sabatinile pearivaali üle ainsaks. Nad kohtusid ka 1988. aasta Souli olümpiafinaalis, kus Graf jäi peale 6:3, 6:3. Omapärane on veel fakt, et 1991. aasta hooajal alistas Sabatini Grafi 4:1, aga Wimbledonis jäi alla…

Selesile kaotas Sabatini 3:11, kusjuures ühe võidu teenis argentiinlanna 1988. aastal, kui Seles oli alles 14-aastane. Nii jäi mõlema mängija tippajal seis siiski 11:2 Serbia/Ungari päritolu ameeriklanna kasuks. Maailma edetabelis ei tõusnud Sabatini kordagi kolmandalt kohalt kõrgemale.

Ei saa jätta ka mainimata, et Sabatini lõi laineid kauni välimusega, mille osas teda peetakse Anna Kurnikova ja Maria Šarapova eelkäijaks. Ainult et argentiinlanna oli erinevalt teistest brünett. Sabatinil oli ka omanimeline parfüüm. Kaugete esivanemate seas on Sabatinil Itaalia päritolu, mistõttu ta sai 2003. aastal ka selle riigi kodakondsuse. Praegu on Sabatinil kolm elukohta: Buenos Aires, Boca Raton Floridas ja 2015. aastast alates maja ka Pfäffikonis (Šveits).

scroll to top