fbpx
Close

Endine tippodaviskaja Jana Trakmann on vahetanud oda reketi vastu

– Jana Trakmann enne odaviske katse sooritamist / Foto: Erakogu

Tennisnet intervjueeris endist tippodaviskajat Jana Trakmanni, kes on avastanud endale tennise võlud ja on aktiivne osaleja liigatennise võistlustel. Eelmisel aastal võitis ta kindlalt naiste neljanda liiga ning teeb tegusid nüüd juba kolmandas liigas. Nii jätkates peavad temaga varsti tõsiselt arvestama ka teise liiga tennisistid.

Oled avalikkusele rohkem tuntud kui odaviskaja ja olid aastaid Eesti absoluutses tipus. Proovisid samal ajal ka teisi spordialasid? 

Põhikoolis mängisin ka korvpalli. Gümnaasiumi astmes läksin spordikooli ja spetsialiseerusin odaviskele. Seal mängisime üldfüüsilise ettevalmistuse perioodil väga palju pallimänge:  korvpalli, jalgpalli, võrkpalli ja saalihokit.

Võib Sind praegugi vahel kergejõustikustaadionil sportimas näha?

Kergejõustikustaadionil enam kahjuks mind näha ei saa, kui siis ainult pealtvaatajana.

Kuidas sattusid tennise juurde? Oli see juhus või teadlik valik? 

Tennise juurde sattusin täiesti juhuslikult. Olime lapsepõlve sõbrannaga mõnda aega juba mõelnud, et võiks ühine hobi olla, mida koos harrastada. Olen pärit Kohilast ja Raplamaal tegutseb Rapla Tenniseklubi, mida veab tennisefanaatik Donatas Narmont, kes hakkas meid kutsuma tennise juurde.

Tundub, et tennisereketit Sa enam niipea varna ei riputa. Millega Sind tennis võlub?

Tennise juures võlus kõige rohkem, et see on väga mitmekesine mäng. Alati on uued olukorrad, uued vastased, kellel on erinevad mängustiilid ja tugevused. Ja kogu aeg on vaja leida lahendusi, kuidas vastasest parem olla. Vahel tuleb olla lihtsalt kaval ja teinekord kannatlik. Niisama metsas jooksmine ei ole mulle kunagi väga meeldinud, aga väljakul reket käes joostes on eesmärk, et pall uuesti teisele poole võrku saada. Alati kui trenni lähen, suudan ennast välja lülitada tavaelu argimõtetest.

Kuna oled sportliku taustaga, siis oskad ehk üsna täpselt öelda, mis oli kõige keerulisem tennise õppimise juures?

Tennis on väga tehniline ala. Kõige keerulisem oli vast serv. Alguses oli treeningul keeruline ka nii-öelda palli mängus hoida. Kuid see palli tunnetus ja löögid tulevad järjepideval harjutamisel. 2-3 korda nädalas treenimist peaks olema harrastajale piisav, et suudaks areneda.

Kes on olnud Su treener(-id)?

Esimesed treenerid olid Villem ja Elena Lapimaa. Mingi aeg sai grupitreeningutel käidud ja seal oli treeneriks Eliise Simanson.

Kui tihti ise treenid?

Tennist mängin 2-3 korda nädalas. Trenni teen kaks korda nädalas ja nädalavahetustel proovin võimalusel turniiridel osaleda.

Milline oli Sinu esimene kogemus tennisevõistlustelt?

Esimene võistlus on mul päris hästi meeles. Tennisega alustades ma ei mõelnud, et hakkan väga turniiridel mängima. Mõte oli lihtsal mängida, et ennast vormis hoida. Kuid kui olin juba natuke mänginud, siis lõi kohe sportlase hing välja ja tahtsin ennast teistega võrrelda ja proovile panna. Seega esimesele turniirile läksin, kui olin tennist mänginud vaid 3 kuud. Oli suve esimene Rapla Tenniseklubi üksikmängu turniir. Ilm oli suhteliselt jahe ja pidin mitu ühesetilist mängu järjest mängima. Ei olnud üldse harjunud nii pikalt mängima ja veel jaheda ilmaga, nii et mul tõmbasid lihased üle terve keha krampi. Kahjuks pidin turniiri alagrupis pooleli jätma. Aga sain ühe võidu alagrupis ikkagi kirja.

– Jana Trakmann ja konkurent liigatennises Reelika Pukk / Foto: Facebook

Liigud liigatennises tasemelt aina ülespoole. Mis on su mängu põhirelv?

Ma arvan, et löökide arsenalist serv ja tagakäe lõige, mis on vastastele ebamugav. Pluss sportlase taust. 

Omad tennises ka sportlikke eesmärke?

Ei ole endale väga suuri eesmärke seadnud. Olen eesmärgiks võtnud osaleda Eesti liigatennise turniiridel ja siin kõrgemale tasemele edasi tõusta.

Mis erinevusi näed odaviske ja tennise vahel spordipsühholoogia aspektist?

Tegemist on kindlasti väga erinevate aladega. Kui füüsilise poole pealt on väga palju sarnast, eriti just servi liigutus, siis spordipsühholoogia on minu arvates väga erinev. Kui odaviskes pidin võistlustel ennast võtma kokku kuueks katseks, siis tennisemäng võib kesta väga pikalt. Sellega oligi mul alguses suhteliselt raske harjuda. Mulle oleks rohkem meeldinud otsustada ära paremus sellega, et kes lööb tugevamat servi või paremini eeskätt. Tennis on vaimne mäng. Kui odaviskes keegi viskab sinust kaugemale, siis ta on sinust parem, kuid tennises võib teinekord kavalalt ja taktikaliselt õigesti mängides oma vastase alistada.

Kes on Sinu iidolid tennises?

Mulle meeldib vaadata Roger Federeri mängu. Naistes meeldib, kuidas mängib hetke maailma esinumber Ashleigh Barty. Mõlemad tennisistid mängivad mitmekesiselt, kasutades erinevaid lööke. Tihti liiguvad võrku ja on väga head volle mängijad. 

scroll to top