fbpx
Close

EELVAADE | Võrrand kahe tundmatuga prožektorite valgusel

Ajla Tomljanovic. / Foto: Reuters/Scanpix

Sellise pealkirjaga eelvaade räägib Anett Kontaveidi ja WTA edetabelis 40. kohal asuva austraallanna Ajla Tomljanovici kohtumisest, mis leiab aset ööl vastu pühapäeva.

Tegemist on tähtsuselt teise väljaku ehk Grandstand’i viienda mänguga, mille kohta on klausel: ei alga enne kella 19 ehk Eesti aja järgi kella 1 öösel. Kuna alates kella 12st (Eestis 18) on kavas neli mängu, siis pole sugugi välistatud, et kell 1 Anett veel oma mängu ei alusta. Kuid on loota, et rohkem kui tunni võrra hilisemaks see kohtumine ei nihku.

Nagu eelmisel korral mainisime, on Anettil hea võidubilanss hommikupoolsetes mängudes ja kehv bilanss õhtupoolsetes. Kuid siin võib põhjus peituda ka selles, et õhtupoolsetesse mängudesse pannakse rohkem absoluutseid tippe ja kohalikke staare. Nii on Kontaveit neis kohtumistes tihti vastamisi läinud endast edetabelis tugevama vastasega ja sealt ongi need kaotused pärit. Nüüd on ta aga Tomljanovici vastu soosik: kuigi kihlveokontorite arvates umbes samavõrra, kui oli Anisimova eile Anetti vastu. Teatavasti seda mängu kihlveokontorid õigesti ei ennustanud ning ka tänast Anetti koefitsienti (1,6-1,7) ei saa pidada veenvaks.

Kontaveit ja 25-aastane Tomljanovic ei ole varem kohtunud. See fakt teeb ennustamise eriti raskeks, sest vastased teineteist ei tunne. Küllap teevad mõlemad täna treeneriga nii palju tööd, et natuke vaatavad vastase esitusi videolindilt. Aga meie siin vaatame lühidalt, kes on Tomljanovic ja mida ta on saavutanud.

Horvaatia pealinnas Zagrebis sündinud Tomljanovic esindas oma esimest kodumaad 2017. aastani. Kuid ta siirdus elama Austraaliasse, sai eelmise aasta jaanuaris kodakondsuse ja mängibki nüüd uue riigi eest. Tomljanovici side Austraaliaga peitub ka selles, et tema poiss-sõber oli (viimastel andmetel enam ei ole) Austraalia mängija Nick Kyrgios.

Tomljanovic murdis end maailma 50 parema sekka juba 2014. aastal, ent ei liikunud sellelt tasemelt edasi. 2016. aastal katkestas tema karjääri õlavigastus ja ta pidi alustama sisuliselt nullist – 930. kohalt, ehkki esimestel turniiridel saab mängija kasutada varasemat edetabelikohta. Möödunud aasta lõpul naasis Tomljanovic TOP50 sekka ning tema praegune koht (40.) ongi karjääri kõrgeim.

25-aastane austraallanna ei ole veel võitnud ühtki WTA turniiri, kuid on mänginud neljas finaalis ja neist kolm jooksva aasta sees (mai 2018, september 2018 ja viimati tänavu veebruaris Hua Hini turniiril, kus ta kaotas finaalis Dajana Jastremskale). Suure slämmi turniiridel on aga Tomljanovic valdavalt olnud edutu. 2014. aastal jõudis ta Roland Garrosis 1/8 finaali, hiljem pole saanud 2. ringist kaugemale. Tomljanovici viimased viis (2018 + tänavune Australian Open) slämmiturniiri on toonud talle ainult ühe võidu. Ka Premier-taseme turniiridel, mille hulka kuulub Miami Open, Tomljanovicil edu sisuliselt puudub.

Tomljanovic on täpselt sama pikk (180 cm) nagu Anetti eilne vastane Amanda Anisimova, kuid kehaehituselt võimsam. Vaadake kas või käesoleva loo juures olevat fotot – tugevad musklid paistavad selgelt. See ainuüksi ei tähenda, et tema löögid oleksid teravamad, kuid ründava stiiliga mängija on Tomljanovic kindlasti. Paraku ei ole stiili poolest võimalik eristada, mis tüüpi vastased Anettile paremini või halvemini sobivad, kindlasti sõltub see ka väljakukattest. Eilses mängus ei saavutanud Anett äralöökide osas ülekaalu, aga võrdses mängus määravadki tulemuse väikesed nüansid. Loodame, et eelolevas kohtumises ei pea pöidlahoidjad nii palju närveerima nagu mängus Anisimovaga.

scroll to top