fbpx
Close

EELVAADE | Suur küsimärk on nii Anett Kontaveidi vorm kui ka vastase tase

Karolina Muchova. / Foto: AFP/Scanpix

Roland Garrosil asub täna pärastlõunal võistlustulle edetabeli põhjal esimene, aga järjekorras teine Eesti tennisist Anett Kontaveit, kes üritab korrata Kaia Kanepi eilset edu.

Mõistagi me võiksime öelda, et kui Kaia juba alistas Julia Görgesi, siis saab Anett Karolina Muchovaga (Tšehhi, WTA 73.) kindlasti hakkama. Aga naiste tennises need asjad nii lihtsalt ei käi, turniir on juba toonud kamaluga üllatusi. Kontaveit pole varem Muchovaga kohtunud ja tšehhitari tase on samuti küsimärk.

Peamine kahtlus seisneb selles, et äkki on 22-aastane Muchova siiski parem, kui tema edetabelikoht näitab. Oli ta ju aasta algul edetabelis alles 144. Rohkem kui 70-kohaline tõus annab märku, et tegelikult võib Muchova mängida juba TOP50 tasemel. Teine pool on selles, et Kontaveidi vorm Roomas ja Madridis tekitas pisut ärevust. Kuid paljud tema varasemad turniirid on näidanud, et me ei tohi Anetti võimalusi hinnata selle järgi, kuidas on tal läinud eelmistel nädalatel. Hea näide on 2018. aasta Australian Open, kus ta näiliselt üsna kehvast seisust tegi väga hea võistluse. Arvestagem siis täna ikkagi sellega, et Anett on TOP20 tennisist ja Muchova ehk natuke parem, kui tema edetabelikoht näitab.

Endast kaheksa kuud noorem Muchovaga pole Kontaveit kokku läinud täiskasvanute ega ka noorte klassis. Olid ju paljud 1996. aastal sündinud (näiteks Ashleigh Barty, Taylor Townsend, Katerina Siniakova, Donna Vekic) Anetti rivaalid juunioride edetabelis, aga Muchovaga on selline lugu, et noorteklassi tulemused on tal sisuliselt olematud! Võiks lihtsalt öelda: ta ei saavutanud mitte midagi.

Tõsi, viimasel noorteklassi aastal (2014) võitis Muchova oma esimese täiskasvanute ITF-i turniiri, aga ka siin pole midagi võrrelda, sest Kontaveidil oli selles vanuses juba kümmekond ITF-i turniiri võidetud. Oma esimestel profiaastatel püsis Muchova ainult ITF-i turniiridel, sest kõrgemale tal asja polnud. Maailma 500 parema sekka kerkis ta esmakordselt 2015. aasta suvel ja TOP200 sekka alles eelmise aasta aprillis. Muchova pidi endiselt mängima tihti ITF-i turniiridel, sest tal oli WTA turniiridele raske pääseda.

Suure slämmi põhiturniirile jõudis Muchova esmakordselt alles pärast 22. sünnipäeva eelmise aasta US Openil. Aga debüüt oli edukas: Muchova alistas Dajana Jastremska ja Garbine Muguruza, enne kui kaotas 3. ringis Bartyle. See edu kergitas ta karjääri parimale kohale, mis tollal oli 143. ning enam-vähem sealt (144.) alustas ta ka tänavust hooaega.

Tõeline WTA tuuri mängija sai Muchovast alles tänavu. Doha turniiri veerandfinaal ja Praha finaal on tema parimad saavutused. Tugevaimad mängijad, keda Muchova tänavu alistanud, on Jastremska ja Su-Wei Hsieh, aga TOP20 võitu tal ei ole. Praha turniiril läks nii, et tugevate vastastega Muchova ei kohtunudki, sest nood langesid lihtsalt välja. Jennifer Brady (83.) oli kõrgeima edetabelikohaga mängija, keda Muchova Prahas võitis. Seega ei tohiks me hetkel ka ülehinnata Muchova edukat turniiri, mis kergitas ta karjääri jooksul alles esmakordselt esisajasse.

Kihlveokontorid on Kontaveidi soosikuseisuse hindamisel siiski ettevaatlikud. Ennustusportaal Paf annab tänahommikuse seisuga Kontaveidi võidule panustajaile raha tagasi koefitsiendiga 1,61 ja Muchova võidule 2,33. Piltlikult öeldes hinnatakse eestlanna võiduvõimalusi umbes 60-protsendiliselt. Nii palju on mõjunud Anetti viimase aja kesised esitused, sest näiteks Madridis Aliaksandra Sasnovitši vastu oli tema koefitsient 1,2 lähistel. Vaadake kõiki Pafi tennisepanuseid siit. Lisame, et 1,6 on enam-vähem Kontaveidi keskmine koefitsient ka teistes kihlveokontorites.

Mida siis tänasest mängust oodata? Eks muidugi võitu! Aga kui aus olla, siis on üliraske ennustada, mil viisil see mäng kulgema hakkab.

scroll to top