US Openi kolmandas ringis läheb Anett Kontaveit kokku mängijaga, kelle vastu on ta omavahelistes mängudes kaotusseisus 2:4. Tegemist on 28-aastase poolatari Magda Linettega, kes on asetatud 24ndana.
Alustagemgi siis eelvaadet Anetti ja poolatari omavahelistest kohtumistest, mis jäävad juba üsna kaugele minevikku ja kuuest mängust viis on peetud hoopis ITF-i turniiridel. Esimene tutvus Linettega oli Kontaveidile mõru maiguga, sest 25-tuhandeline turniir peeti Tallinnas ja kodus lootis tollal 17-aastane tulevikulootus võita. Aga Linette võitis 2. ringis 6:2, 4:6, 6:2. Lohutuseks oli Anettile paarismängu võit koos Jelena Ostapenkoga.
2014. aastal võitis Anett kaks mängu Nottinghami muruväljakutel, kuid jäi omakorda Linettele 0:2 alla 2015. aastal, kui üks turniir toimus kõvakattel ja teine murul. Ja lõpuks: kahe mängija ainus matš WTA turniiril lõppes Linette 7:5, 6:4 võiduga 2017. aastal Wuhani avaringis. Järgmisel aastal jõudis Kontaveit sealsamas finaali, aga 2017. aasta sügisel oli ta ilmses alavormis – aasta viimasel viiel turniiril langes ta kolmel korral välja esimeses ja kahel korral teises ringis.
Nii võiks öelda, et ega need kuus kohtumist polegi erilised näitajad, aga fakt on see, et kõvakattel Linette polegi Anettile kaotanud (3:0). Teine asi on aga selles, et kui profikarjääri esimestel aastatel oli Anett hädas tagasiajajatega, siis alates 2018. aastast on ta passivsemat tüüpi tagajoonemängijatega hästi hakkama saanud. Aga just seda tüüpi mängija ongi Linette.
Erinevalt Eesti tennisistide eelmistest vastastest, keda eelvaate rubriigis tutvustasime (Katerina Siniakova, Kaja Juvan, Ons Jabeur), pole Linettel noorteklassis nii suuri saavutusi, aga juuniorikarjääri parim koht (23.) siiski tähendab, et noorte slämmiturniiridele poolatar mängima pääses. Aga midagi erilist ta seal ära ei teinud – Roland Garrosi kolmas ring 2010. aastal oli Linette parim saavutus. Linette pole võitnud isegi ühtki 1. kategooria noorteturniiri.
Täiskasvanute klassi algus oli Linette jaoks päris hea. Alustanud profiturniiridel aktiivset mängimist aastal 2009, jõudis ta juba järgmisel hooajal TOP200 sisse. 2010. aastal võitis Linette kokku viis 25-tuhandelist ITF-i turniiri, neist ühel (Varssavis) alistas ta finaalis Margit Rüütli. Kuid järgmisel tasemel (ITF 50-100 000 USD) proovimine enam nii häid tulemusi ei toonud ja sel põhjusel ei läinudki Linette edetabelis oluliselt edasi. Igatahes TOP100 sisse kerkis ta püsivalt (ühel nädalal oli ka varem 99.) alles 2015. aasta juunis ehk neli aastat ja 9 kuud pärast seda, kui ta esmakordselt kahesaja parema sekka pääses.
Paar hooaega olid sellised, kus Anett ja Linette paiknesid maailma edetabelis enam-vähem sarnastel kohtadel, aga 2017. aasta kevadel läks eestlanna eest ja on jäänudki ette. Linette esimene tugevam tulemus WTA tasemel oli Tokyo turniiri finaali jõudmine 2015. aasta sügisel. Paraku ei suutnud ta kolmel järgmisel hooajal sarnast tulemust enam korrata. Edetabeli 64. kohast, milleni Linette jõudiski pärast Tokyo finaali, ta 2,5 aastat enam kõrgemale ei tõusnud. Alles 2018. aasta veebruaris võis Linette nime leida WTA edetabeli 55. realt. Kaasa aitas Australian Openil 3. ringi pääs, kuid 3. ring ongi poolatari lagi – käesoleval US Openil jõudis ta nii kaugele neljandat korda.
Tundus, et Linette võibki jääda esisaja keskpäraseks mängijaks, aga 2019. aastal läks tal paremini. Kuid alles hooaja teisel poolel. Augusti lõpus alustas Linette Bronxi turniiri maailma 80. reketina, aga võitis siis 27-aastaselt oma esimese WTA tiitli ja kerkis 53. kohale. Muide, Bronxi turniiri alustas Linette Kaia Kanepi alistamisega, Kui Linette jõudis septembris finaali Soulis, oli poolatari päralt juba 41. edetabelikoht.
Tänavu võitis Linette teist korda WTA turniiri, see juhtus veebruarikuus Hua Hinis (Tai). Aga nii imelik, kui see ka pole, ei pidanud Linette 280 edetabelipunkti teenimiseks ja maailma 33. reketiks tõusmiseks alistama mitte ühtki (!) esisaja mängijat. Ta oli turniiril asetatud viiendana, kuid neli paremat langesid üsna kiiresti välja. Viimase mängu enne US Openit pidas Linette samadel väljakutel Cincinnati turniiri 1. ringis, kus kaotas Vera Zvonarevale. US Openil on Linette võitnud maailma 119. ja 92. reketit (Danka Kovinicist sai jagu alles otsustavas setis 7:6).
Siit jõuamegi faktini, et Linette on oma edetabelikoha maailma 40 parema seas saavutanud nii, et tal õieti polegi ühtki tugevat võitu karjääri jooksul. TOP30 mängijaid on ta võitnud seitsmel korral, aga TOP20 tennisiste vaid korra, kui ta 2018. aastal Washingtoni turniiril alistas Naomi Osaka, kes siis asus 17. kohal, aga kuu aega hiljem võitis jaapanlanna US Openi. Möödunud aastal oli Linette parim võit Amanda Anisimova üle Wimbledonis, vastane oli edetabelis 26.
Eelnevast võib järeldada, et Kontaveidi alistamine oleks Linette jaoks karjääri paremuselt teine võit (korra veel on ta maailma 21. reketi alistanud – 2017. aastal Darja Gavrilovat). Kuna viimaste tulemuste põhjal ei saa järeldada, et Linette oleks tippvormis, siis võiks ehk Anettile juba võidu kirja panna? Nojah, nii ülbeks ei tasu ehk minna…
Ennustusportaal Paf pakub praegusel hetkel Anetti võidukoefitsiendiks 1,2 ja Linettele 4,7, see tähendab enam-vähem 80-protsendilise tõenäosusega võitu. Peab ju kõike eelnevat arvesse võtma – isegi Osaka võidukoefitsient Marta Kostjuki vastu pole oluliselt parem (1,19). Seega arvestavad kihlveokontorid, et kui Kostjuk võib heal päeval olla ohtlik, siis Linette mängib kogu aeg enam-vähem sarnase stabiilsusega ja mingit otsest relva tema mängus polegi, kui selleks mitte lugeda väheseid lihtvigu. Kuid agressiivne mängija saab sundida Linettet eksima ja seda me õhtuselt mängult loodamegi.
Millal kohtumine algab, on üsna raske öelda. Kontaveidi ja Linette mäng on 5. väljakul kolmas, aga ees pole mitte kaks, vaid poolteist kohtumist. Kui kell 18 algab täispikk meeste üksikmäng, siis sellele järgnev kohtumine on pooleli seisul 4:6, 6:3, 6:5. Maksimaalne on seega isegi 7 setti + üks lõpetamata, mis tähendaks Anetti kohtumise algusajaks alles ca kell 23. Tõenäolisem on siiski, et mäng algab umbes kella 22 paiku.