26-aastane tšehhitar Barbora Krejcikova (7) on nüüd ainus takistus sel teel, et esimest korda Eestis peetud WTA 250 turniiril Tallinn Open ei võiks võit koju jääda.
Tipus olevatest mängijatest on Krejcikova kindlasti vanuse poolest tema tänasele finaalivastasele Anett Kontaveidile kõige lähemal, sest tšehhitar on ainult kuus päeva vanem. Aga astroloogiahuvilistele on see vahe oluline, sest Krejcikova on tähtkujult Ambur, kuid Anett Kaljukits.
Väga pikalt ei ole meil Krejcikovast tarvidust kirjutada, sest viimase 12 kuu jooksul on ilmunud kaks eelvaadet mängijast, kellest 2021. aasta juunis sai suure slämmi turniiri võitja. Kuid esimene eelvaade ilmus pea kolm aastat tagasi 2020. aasta jaanuaris, mil Krejcikovaga kohtus Kaia Kanepi. Seal on Krejcikovast juttu kui ainult paarismängu tähest, kes polnud üksikmängus 24-aastaselt veel esisajassegi jõudnud. Sellest loost saame teada, kuidas on Krejcikoval läinud noorteklassis ja täiskasvanute karjääri algul.
Järgmises eelvaates on juba põhjalikult juttu sellest, kuidas Krejcikova ikkagi lõpuks esisajasse kerkis (see sündis 2020 oktoobris pärast Prantsusmaa lahtistel 1/8 finaali jõudmist) ja kuidas sai temast mullu suur staar. Värskeimas eelvaates enam muidu uusi andmeid polnud, kui ainult sellest, kuidas läks Krejcikoval WTA finaalturniiril. Sealt saame ka teada, et esimese kohtumise Guadalajaras Anett võitis 6:4, 6:3, aga kohtumine, millele viimane eelvaade oli pühendatud, lõppes Sydney turniiril Krejcikova 0:6, 6:4, 7:6 võiduga. See oli dramaatiline ja kõrgetasemeline matš, mida veel seni peetakse 2022. aasta WTA turniiride üheks parimaks mänguks, ehkki nüüd on juba üheksa kuud olnud uusi ja häid kohtumisi.
Krejcikova jaoks ongi jaanuar olnud seni 2022. aasta parim kuu. Sydney turniiri ta ei võitnud, sest jäi finaalis alla Paula Badosale, kuid Australian Openil edenes veerandfinaali. Tšehhitar kerkis karjääri kõrgeimale 2. kohale, millega on sünnipäeva kõrval Anetti ja Krejcikova teine sarnasus – parim edetabelikoht sama. Kuid pärast Austraaliat kuni Tallinna turniirini on Krejcikova saanud WTA ja slämmiturniiridelt 9 võitu ja 12 kaotust. Wimbledonis ja Hamburgi WTA turniiril õnnestus Krejcikoval saada kaks võitu, kõigile teistel vahepealsetel turniiridel kas ühe või mitte ühtki. Kõige õnnetum oli tšehhitari jaoks tiitli kaitsmine Pariisis, kus ta avaringis kaotas Diane Parryle. Kuid slämmiturniiridel on ta tänavu ikkagi mänginud paremini kui Anett – Pariisis ja US Openil olid nende tulemused võrdsed, kuid Austraalias edenes tšehhitar kolme ja Wimbledonis ühe ringi võrra kaugemale.
Muidugi tähendasid Krejcikova tulemused suurt langust edetabelis, sest erinevalt Anettist, kellel on paljud 2021. aasta suured punktid veel alles (kaks turniirivõitu pluss WTA finaalturniiri finaal), kukkus tšehhitar eriti tugevalt suvel. Esimene langus leidis muidugi aset pärast Pariiisi – veel 23. mail oli Krejcikova edetabelis teine, aga 6. juunil juba 14. Edasi läks sujuvalt: juulis langes Krejcikova 18ndaks, augustis 23ndaks ja septembri algul pärast US Openit 26ndaks. Vahepeal oli ta 25., aga eelmisel nädalal langes veel kahe koha võrra. Tegemist on Krejcikova halvima rankinguga pärast 2021. aasta maid, kui ta Roland Garrosi võidukat turniiri alustas maailma 33. reketina.
Aga esialgu jääbki 27. Krejcikova hooaja halvimaks kohaks, sest tänu edule Tallinnas on ta juba kahe pügala võrra tõusnud ja tänane võit kergitaks tšehhitari 23. kohale. Anett on aga tänu edule Tallinnas tõusnud maailma edetabelis uuesti kolmandaks ja seda isegi ilma tänast finaali võitmata.
Võiks ju olla nii, et täna alistab eestlanna finaalis tšehhitari ning järgmisel nädalal oma kodus Ostravas võtaks Krejcikova teatepulga üle ja võidaks finaalis Anetti (tabeli järgi on see võimalik), ehkki meie jaoks oleks parim muidugi kaks turniirivõitu. Kui uskuda kihlveokontoreid, siis Anett peakski tänase finaali võitma. Ennustusportaal Paf annab Eesti esireketi võidukoefitsiendiks 1,54 ja Krejcikovale 2,48, mis tähendavad Anettile umbes 62-protsendilisi võidušansse. Ilmselt natuke mõjutavad Anetti võimalusi positiivselt koduväljak ja fakt, et Krejcikoval tuli poolfinaalis rassida kaks tundi kauem kui eestlannal. Kuid kokku on Krejcikova mänginud ühe seti vähem, sest Anett pidas kolm setti esimeses ringis ja veerandfinaalis.
Kuigi eile kohtusid kauaoodatud mängus Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi omavahel, on turniiri formaalne peasündmus ikkagi ees ja loodetavasti tuleb täismaja vaatama ka täna kell 14 Forus Tondi spordikeskuses algavat finaali.