fbpx
Close

EELVAADE | WTA finaalturniiri avamäng: Suvetäht Sügistähe vastu

Barbora Krejcikova Pariisis. / Foto: EPA/Scanpix

Kolmapäeval kell 22 algab Guadalajaras üks Eesti tennise viimaste aastate tähtsaim sündmus, kui Anett Kontaveit osaleb WTA finaalturniiril.

Võib-olla isegi kõige tähtsam, aga siin võivad Kaia Kanepi fännid vastu vaielda, et nende lemmik on kuus korda mänginud suure slämmi turniiri veerandfinaalis. Põhimõtteliselt on ju slämmi veerandfinaal sarnane: sealgi kaheksa mängijat ja enamasti kõige tugevamad. Kuid veerandfinaal on siiski üks mäng, aga Anettile on garanteeritud kolm mängu alagrupis, mis hoiab pinget kauem üleval. Ja muidugi loodame, et kauem kui ainult alagrupiturniiri.

Anetti esimene vastane Guadalajaras on ainus, kellega ta varem ei ole mänginud. Isegi noorteklassis ei saanud Kontaveit ja Barbora Krejcikova (Tšehhi, 2) turniiridel kokku, ehkki nende sünnipäevad on väga lähestikku – tšehhitar on sündinud kuus päeva varem (18. detsember 1995).

Kuigi Krejcikova ei ole mänginud Anettiga, on ta seda teinud Kaia vastu 2020. aasta Australian Openi avaringis. Kui mõelda, kuhu jõudis Krejcikova tänavu kevadel ja suvel, siis tundub lausa imelik, et Kaiat peeti selles mängus kergeks soosikuks. Kuid Krejcikova oli tol hetkel ikkagi tuntud kui hea paarismängija ja üksikmäng kippus olema pigem kõrvaltegevus. Tegelikult ei olnud tšehhitar matnud veel maha lootusi kerkida edetabelis kõrgemale, aga tänavune triumf ületas kõik ootused. Siiski ei puuduta me enam tänases loos Krejcikovat kui edukat noorteklassi mängijat, aga täiskasvanute seas aeglast arenejat, sest kõigest sellest saate lugeda Kanepi ja Krejcikova mängu eelloost.

Kuid nüüd me teame, et 2020. aasta jaanuari ja 2021. aasta novembri Krejcikova on täiesti erinevad mängijad. Seepärast vaatame põhjalikult, mida on Anetti kolmapäevane vastane suutnud viimase kahe hooaja jooksul.

2020. oli Krejcikovale tõusu, aga mitte veel läbimurde aasta. Alustanud hooaega 131. kohalt, tõusis ta novembriks edetabelis 65ndaks. Napilt enne 25. sünnipäeva kerkis Krejcikova maailma esisajasse, kui ta sügisesse edasi lükatud Prantsusmaa lahtistel jõudis 1/8 finaali. Koha esisajas kindlustas ta 3. ringi võiduga täpselt oma mentori Jana Novotna sünniaastapäeval 2. oktoobril. Novotna oli kasvaja tõttu lahkunud manalateele 2017. aasta novembris.

Tookord Austraalias Krejcikova võitis Kanepit 7:6, 2:6, 6:3, kuid langes välja juba järgmises ringis Jekaterina Aleksandrova käe läbi. Koroonaviiruse pausile läks Krejcikova rankingu 113. numbrina, aga ta sai Prantsusmaa lahtisi alustada ka 114ndana otse põhiturniirilt, sest koroonaohu püsimise tõttu oli sellel turniiril edetabelis eespool puudujaid päris palju. 65ndaks tõusis ta aga tänu sellele, et jõudis Linzis poolfinaali.

Kuid 2021 oli hoopis teine tera. Kui me äsja õhkasime, et Anett tõusis kahe kuuga 30. kohalt kaheksandaks, siis Krejcikova tõus, ehkki pisut pikema perioodi (kolm kuud) jooksul oli veel muljetavaldavam. 8. märtsil oli ta edetabelis 63., aga 14. juunil juba 15. kohal. Viimase tõusu tegi ta muidugi Roland Garrosi võiduga, aga tulemused olid kogu kevade head. Märtsis jõudis Krejcikova Dubai WTA 1000 turniiril finaali, kus kaotas Garbine Muguruzale, kellega ta on ka Guadalajaras samas alagrupis. Roomas jõudis ta 3. ringi ja Strasbourgi turniiri võitis. Kuna ainuüksi Roland Garrosi võit annab WTA edetabelis 2000 punkti, kogus Krejcikova kolme kuuga üle 3000 punkti. Võrdluseks: Anett teenis Clevelandi võidust kuni Cluj-Napoca võiduni 1845 punkti. Niivõrd kaalukam on ikkagi üks slämmivõit…

Pealkirjas oleme Krejcikovat nimetanud Suvetäheks, sest kuigi tema tõus algas märtsis, lõppes French Open siiski juuni keskel ja pealegi tšehhitari hoog juulis-augustis eriti ei raugenud. Ta võitis veel Praha turniiri ja ning jõudis Cincinnatis ja US Openil veerandfinaali. Kogu selle perioodi vältel iseloomustas Krejcikovat stabiilsus. Jah, mõneti tal Pariisis vedas, et pidi turniiri võitmiseks mängima vaid ühe esikümne tennisistiga (Elina Svitolina), aga ta sai nii Cincinnatis kui ka US Openil revanši Muguruzalt ning kaotas neil turniiridel ainult kõige tugevamatele – vastavalt Ashleigh Bartyle ja Arina Sabalenkale. Muidugi ei tohi jätta mainimata, et kõige muu kõrvalt võitis Krejcikova koos Katerina Siniakovaga ka kaks suurt turniiri paarismängus – Prantsusmaa lahtised ja olümpiamängud. Kuna Pariisis suutis Krejcikova olla edukas kahes mänguliigis, ei saa me viidata, et tal oleks raske sama teha WTA finaalturniiril, kus ta on ainus “kahe isanda teener”.

Ärevaks teeb aga Krejcikova poolehoidjaid fakt, et viimasel turniiril enne Guadalajarasse sõitu sai ta kaks kaotust. Ühel turniiril võib rohkem kui ühe kaotuse saada nüüd WTA finaalturniiril, kuid ka Billie Jean King Cupi alagrupis. Ning just seal Krejcikova kaotas Angelique Kerberile ja Belinda Bencicile. Kuid vähemalt oli Krejcikova jaoks üks suursündmus ka sügisel – kuna paljudel rivaalidel hakkasid ära kukkuma 2019. aasta punktid, siis kerkis tšehhitar just 1. novembril maailma kolmandaks ja sellega ka esmakordselt oma riigi esireketiks, sest Karolina Pliškova (veel üks alagrupikaaslane) langes tema seljataha. Tegelikult viimastel aastatel enamasti nii ongi, et Tšehhi parimaks saad ainult siis, kui oled TOP3 seas, sest nii Pliškova kui ka Petra Kvitova on olnud kordamööda seal.

Kuid Anett on siiski Sügistäht ja sellepärast koteeritakse teda WTA finaalturniiril kõrgemalt. Kihlveokontorid on võib-olla Anetti isegi liiga suureks soosikuks pidanud. Vaevalt ta ise neid koefitsiente vaatab, muidu võiks ju tekkida lausa võidukohustus. Kuid näiteks ennustusportaal Paf on Anetti võidukoefitsiendiks andnud 1,50 ja Krejcikovale 2.63, mis teeb Eesti esireketist pisut rohkem kui 60-protsendilise favoriidi. Kuid Anettist on kõige rohkem rääkinud ka WTA kodulehekülg ning kui juba Martina Navartilova ise ütleb, et tema selle turniiri võidab, peavad ka kihlveokontorid “ajaga kaasas käima”. Meie peame lihtsalt lootma, et kõigil asjatundjatel on õigus.

scroll to top