Täna kell 20 alustab Anett Kontaveit Clevelandis karjääri üheksandat WTA turniiri finaali, kuid üle pika aja on ta otsustavas kohtumises soosik, sest vastu tuleb maailma 74. reket Irina-Camelia Begu (Rumeenia).
Seni on Anett ainult ühe finaali 2017. aastal ‘s-Hertogenboschis võitnud, kuus finaali kaotanud ja üks on jäänud tänavu veebruaris pidamata. Raske öelda, kas selline statistika Anetti peas ka kuidagi “kummitab”, sest mitu finaali on ta kaotanud ju tuntud mängijatele, kes olid kohtumises favoriidid. Nüüd lisab aga olukorrale ka vürtsi, et Kontaveit ja Begu pole varem kohtunud.
Üleeile 31-aastaseks saanud Begu on läbi teinud pika profikarjääri, oma esimese mängu täiskasvanute ITF-i turniiril pidas ta juba aastal 2005. Nooruses tegeles rumeenlanna ka võimlemise ja käsipalliga, ehkki esimesena mainitud ala jaoks kasvas ta liiga pikaks (praegu 181 cm). Begu juunioride karjäär ei olnud kokkuvõttes nii edukas kui Anettil, aga ta kerkis siiski maailma juunioride 14. reketiks ja tuli 2006. aastal ka Euroopa U16 vanuseklassi meistriks. Kuid noorte slämmiturniiridel langes ta välja esimeses ringis.
Oma esimese WTA tiitli võitis Begu 2012. aastal Taškendis, kui oli äsja saanud 22-aastaseks – seega vanuse poolest pisut hiljem, kui Anett esimest ja seni ainsat turniiri võites. Samas oli 2011. aasta olnud Begule tervikuna edukam – ta alustas seda hooaega maailma 198. reketina, aga kerkis juuli lõpus esmakordselt TOP50 sekka (48.), kui oli võitnud ITF-i 100 000 dollari auhinnafondiga turniiri kodumaal Bukarestis. Samal aastal võitis ta veel ühe “sajatuhandelise” Calis (Kolumbia) ja jõudis kahel WTA 250 turniiril finaali. Aasta lõpuks oli Begu edetabelis 40., kuid oli jõudnud ühel nädalal kerkida ka 36. kohale. Kuid järgmisel hooajal hakkas ta langema ja enne Taškendi võitu oleks peaaegu kukkunud esisajast välja (96.).
Rumeenlanna uus tõus algas 2014. aastal. Selle aasta oktoobris kerkis ta edetabelis 42. kohale ja Begust sai järjepidev TOP50 tennisist. Igatahes kuni 2017. aasta suveni ta esimese viiekümne seast välja ei langenud, aga ta jõudis seal olla ka hiljem. Parima edetabelikoha (22.) saavutas Begu 2016. aasta augustis. Millised tulemused siis tingisid Begu püsimist TOP50 seas? Eelkõige veel kaks WTA turniirivõitu Soulis (2015) ja Florianopolises (2016), aga ka stabiilsus tugevamatel turniiridel, peamiselt liivaväljakutel. Slämmiturniiridel ta 4. ringist kaugemale siiski ei jõudnud – sellise tähise saavutas Begu 2015. aasta Australian Openil ja 2016. aastal Roland Garrosis.
2017. aastal võitis Begu Bukarestis oma neljanda ja seni viimase WTA turniiri, kuid tal on kirjas ka veel WTA 125 ehk Challengeri võit mullusest hooajast Indian Wellsis (see turniir peeti vahetult enne koroonaviiruse pausi, sest järgnema pidanud Indian Wellsi WTA 1000 turniir jäi juba ära). Ent see võit ei aidanud Begul piisavalt edetabelis tõusta, et uuesti TOP50 sekka kerkida. Alates 2018. aasta juulist ei ole rumeenlannal enam 50 parema sekka asja olnud.
Tänavune hooaeg on Begu jaoks seni kulgenud stabiilselt. Kaheksa kuu jooksul on tema kõrgeim edetabelikoht olnud 71. ja madalaim 81., seega on ta liikunud enam-vähem samas kandis, kus Eesti teine reket Kaia Kanepi. Hooaja võitude-kaotuste suhe oli Begul enne Clevelandi turniiri 13-12, nüüd on seega 17-12. Hooaja algul, kui tennisistid olid kaua Austraalias, jõudis Begu seal veerandfinaali nii Gippsland Trophy kui ka Phillip Island Trophy turniiril, aga slämmiturniiril langes avaringis välja. Uuesti läks Begul pisut paremini Wimbledonis, kus ta jõudis kolmandasse ringi. Begu on tämavu alistanud kaks TOP30 mängijat, aga need mõlemad on olnud langevas vormis tennisistid – Johanna Konta ja Petra Martic. Tegelikult ei ole 31-aastane rumeenlanna sel hooajal midagi hiilgavat korda saatnud.
Clevelandis on Begu välja lülitanud kaks asetatud mängijat – avaringis Jekaterina Aleksandrova (Venemaa, 3) ja poolfinaalis Magda Linette (Poola, 6). Kuid nemad TOP30 sekka ei kuulu. Ent rumeenlanna pole Clevelandis veel settigi kaotanud, Anett siiski kaks setti on. Begu mängustiili siiski agressiivseks ei loeta. Spetsialistid rõhutavad, et kui ta ründab, siis ta teeb seda üsna kõrge efektiivsusega, aga ta ei lähe pallivahetustes konkreetselt agressiivsuse peale välja ning on valmis mängima ka kaitses ja lööma topspinni. Tõrjel on Begu stabiilne, aga ei ründa vastase servi kuigi sageli. Veel ütleb statistika, et esimeselt servilt võidetud punktid (keskmine 60%) ei ole rumeenlannal kuigi heal tasemel näitaja.
Raske öelda, kui palju on kihlveokontorid arvestanud Begu väga heade esitustega Clevelandis, sest Anetti võidukoefitsient on keskmiselt 1,5 ja rumeenlannal 2,6. Võimalik, et kui Begu oleks turniiril raskemate võitudega edasi saanud, olnuks Anetti koefitsient isegi väiksem, sest eelduste kohaselt peaks eestlanna olema umbes 65-70-protsendiline favoriit. Muidugi pole teada, kuivõrd tuleb mängu finaali psühholoogiline pool.
Kuid loodame, et täna õhtul kell 20 algavas finaalis lõpetab Anett WTA turniiri finaalikaotuste jada (neid on järjest olnud viis) ja teenib teise tiitli.