fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepi tänane vastane on üks väheseid emasid WTA tuuril

Tatjana Maria. / Foto: SIPA Press/Scanpix

Kaia Kanepi kohtub teisipäeva õhtul US Openi avaringis vastasega, kes on profituuril olnud enam-vähem sama kaua kui ta ise ning ka edetabelis asuvad mängijad hetkel üsna kõrvuti.

Tegemist on 32-aastase sakslanna Tatjana Mariaga, kes maailma edetabelis hetkel 79. ja Kanepi 82. kohal. Kuid Maria on viimase 12 kuu jooksul mänginud 32, Kaia vaid 12 turniiri. Seega on eestlanna punktide kogumisel ikka tunduvalt produktiivsem.

Tänased vastased on korra kohtunud, kuid see toimus hetkeseisu arvestades lausa “ürgajal” – 2007. aastal võitis Kanepi Mariat, kes siis kandis veel perekonnanime Malek, Wimbledoni avaringis 6:1, 6:4. Peab ütlema, et ega seda võitu tänasesse konteksti eriti üle kanda ei saa, sest mõlemad mängijad olid siis teistsugused ja pigem karjääri tõusuteel, kuigi tegelikult hakkas just 2007. aastal jõudsalt edetabelis tõusma Kanepi, aga sakslanna jäi temast maha. Kohtumise hetkel oli Kanepi maailma 58. ja Maria 87. reket.

Tõsi, nii palju võib varasest võidust välja lugeda, et kuna mäng toimus murul, oli see edu Kanepile üsna hea tulemus. Sest Maria on eriti viimasel ajal tuntud just muruväljakute spetsialistina. Pikka aega jahtis Maria oma esimest WTA turniiriivõitu (ITF-i turniire on ta võitnud koguni 15), kuni teenis selle eelmise aasta juuni lõpus Mallorca muruväljakutel, poolteist kuud enne 31. sünnipäeva. Esimeses ringis loositi Mariale raske vastane, neljandana asetatud Anett Kontaveit, tollal maailma 27. reket. Maria kaotas seti ja jäi teises murdega taha, aga võitis üllatuslikult 3:6, 6:4, 6:3. Kõrvalepõikeks võib öelda, et pärast seda Anett vist tegigi otsuse, et ta madalama tasemega International turniiridel (auhinnafond 250 000 dollari piires) enam ei mängi. Viimase aasta jooksul on Eesti esireket osalenud ainult Premier-taseme võistlustel. Finaalis võitis aga Maria ka kolmandana asetatud Anastasija Sevastova (Läti) ja nii see ainus WTA tiitel tuligi.

Kui juba kirjutasime, et 2007. aastal läks Kanepi oma teed, siis Maria edetabelis hoopis langes ja naasis esisajasse ülejärgmisel aastal (2009). Kuid aastatel 2010-2013 oli Maria taas TOP100 seast väljas. Sakslanna elu muutis kohtumine prantslasest treeneri Charles-Edouard Mariaga. Juhendajast sai tennisisti abikaasa ja oma mehe käe all muutus Maria ka kindlamaks mängijaks. Pärast lapse sündi 2013. aasta detsembris naasis Maria peatselt väljakutele ning neljal viimasel hooajal on paiknenud peamiselt esisaja teises pooles, kuid tema parim koht on siiski 46., mis pärineb 2017. aasta novembrist. Pärast võitu Mallorcal tõusis ta taas korraks TOP50 sisse (48.).

Tänavust hooaega Maria alustas edetabeli 72. kohalt, nüüd on 79., järelikult võib seda nimetada paigalseisuks. Ega sakslannal sellest hooajast erilisi saavutusi ette näidata pole. Newportis jõudis ta poolfinaali, kus väga napilt kaotas praegusele TOP20 mängijale Bianca Andreescule, aga see oli niinimetatud WTA Challenger (auhinnafond kuni 125 000). Nii-öelda päris WTA turniiridelt on tal kaks korralikku tulemust – Miamis jõudis 1/8 finaali ja Nottinghami muruturniiril poolfinaali. Eelmisel kolmel suure slämmi turniiril on ta alati kaotanud avaringis, aga Marial pole olnud ka kerged vastased, näiteks Austraalias Serena Williams ja Wimbledonis Angelique Kerber.

Ennustaja Peep: Kaia koefitsient on õiglane, aga ei kutsu panustama

Nii et Kaia on Mariale võib-olla isegi tänavu parim loos, aga kihlveokontorid arvavad, et pole. Kõik ennustusportaalid peavad eestlannat selgeks soosikuks. Näiteks ennustusportaal Paf pakub Kanepi koefitsiendiks 1,38 ja Mariale 3,00. Mõnel pool mujal on Kaia isegi natuke kindlam soosik (1,35). Vaadake Pafi kõigi tenniseennustusi siit.

Küsisime ennustaja Peebult, kuidas tema panustaks. “Olen varemgi öelnud, et pigem hoidun omade peale ennustamast, sest kui kaotad, siis see toob kahekordse masenduse, aga omade vastu ennustamine on veelgi ebaloomulikum, sest pöialt ju neile ikka hoiad, aga kaotus toob raha,” ütles Peep. “Oleksin kindlasti panustanud Kaiale, kui tema koefitsient olnuks suurem kui 1,5, mida edetabelikohad ka eeldanuks. Aga ennustusportaalides on targad inimesed, nad enam-vähem teavad jõudude vahekorda ja panevad koefitsiendi just sellise, et liiga hullult ei kiputa favoriidi peale ennustama, sest muidu nad jääksid kahjumisse.” Peep lisas, et ta näeb Pafis mõnda muud huvitavad panust. “Näiteks Jelena Ostapenko vastase Aleksandra Krunici koefitsient on 2,75, aga Ostapenko viimasel ajal muudkui kaotab, miks ei võiks panustada tema vastu?”

Kanepi ja Maria mängu algusaega on sama raske ennustada nagu Peebul tulemust, sest enne peetakse 8. väljakul üks meeste mäng, mille pikkus võib varieeruda 1,5 tunnist neljani. Umbes kell 21 pluss/miinus pool tundi oleks kõige tõenäolisem mängu algusaeg.

scroll to top
Inline
Inline