fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveidi vastane on samas seisus nagu ta ise viis aastat tagasi

Kaja Juvan tänavu augustis Praha turniiril. / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveidi läbimurre slämmiturniiride tasemel toimus aastal 2015 US Openil, kui ta jõudis kaheksandikfinaali. Anett oli siis 19-aastane nagu ka tema tänane vastane Kaja Juvan (Sloveenia).

Täpselt samamoodi oleks Juvani seisukohalt kaheksandikfinaali pääs unistuste täitumine ja sellega kaasneks kerkimine maailma esisajasse – nii läks ka Anettil 2015. aastal. Ainult et Juvanil on raskem – kui Anett pidi omal ajal teises ringis kohtuma alavormis Anastassia Pavljutšenkovaga, siis noorel sloveenlannal tuleks sarnase saavutuse kordamiseks alistada heas vormis TOP20 tennisist.

Aga paralleel kahe mängija vahel on täiesti olemas, sest ka oma esimese slämmiturniiri mängis Juvan 18-aastaselt nagu Kontaveit ja mis kõige huvitavam: kuulsa Orange Bowli noorteturniiri võitsid tänased vastased samuti viieaastase vahega. Väike erinevus on vaid selles, et Juvan oli 2016. aastal Orange Bowli võites saanud juba 16-aastaseks, aga Anettil oli sünnipäev veel mõne nädala pärast ees.

Juvani noorteklassi karjääri võib pidada edukaks, ehkki tema parim edetabelikoht (5.) jääb kahe võrra Anetti omale alla. Põhimõtteliselt lõpetas Juvan juunioride seas mängimise 2017. aastal, kui ta noorte Mastersil jõudis finaali, kus kaotas Marta Kostjukile. Kuid siiski osales ta 2018. aastal veel ühel võistlusel – need olid noorte olümpiamängud, mille Juvan ka võitis, alistades finaalis prantslanna Clara Bureli, kes oli tol hetkel maailma juunioride esireket ja US Openi võitja. Lisaks on Juvan ka Euroopa U18 meister (2017), kui ta just Kostjuki finaalis alistas. Ainus, millega Juvan noortekarjääris Kontaveidile kindlalt alla jääb, on slämmiturniiride tulemused. Nii imelik kui see ka ei tundu, pole noorte Euroopa meister ja Orange Bowli võitja mitte kordagi (!) pääsenud juunioride slämmil 1. ringist kaugemale, kuid ta on paarismängus jõudnud poolfinaali.

On selge, et 19-aastasel mängijal mingit erilist täiskasvanute karjääri pole olnud, ehkki ta on neli hooaega esindanud Sloveeniat Fed Cupil ja mänginud ka Tallinnas esiliiga turniiril (2018). Edetabelis on ta oma riigi kolmas reket Polona Hercogi ja Tamara Zidanšeki järel.

Alustanud täiskasvanute klassis mängimist 2016. aastal, kerkis Juvan kolme hooajaga edetabelis 174. kohale (oktoober 2018). Esimese kümnetuhandelise turniiri võitis ta 2016. aasta oktoobris Horvaatias ja esimese 15 000 turniiri 2017 juunis kodumaal. Kuid need tulemused Juvanit veel TOP500 sekka ei viinud. Ta ju mängis samal ajal aktiivselt noorteturniiridel ning polekski kuigi palju kõrgemale saanud tõusta. Ent tase paranes ja 2018. aastal oli Juvani “standard” juba 25-tuhandelised ITF-i turniirid, millest ta võitis neli ja jõudis veel kahel korral finaali.

Kuid läbimurret pole pärast 2018. aasta võiduseeriat siiski tulnud. Edetabeli esisada on jäänud Juvanile kättesaamatuks (parim koht 106. mullu augustis) ning kõrgema taseme turniiridel tulemused keskpärasteks. Siiski teenis Juvan 2019. aastal oma esimese võidu slämmiturniiridel, kui ta Wimbledoni avaringis alistas Kristyna Pliškova ja siis võitis veel avaseti Serena Williamsi vastu, aga kaotas 6:2, 2:6, 4:6. Et Juvan alustas kvalifikatsioonist, teenis ta 110 punkti ja nii seni kõrgeim edetabelikoht tuligi. Teistest tulemustest oli tugevaim WTA 125K ehk Challenger-turniiril poolfinaali jõudmine Bolis (Horvaatia).

Tänavu enne koroonapausi võitis Juvan Acapulco avaringis Venus Williamsi, kuid 2. ringis langes välja. Pärast pausi osales ta Palermo turniiril, kus sai vastase edetabelinumbri (18.) poolest oma seni tugevaima võidu Marketa Vondroušova üle.

Seega saame üksikutest välgatustest rääkida, aga Juvanil ei peaks olema sellist mängutaset, mis lubaks alistada heas vormis Anett Kontaveiti. Sel juhul peaks Juvan nö üle oma varju hüppama. Noor sloveenlanna saab loota sellele, et ehk Anett ei mängi piisavalt hästi, aga meie muidugi sellele ei looda. Ei looda ka kihlveokontorid, sest Anetti võidukoefitsient ennustusportaalis Paf on 1,18 ja Juvanil 5,0. Sellised numbrid eeldavad Kontaveidi võiduvõimalusteks umbes 80-85%.

Kõik oma seitse ITF-i turniiri on Juvan võitnud liivaväljakul ja seda katet nimetab 19-aastane sloveenlanna ka ise oma lemmikuks. Tema mängustiili kohta ei ole palju kirjutatud, aga eks seda saame näha täna õhtul alates kella 18st.

scroll to top