fbpx
Close

EELVAADE | Ameeriklanna, kes tõusis TOP200 sisse alles 21-aastaselt

Alycia Parks mänguhoos. / Foto: Imago images/Scanpix

Praegu 22-aastane Alycia Parks on maailma edetabelis 49. kohal, aga võib vist julgelt öelda, et täpselt aasta tagasi ei teadnud Eestis teda ükski tennisehuviline. Võib-olla mõned, kes uurisid ITF-i turniiride tulemusi, olid seda nime enne eelmise aasta sügist kuulnud.

Aga teisipäeval Rooma turniiril kohtub Parks kell 17 või veidi hiljem Grand Stand Arenal Anett Kontaveidiga, kes hetkel on noorest ameeriklannast edetabelis 33 kohta tagapool, aga veel seitse kuud tagasi oli maailma teine reket.

Mingil viisil on Parks tõesti tõusnud nagu tühjalt kohalt, sest noorteklassis mängis ta ainult neli turniiri ja sellega edetabelis kuhugi ei jõua. Nende seas oli ka 2016. aasta Orange Bowl, kus Parks pisut enne 16. sünnipäeva (ta on sündinud 2000. aasta viimasel päeval) jõudis 3. ringi. 2017. aastal alustas Parks mängimist täiskasvanute ITF-i turniiridel ja noorte võistlustele enam ei naasnud. Parksi esimene aasta lõppes sellega, et ainult kahel korral sai ta kvalifikatsioonist läbi, ent ITF-i turniiride põhitabelis jäi talle kirja ümmargune null võitu.

TOP500 ukse tegi Parks lahti 2019. aasta septembris, kui ta jõudis Californias W25 turniiri finaali. Järgmist astet andis oodata rohkem kui aasta – pärast koroonapausi 2020 novembris võitis Parks Orlandos W25 turniiri ja alistas seal isegi maailma 112. reketi Katarzyna Kawa. Kuigi 2021. aastal Parks pisut edetabelis tõusis, ei olnud sama säravaid tulemusi nagu aasta varem, Ta sai tänu vabapääsmele (wild card) ka esimest korda osaleda US Openil, kuid kaotas esimeses ringis.

2022 oli aga Parksi läbimurdeaasta. Esialgu olid parimad tulemused W60 turniiride kaks finaali, mis kergitasid Parksi TOP150 künnisele. Miami WTA 1000 turniiril sai Parks punkte kvalifikatsiooni ühe võidu eest, aga märksa rohkem punkte (80) juunis Berliini WTA 500 turniiri kvalifikatsiooni läbimise ja avaringi võidu eest. Muide, Parks sai seal jagu Qinwen Zhengist, kes asus tollal edetabelis 46. kohal – Parksi esimene võit TOP50 mängija üle.

Kuid oleks õige öelda, et Parksist hakati esimest korda kõvemini rääkima alles oktoobrikuus Ostrava WTA turniiril, kus ameeriklanna alistas Karolina Pliškova ja Maria Sakkari, kes oli tollal maailma 7. reket – esimene TOP10 võit. Aasta lõpus WTA 125K turniiril enam nii tugevaid vastaseid polnud, aga järjestikused tiitlid Andorras ja Prantsusmaal kergitasid Parksi kahe nädalaga 134. kohalt 75ndaks.

Uus esisaja mängija oli sündinud, aga paraku liiga hilja, et pääseda Australian Openil otse põhitabelisse, ent kvalifikatsioonis sai ameeriklanna 2. ringis lüüa. Kohati on see ime, et praegu maailma TOP50 sekka kuuluv tennisist ei ole slämmi põhiturniirile veel “omal jõul” pääsenud ja korra vabapääsmega avaringis kaotanud. Aga kolme nädala pärast Pariisis on Parks muidugi juba põhitabeli mängija.

Kuidas on siis Parks tänavu 78. kohalt 49ndaks tõusnud? Põhiliselt tänu sellele, et ta veebruari algul võitis Lyonis WTA 250 turniiri. Finaalis alistas Parks Caroline Garcia, saades sellega oma karjääri teise TOP10 võidu. Kuid ameeriklanna tähelend sai sellega siiski läbi ja edaspidi on ta pisut edetabelis tõusnud ainult seetõttu, et tal 2022. aasta algusest ei olnud palju punkte kaitsta. Nüüd aitas ka Madridi turniiril kolmandasse ringi jõudmine ja teel sinna Viktoria Azarenka alistamine. Nii et kokkuvõttes on Parks alistanud kaks esikümne mängijat ja ka kaks endist esireketit (Pliškova, Azarenka).

Ent kihlveokontorite arvates on maailma 82. reket siiski 49nda vastu kerge soosik. Pühapäevases loos eeldas Tennisnet, et võib-olla ei eelista ennustusportaalid kumbagi eestlast, aga Anett on siiski Parksiga võrreldes eelistatud. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,53 ja Parksile 2,50. Selle põhjal on Anett umbes 60-protsendiline favoriit. Me ei tea, millised on kihlveokontorite andmed Anetti tervisliku seisundi kohta, aga tavaliselt on need portaalid tihti targemad kui me arvame ja küllap eeldatakse, et seljavigastus eestlannat ei sega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top