fbpx
Close

EELVAADE | Aasta hiljem nad siiski kohtuvad!

Ann Li kuu aega tagasi Doha turniiril. / Foto: AFP/Scanpix

Nagu juba eile kirjutasime, mängib Anett Kontaveit (3) Miami turniiri 2. ringis Ann Li’ga (USA, WTA 65.), kellega nad pidid kohtuma mullu 7. veebruaril, aga mäng jäeti korraldajate otsusel ära.

Kui tuletame meelde, miks jäi 2021. aasta Grampians Trophy finaal ära, siis kõigepealt oli Melbourne’is kohaliku hotellitöötaja haigestumise tõttu koroonapaanika ja kõigil turniiridel ühel päeval kohtumisi ei peetud. Kuna kaks WTA turniiri algasid varem, siis seal peeti finaalid laupäeva asemel pühapäeval, kuid Grampians Trophy finaali pühapäevalt esmaspäevale ei tõstetud Australian Openi alguse tõttu. Finaali pääsenud Kontaveit ja Li poseerisid karikaga, mida kumbki endale ei saanud…

Otsus ei olnud meelepärane kummalegi ja Tennisneti hinnangul tehti valesti ka WTA punktide jaotamisel. Vähemalt selles osas oleks nii Anett kui Li pidanud saama võitja ja finalisti vahepealsed punktd (470 + 305 jagatud kahega), sest neid saab jagada, aga karikat pooleks sulatada ei saa. Tegelikult said mõlemad 305 punkti, mis on ebaõiglane, sest finaal ei jäänud ära mängijate süül. Tõsi, nüüd on need punktid mõlemal mängijal arvestusest maha võetud ja enam sellel tähtsust pole. Kuid Anettile võinuks see tähendada napilt väljajäämist WTA finaalturniirilt, aga õnneks ei juhtunud ka seda.

Aga vähemalt omavahelise paremuse saavad Kontaveit ja Li eeloleval ööl selgitada. Uurime enne pisut, mida on oma karjääris teinud 21-aastane Li. Kõigepealt huvitav geograafiline fakt: Li on sündinud Pennsylvania osariigi linnas nimega King of Prussia, kus praegu on umbes 20 000 elanikku. USA esimesed asundused loodi teatavasti idarannikule ja seal asub ka Preisimaa kuninga nimeline kohake. Nimi tuleneb võõrastemajast/tavernist King of Prussia Inn, mis ehitati juba 1719. aastal praeguse linna kohale. Nimi pandi Preisimaa kuninga Friedrich II auks, aga pole teada, miks asutajad sellise nime valisid, sest nad ei olnud Preisimaalt USA-sse elama kolinud.pere. Täpsustuseks: kõrts sai nime hiljem, kui Friedrich II suri (1772).

Kuid sellest väikelinnast võrsus maailma esisaja mängija, kes juunioride edetabelis oli parimal nädalal (2018 jaanuar) 12. kohal. Li parim saavutus oli kahtlemata pääs Wimbledoni noorteturniiri finaali, kus ta kaotas sarnase nime ja päritoluga (mõlemad Aasiast) kaasmaalasele Claire Liu’le. Li on pärit sportlikust perest, tema Hiinas elav tädi oli tipptasemel kiiruisutaja, isa aga jalgpallur ja ema kergejõustiklane, kuid nad lõpetasid sportimise pärast ülikooli. Pole küll eluloos öeldud, aga küllap Li vanemad ka USA ülikoolis kohtusid.

Oma esimesed täiskasvanute ITF-i turniirid mängis Li 2016. aasta suvel napilt enne 16. sünnipäeva USA-s, kuid WTA edetabelisse pääses ta järgmisel hooajal. 2017. aastal võitis ta 17-aastaselt paar nädalat pärast Wimbledoni noorte finaali oma esimese ITF-i turniiri Evansville’is. Ta lõpetas hooaja maailma 583. reketina. Edasi jätkas Li täpses rütmis – 2018. jõudis esmakordselt TOP300 sekka, 2019. aastal TOP200, 2020. aastal TOP100 ja mullu TOP50 sekka. Väga sujuv ja kindel tõus.

Siiski mahtus Li 2020. aasta lõpus üsna napilt esisaja sisse (97.) ja ta oli seni võitnud ainult ITF-i turniire. Suurim võit tuli 2020. aasta oktoobris Tyleris, kui Li sai esikoha 80-tuhandelisel ITF-i turniiril, kus esimesena oli asetatud TOP50 mängija Shelby Rogers. WTA turniiridel Li veel 2020. aastal midagi ei saavutanud, aga oli juba üsna edukas suurtel slämmidel, kui jõudis Austraalias teise ja US Openil kolmandasse ringi. New Yorgis alistas ta teises ringis maailma 20. reketi Alison Riske.

Li läbimurre algaski põhimõtteliselt Grampians Trophy turniiriga, kus ta enne pidamata jäänud finaali võitis Veronika Kudermetova, Sorana Cirstea ja Jennifer Brady. Cirstea tol hetkel TOP50 sekka ei kuulunud, aga praegu kuulub. Seevastu Brady, kes nüüd on tabelis langenud, jõudis kohe pärast kaotust Li’le Australian Openi finaali. Li ise alistas slämmiturniiril Shuai Zhangi (tollal WTA 35.) ja Alize Cornet’ (54.), kuid kaotas siis Arina Sabalenkale.

Imelik küll, aga ülejäänud 2021. aasta jooksul Li enam nii häid võite ei saanudki kui Melbourne’is. Edetabelis kerkis ta pärast Austraaliat 72. kohale, kuid jätkas tõusu, sest tal ei olnud eriti punkte kaitsta 2019. aastast (olid tollal arvel koroonaviiruse pausi tõttu). Enne sügist olid Li parimad tulemused poolfinaali pääs Monterrey WTA 250 turniiril ja sama tulemus Chicagos WTA 125K turniiril. Oktoobri lõpus peetud Tenerife turniiri alustas Li maailma 60. reketina, aga võitis siis oma esimese WTA tiitli ja kerkis 49ndaks. Li alistas Tenerifes arvestatava tasemega mängijaid, aga ükski neist ei kuulunud TOP50 sekka.

Tänavune aasta algas Li’le hea tulemusega, kui ta jõudis Melbourne Summer Set 2 turniiril poolfinaali, kuid alistatute seas kõrgeima edetabelikohaga oli Mayar Sherif (63.). Kuna aga seejärel läksid ameeriklannal maha Grampians Trophy 305 ja Australian Openi 130 punkti, langes Li TOP50 seast välja. Pärast Melbourne Summer Set turniiri on Li võitnud 7st mängust kolm ja teisest ringist edasi pole saanud, seni ka Miamis. Edetabelikoht on pisut veel langenud ja Li on tänaseks maailma 65. reket. TOP50 seas püsis ta kolm kuud, aga vanust (21) arvestades oli see tõenäoliselt vaid tema esimene tõusulaine ja järgmisi on lähiajal tulemas.

Et Li võidab Anett Kontaveiti, seda kihlveokontorid kuigivõrd ei usu. Ei ole ju noor ameeriklanna võitnud ühtki tennisisti, kes olnuks edetabelis 20. kohast kõrgemal. Maailma seitsmenda reketi alistamine oleks praegu väga suur samm, mis tõenäoliselt pole veel Li’le jõukohane. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,24 ja Li’le 4,10, mis tähendab Eesti esireketile umbes 75-80-protsendilist võidušanssi.

Kontaveidi ja Li mäng peetakse õhtusel sessioonil, kuhu kuuluvad kaks peaväljaku (Stadium Court) ja üks Grandstand’i mäng. Grandstandil Anett ja Li kohtuvadki ning mäng ei alga enne kella 19 kohaliku aja järgi ehk kell 1 öösel Eestis. Hea on see, et kahe eestlanna mänguajad ei kattu, aga halb see, et üks neist kohtumistest peetakse öötundidel. Pealegi ei ole kindel, kas kell 1 veel mäng algab, sest selleks peavad neli eelmist kohtumist (koos pausidega) lõppema kaheksa tunniga. Nii et enne kella 1 ei saa Anett kindlasti väljakule, aga hiljemaks võib algusaeg venida.

scroll to top