Kaia Kanepi sundis Jelena Ostapenko taas Tallinnast kaotusega lahkuma

Kaia Kanepi mängus Jelena Ostapenkoga. / Foto: Karl Toomsoo

Eelmisel korral kohtusid Kaia Kanepi ja Jelena Ostapenko (5) Forus Tondi tennisekeskuses 2020. aasta juulis Merko Cupil. Tookord lahkus Ostapenko Tallinnast koguni kolme kaotusega, sest ta jäi alla mõlemale eestlannale üksikmängus ja koos Anastasija Sevastovaga ka paarismängus. WTA turniiril aga üle ühe kaotuse pole võimalik saada ja selle sai Ostapenko täna Kanepilt.

Mõlemad eestlannad jätkavad seega Tallinn Openi 2. ringis ja omavahelise poolfinaalini jõudmiseks tuleks Anett Kontaveidil ja Kanepil võita veel kaks mängu.

Kanepi ja Ostapenko nö normaalne mäng kestis vaid kuus geimi. Kaia sai murdega ette, aga muudes geimides hoiti servi ja seis oli eestlanna kasuks 4:2. Edasi tulid aga ainult seeriad. Esimene seeria: Ostapenko 4. Läti esireket läks avaseti keskel uskumatusse hoogu. Tema mäng, kus ta üritab rünnata iga palli, seda ka tõrjel, läks hiilgavalt käima. Ja ta ei eksinud ka. Ei saa süüdistada Kaiat, et ta sellisele ootamatule pöördele kohe ei reageerinud ja kaotas esimese seti 4:6.

Teine seeria: Kanepi 5. Teise seti algul õnnestus Kaial paaril korral Ostapenkot ennetada ja ise rünnata. See ajas vastase närvi. Ostapenko ei salli pikki pallivahetusi, kui ta jääb kaitsja rolli, ta peab ikka kuidagi punkti lõpetama. Kui rünnata ei saa, siis lõpetab veaga. Võiks öelda, et kui esimese seti lõpus “pani lätlanna hullu”, siis teises setis ajas Kaia ta hulluks teistpidi – 5:0.

Kolmas seeria: Ostapenko 4. Kõigepealt võttis Läti tennisist arstipausi, tal mõõdeti ka vererõhku. Kuid pause kasutab ta tihti ja mõnikord taktikalistel kaalutlustel. Tundus, et see ei seganud Kaiat, ta juhtis 5:0, 40:0. Paar punkti läks ära vastase õnnestunud tõrjete tõttu, aga geimi lõpus tegi Kaia kolm topeltviga. Tuli meelde, kuidas ta US Openil Arina Sabalenkale 6:2, 5:1 eduseisust kaotas. Kui Ostapenko esimene võiduseeria oli puhtalt tema enda teene, siis teiseni aitas Läti mängijat ka Kaia ise. Kuid 5:4 peal suutis Kaia siiski allakäigu peatada. Väga taktikaline oli settpall: Kaia lõi esimese servi nõrgalt (139 km/h), sest Ostapenko oli valmis tugevat servi ründama. Nüüd aga jõudis pall temani aeglasemalt ja ta ajastas rünnaku valesti, lüües auti. “Jah, lõin servi meelega nõrgemini,” tunnistas Kaia hiljem pressikonverentsil.

Neljas seeria: Kanepi 7. Teise seti viimase geimi võitmisega sattus Kaia uuesti sõiduvette. Kiiresti võttis ta vastaselt ära usu, et ta võiks veelkord vastu saada. Seekord enam 5:0 peal langust ei tulnud ja lõpptulemus oli 4:6, 6:4, 6:0. “Ma ei saanud servi sisse, peab vist rohkem harjutama,” ütles Kaia väljaku intervjuus teise seti mõõna kohta. “Tahtsin ikka võita võimalikult kiiresti.”

Väikeste autogrammiküttide piiramisrõngas. / Foto: Mauri Levandi

“Mäng oli tõesti päris üles-alla,” alustas Kaia kohtumise kokkuvõtet pressikonverentsil. “Alustasin tegelikult päris hästi, aga siis seti lõpus hakkas tema hästi mängima. Aga ma ei lasknud ennast sellest välja viia – proovisin edasi mängida ja vaadata, mida veel teha annab. Õnneks hakkas siis minul jälle hästi välja tulema. Aga kui ta võttis selle arstipausi, siis tundsin, et enam ei löö palle nii hästi sisse kui enne. Siis mängis jälle tema hästi ja nii see kogu aeg läkski. Nägite ju ise ka, mis seal toimus (Kaia naeris – toim.).”

“Kui ma teaksin, mis seal teises setis juhtus, siis oleksin pallid sisse löönud,” jätkas Kaia. “Proovisin nii ja naa, aga ikka sisse ei lähe. Võib-olla oleksin pidanud natuke tempot maha võtma. Need pallid, mida siin turniiril kasutatakse, on uuena hästi kiired ja ilmselt talle sobisid paremini. Minule tuli siis edu, kui pallid hakkasid kuluma.” Tõesti, esimeses setis vahetati palle seisul 4:3 Kaiale ja Ostapenko võitis seejärel veel kolm geimi. Teisel korral vahetati palle teise seti seisul 5:1 ja juhtus sama.

Kaia homne vastane Ann Li (USA, WTA 62.) on talle üsna tundmatu. “Ma ei ole temaga mänginud võistlustel ega ka trennis,” ütles Kaia. “Ta ei löö nii kõvasti kui Ostapenko, aga lööb rohkem palle tagasi. Eks ma saan veel videost vaadata, kuidas ta lööb, aga video kaudu ei saa ikkagi nii hästi aru, kui olnuksin ise temaga mänginud.”