Anett Kontaveidil (4) on laupäeval võimalus Doha WTA 1000 turniiri võitmisega astuda veel üks samm oma karjääris, kuid finaalis on tal ohtlik vastane Iga Swiateki (Poola, 7) näol.
Samme on Anettil viimasel ajal olnud tõesti palju – neli turniirivõitu ühel hooajal, pääs esikümnesse, pääs WTA finaalturniirile ja sealgi finaali jõudmine, 20-mänguline võiduseeria siseväljakutel. Tegelikult ei tohiks olukord olla ka Anetti jaoks liiga uus, sest Wuhani Premier 5 turniiri finaal kolm ja pool aastat tagasi oli enam-vähem sama kaaluga ja WTA finaalturniiri lõppkohtumise väärtus nii punktides kui ka rahas veelgi suurem. Aga, jah, Anett need mängud kaotas ja homne võit oleks ikkagi midagi uut.
Pealkirjas öeldud “vaid Iga Swiatek” ei ole sugugi halvustav, lihtsalt poolatar on juhuslikult viimane takistus. Aga tegelikult ei saa 2020. aasta Prantsusmaa lahtiste tšempioni kohta öelda, et “vaid” tema ongi veel jäänud. Ta võib olla kõige ohtlikum vastane kogu turniiril, sest erinevalt Jelena Ostapenkost tal nõrku kohti pole, ehkki vast ka mitte nii tugevat relva nagu Läti esireketi tappev ründelöök.
Swiatekist oleme saanud Tennisnetis ka sageli lugeda, sest mitte ainult Anett pole temaga kohtunud, vaid kuu aega tagasi oli poolatari vastu olulises mängus ka Kaia Kanepi, kes Australian Openi veerandfinaalis kaotas, ehkki oli võidule küllaltki lähedal. Kui keegi ikka veel Swiatekist vähe teab, siis esimene eelvaade tema põhiliselt noortekarjääri aastatest ja esimesest tõusust TOP100 sekka on siin. Aga on ka veel värskem eelvaade mullu juunist ja US Openi mängu eellugu.
Swiatek kerkis teatavasti komeedina maailma tennisetippu 2020. aasta oktoobris Prantsusmaa lahtiste võitmisega. Mida ta on teinud pärast, seda on hinnatud erinevalt. Mõned uskusid, et poolatarist saabki kohe valitseja, aga neid ootusi pole ta täitnud. Kuid õige oleks öelda, et ega ta ära vajunud ka pole. Pärast Pariisi tiitlit on ta võitnud ju Roomas WTA 1000 turniiri, mänginud mullu Prantsusmaa lahtiste veerandfinaalis ja tänavu Australian Openi poolfinaalis, kuigi Swiateki sealse esituse kohta öeldakse, et see oli tema kohta täiesti keskpärane ja tal lihtsalt vedas vastastega. Tegelikult vedas tal ka veerandfinaalis Kaia Kanepiga, sest 36-aastane mängija oli suures kuumuses ikkagi üsna kurnatud pärast erakordselt võitluslikku võitu Arina Sabalenka üle ja sellegipoolest mängis ta 2,5 setti Swiatekiga võrdselt.
Kahel turniiril on Swiateki takistuseks osutunud Jelena Ostapenko, kes täna Anettile kaotas. Läti esireket lülitas Swiateki välja mullu oktoobris Indian Wellsis ja eelmisel nädalal Dubais. Teine “pahategija” oli seni Maria Sakkari, kes seisis Swiateki teel Prantsusmaa lahtistel, Ostrava turniiri poolfinaalis ja võitis teda ka WTA finaalturniiri alagrupi esimeses mängus. Kuid sellest “needusest” sai Swiatek lahti, kui ta täna Sakkarit Dohas võitis.
Niisiis on Anetti seis Swiatekiga 2:2, kuid viimased mängud eelmisel aastal on ta kaotanud ja mõlemad sama tähtsa turnirii samas staadiumis: Roland Garrosi ja US Openi 3. ringis. Viimase kohtumisega võrreldes on Anett ilmselt paremaks läinud, aga Swiatek umbes samal tasemel. Tookord New Yorgis hindasid kihlveokontorid vastaste šansse võrdseteks, homme on Anett väga väike favoriit. Eesti esireketi võidukoefitsient on 1,8-1,85 ja Swiatekil 2-2,1 piires. See tähendab, et Anetti võidušansse hinnatakse 52-53-protsendiliselt. Ennustusportaalis Paf saab peatselt ka sellele mängule panustada.
Anettil on kahel turniiril õnnestunud hästi kasutada fakti, et Ostapenko mängustiil on enam-vähem teada (ehkki sageli jääb sellest teadmisest väheseks). Kuid Swiatekit nii kerge lugeda ei ole, ta on kindlasti taktikaliselt mitmekülgsem. Väga oluliseks saab homme ilmselt pallivahetustes initsiatiivi haaramine.
Finaal algab Eesti aja järgi kell 17, mil Dohas tõmbub juba pimedaks. Taas võib öelda, et ilm kohtumist kuigivõrd ei mõjuta, sest 22 kraadi sooja ja 4 m/s tuul on üsna tavalised tennise väliturniiride näitajad.