Jätkame dopinguajaloo tutvustamist tennises kuulsamate naistennisistide juhtumitega. Üks neist on kindlasti veel värskelt meeles: Maria Šarapova ja meldoonium.
See juhtum on vähemalt mingis osas vastuoluline. Põhimõtteliselt oleneb kõik sellest, kas Šarapova rääkis tõtt või mitte. Kui rääkis, siis on ta lihtsalt õnnetu asjaolude ohver.
Šarapova: ei tea ravimi nime, ei lugenud täpselt uudiskirja
Igatahes 7. märtsil 2016 teatas Šarapova, et jäi vahele sama aasta Australian Openi dopingutestil. Venelanna tunnistas, et keelatud aine oli meldoonium, ravim, mida kasutatakse südametegevuse parandamiseks ning mille Maailma Dopinguagentuut (WADA) lisas keelatute nimekirja 2016. aasta 1. jaanuaril.
Just sellest faktist Šarapova sõnul segadus tekkiski. Šarapova oli juba kümne aasta jooksul tarvitanud mildronate’i nimelist ravimit magneesiumipuuduse, südame rütmihäirete ja päriliku diabeedi vältimiseks. Väidetavalt ei teadnud Šarapova, et meldoonium ja mildronate on tegelikult sama aine erinevad nimetused. Teiseks väitis Šarapova, et kui ITF saadab mängijatele uudiskirju, kus uued dopinguained on välja toodud, siis info olevat Šarapova väitel “manustesse peidetud” ja iga kord ta ei suutvat neid teateid leida.
Meldoonium oli USA-s keelatud juba varem, aga Venemaal legaalne. Ravimi looja Ivars Kalninš on öelnud, et tema arvates ei ole tegemist dopinguga ning selle tarvitamine on Venemaal nii sportlaste, sõjaväelaste kui ka füüsilist tööd tegevate inimeste seas populaarne. Ka antidopingu ekspert Don Catlin on sõnanud, et pole tõendeid meldooniumi sooritusvõimet parandavast mõjust.
Kaastennisistid suhtusid Šarapova vabandavasse ülestunnistusse kriitiliselt. John McEnroe ütles otse, et ta ei usu Šarapova juttu. Jennifer Capriati teatas Twitteris, et Šarapovalt tuleks ära võtta kõik 35 võidetud tiitlit. Chris Evert oli leebem, kuid sõnas, et Šarapova on saanud kaasvõistlejate pahameele põhjusel, et ta on alati ennast muust tennisemaailmast isoleerinud. Kuid antud juhul pole arvamused olulised, pärast juhtumi läbivaatamist erinevates instantsides tegi Spordi Arbitraažikohus otsuse, et kaheaastane võistluskeeld vähendatakse 15 kuuni. 2017. aasta kevadel sai Šarapova suurde tennisesse naasta.
Hingis tarvitas kokaiini?
Teine paljukordne slämmivõitja Martina Hingis jäi 2007. aastal dopinguproovis vahele ravimiga bensoüülekgoniin, mis sisaldas kokaiini. ITF otsustas Hingise diskvalifitseerida kaheks aastaks ja karistada 120 000 dollari suuruse trahviga. Siis teatas Hingis teistkordselt karjääri lõpetamisest, kuid naasis uuesti 2013. aastal peamiselt paarismängijana. Ta eitas lõpuni kokaiini tarvitamist ja lasi eralaboris teha narkootikumide testi, mis andis negatiivse tulemuse.
Maailma teise kümnesse kuulunud Barbora Strycova jäi 2013. aastal Luksemburgi turniiril (tookord kandis nime Zahlavova-Strycova) vahele stimuleeriva aine sibutramiiniga. Ravimit kasutatakse peamiselt kehakaalu langetamiseks, kuid 2012. aastal lisas WADA selle dopinguainete nimekirja. Strycova tunnistas, et tarvitab toidulisandid nimega Acai Berry Thin, mille üks koostisosa ongi sibutramiin, aga mingil juhul ei võtnud ta ravimit mängu parandamise huvides. ITF otsustas leebema karistuse kasuks ja kahe aasta asemel sai Strycova kuuekuulise võistluskeelu ning ta kaotas dopingutestile eelnenud kahe turniiri punktid ja auhinnaraha.
16-aastane tennisist põhjendas proovi vale tulemust rasedusega
Üks väheseid naistennisiste, kes on saanud ka reaalse kaheaastase võistluskeelu (Hingise puhul oli see fiktiivne, sest ta niikuinii ei mänginud enam), on bulgaarlanna Sesil Karatantcheva, kes oma parimal hooajal (2005) kerkis edetabelis 35. kohale. Tema jäi vahele nandroloniga, mis esines keelatud ainena ka mitme meestennisisti juhtumis. Karatantcheva väitel andis dopingutest vale tulemuse, sest ta oli proovi võtmise ajal rase. Aga Spordi Arbitraažikohus ei võtnud põhjendust arvesse ning jättis kaheaastase karistuse jõusse. Rasedusväite tegi omamoodi sensatsiooniliseks fakt, et positiivse testi ajal oli bulgaarlanna 16-aastane.
French Openi finalist Sara Errani jäi vahele 2017. aasta veebruaris keelatud aine letrozole’iga. Itaallanna selgitus oli taas “muinasjutuline” ta oli vanemaid külastades söönud nende kodus tortellinit, millesse sattus tema ema kasutatava vähiravimi Femara jälgi. Dopingukeelu pikkuseks jäi lõpuks kümme kuud. Errani puhul jäävad siiski kahtlused tema väidete tõesuses, sest juba 2012. aastal uuris politsei Itaalia tennisisti seotust tuntud dopinguarsti Luis Garcia del Moraliga.