fbpx
Close

Simona Halep jäi dopinguga vahele

Simona Halep. / Foto: AFP/Scanpix

Endine maailma esireket ja kahekordne suure slämmi turniiride võitja Simona Halep (Rumeenia) on vahele jäänud keelatud aine tarvitamisega.

Positiivne proov võeti Halepilt augustis US Openi ajal. Aine, millega rumeenlanna dopingukontrollis põrus, oli roxadustat, mis aitab tõsta inimese vere pubaliblede arvu ja sellega suureneb vastupidavus, sportlane enam ei väsi nii kergelt. Huvitav, et vahetult enne dopinguga vahele jäämist võitis Halep augustis Toronto WTA 1000 turniiri.

Halepi palvel avati ka dopingu B-proov, mis oli samuti positiivne. Rumeenlanna sõnul oli vahelejäämine tema elu suurim šokk, sest tal ei olnud aimugi, kuidas võis see aine tema kehasse sattuda. “Praegu algab minu elu tähtsaim matš, kui alustan võitlust tõe nimel,” ütles Halep. “Terve karjääri jooksul ei ole ma tulnud isegi mõttele, et võiksin dopingut tarvitada, sest see on täielikult minu elus õpitud väärtuste vastu. Seistes vastamisi sellise ebaõiglase olukorraga, tunnen ennast petetuna ja reedetuna.”

Kui mõnel dopinguga vahelejääjal on olnud kindel teadmine, kuidas võis keelatud aine tema organismi teadmatult sattuda, siis Halep ei oska isegi oletada sellist võimalust. Rumeenlanna sõnul oli proovist leitud kogus väga väike, ehkki ületas lubatu piiri. Halep lubas võidelda lõpuni. Roxadustat on muu hulgas ka ravim, mida haiged kasutavad neerupuudulikkuse korral.

Halep on pärast 2016. aasta Maria Šarapova juhtumit esimene tippmängija, kes jäi dopingukontrollis vahele. Pärast US Openit, kus ta avaringis kaotas üllatuslikult ukrainlanna Darja Snigurile, ei ole Halep enam turniiridel mänginud. Ta põhjendas võistluspausi ninaoperatsiooniga, et parandada hingamist. Kuid on võimalik, et ta sai positiivsest A-proovist teada ja pole sel põhjusel võistelnud – aga see on vaid oletus.

Esialgu on Halepile määratud ajutine võistluskeeld. Otsus tehakse hiljem, aga ajutise keelu ajal ei tohi Halep mängida ühelgi turniiril, mida korraldavad rahvusvahelised tenniseorganisatsioonid. Praegu on Halep maailma edetabelis 9. kohal, kuid WTA finaalturniirile poleks ta niikuinii pääsenud.

scroll to top