fbpx
Close
PAF.ee

Uus võitja on sündinud! Bianca Andreescu mängis suure edu maha, aga tuli US Openi tšempioniks!

Finaal läbi: vasakul võitja Bianca Andreescu, paremal Serena Williams. / Foto: AP/Scanpix

Järjekordselt saab naiste tennis tähistada uue slämmivõitja sündi. Bianca Andreescu (Kanada, 15) tuli, nägi ja võitis! Võib-olla ei käi see lause otseselt US Openi, aga pigem kogu tema tänavuse hooaja kohta, mida ta alustas maailma edetabeli 152. kohalt.

Tegelikult ei võinud isegi siis, kui Andreescu oli märtsis võitnud Indian Wellsis tuniiri, arvata, et kõik läheb nii kiirelt. Seda enam, et 19-aastane neiu pidi vahepeal vigastuse tõttu olema turniiridelt eemal. Aprillist juulini mängis ta vaid ühe turniiri Roland Garrosis, mille Andreescu teises ringis katkestas. Kõik nägid tema talenti ja oskusi, aga ikkagi võis Andreescut pidada vaid üheks paljudest ja nii mitmeidki rivaale peeti US Openi eel suuremateks soosikuteks. Aga fakt on see, et täna meie aja järgi esimese öötunni lõpul alistas Andreescu US Openi finaali soosiku Serena Williamsi (USA, 8) 6:3, 7:5.

Kohe mängu alguses oli näha, et mõlemal on sarnane taktika – nii Williams kui ka Andreescu püüdsid vältida pikki punkte ja võimalikult kiiresti pall vastase poolele maha lüüa. Mõne geimi jooksul sai selgeks, et selline mängustiil soosib Andreescut. Ilusaid ründelööke tegid kordamööda mõlemad, aga vigu ainult Williams. Tundus, et 23-kordne suure slämmi turniiride võitja ja 37-aastaselt kõikvõimalikke kogemusi omav ameeriklanna on rohkem närvis kui suure finaali uustulnuk. Nii lõpetas Williams oma esimese pallingugeimi kahe topeltveaga.

Serena on öelnud, et ta läheb aeglaselt käima, aga seekord läks asi seti keskelt alates veel hullemaks. Andreescul oli juba seisul 4:2 võimalik Williamsi palling teist korda murda, aga kasutamata jäi koguni viis murdepalli. Ent ikka ei andnud kanadalanna oma servil Williamsile võimalusi ja seisul 5:3 võitis ta ameeriklanna teise servigeimi. Kusjuures jälle lõppes viimane geim topeltveaga.

Teises setis asus Andreescu 2:0 juhtima, aga siis loovutas esimest korda oma servigeimi. Kuid tagasitulekust polnud juttugi, hoopis Andreescu suurendas edu 5:1-ni. Peamiselt Williamsit pooldav publik jäi üsna vait, aga elavnes peagi, sest Serena alustas viimast võitlust. Isegi pole kindel, et 19-aastasele neiule tuli sisse võiduvärin, pigem oli Williams ise kindlam kui varem. Kui ta viigistas seisu 5:5, siis rahvas rõkkas. Andreescu hoidis seejärel oma pallingut ja Serena servil jälle kõik kordus topeltvea näol. Seekord küll mitte lõpus – matšpalli lõi Andreescu maha otse tõrjelt.

Kui võit käes, võib ka väljakul lamada. / Foto: AFP/Scanpix

Andreescu reaktsioon oli kohe pärast viimase palli võitmist rahulik, aga mõne hetke pärast viskas ta end ikka selili maha ja suudles väljakut. Siis ronis ta oma toetajate boksi, kus kaelustas treenerit, teisi abilisi ja sõpru ning lõpuks vanemaid, kes 1990ndatel Rumeeniast Kanadasse emigreerusid. Serena jäi rahulikuks ning ka autasustamisel ta pettumust välja ei näidanud.

Kui vaatame statistikat, siis leiame kohe esimestes ridades Williamsi suure mahajäämuse ühes olulises näitajas. Andreescu lõi esimest servi sisse 66%, aga Williams ainult 44%. Kuna teiselt servilt võitis ameeriklanna ainult 30% punktidest, siis oligi selge, miks hea pallingu poolest tuntud Williams täna kuus oma servigeimi kaotas. 9 ässast polnud ka kasu, kui ta tegi 8 topeltviga ja mitmed neist olulistes geimides. Äralööke/lihtvigu oli Williamsil võrdselt 33, aga värske võitja jäi väikesesse plussi – 19 äralööki ja 17 lihtviga. Kuid esimeses setis tegi Andreescu ainult kuus lihtviga.

Niisiis on meil naiste üksikmängus viimase kolme hooajaga juurde tulnud seitse uut slämmiturniiri võitjat, aga Williamsil on 24. tiitel ikka saamata. Mida kaugemale aeg läheb, seda tõenäolisem on, et ta seda ei saagi. Igatahes kui oma esimesest 29st suure slämmi finaalist võitis Serena 23, siis viimasest 4st 0. Ning ta pole neis finaalides võitnud settigi!

Jätame kommentaarid hommikuks, sest vaevalt meil öötundidel on palju inimesi tenniseuudiseid lugemas. Head ööd ja loodame ilusat tennist ka pühapäevasest meeste finaalist!

scroll to top