Uskumatu heitlus! Novak Djokovic tuli raskest seisust välja ja alistas Stefanos Tsitsipase

Need ,mehed väärisid teineteist: vasakul Stefanos Tsitsipas, paremal Novak Djokovic. / Foto: AFP/Scanpix

Rooma turniiri veerandfinaalis nähtis uskumatult põnevat ja paljude pööretega heitlust, mis esimesest löögist viimaseni kestis peaaegu 24 tundi, sest mäng oli alanud reede pärastlõunal.

Need kõvad võitlejad olid Rooma turniiri tiitlikaitsja ja maailma esireket Novak Djokovic ja Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 5), kes on praegu esireket 2021. aasta nelja ja poole kuu tulemuste põhjal. Seda mängu võiks kirjeldada väga pikalt ja raske oleks konkreetselt välja tuua, milles oli Tsitsipas kehvem, et ta kaotas 3 tundi ja 16 minutit (see on nüüd puhas mänguaeg!) kestnud kohtumise 6:4, 5:7, 5:7.

Reedel tuli mängule kaks vihmapausi, millest teine kestis nii kaua, et õhtupimeduses enam mängu ei jätkatud. Tsitsipas oli seti ja murdega peal (6:4, 2:1) ning tegelikult võiks alustada kohtumise kirjeldust tänase päeva seisust 6:4, 4:3, kui Tsitsipas servis, et jõuda võidust ühe punkti kaugusele. Selles geimis mängiti kokku 16 punkti ning Tsitsipas leidis hea esimese servi ja korra lõi teisel servil ässa (!), et päästa seis 0:40 ja siis veel kaks murdepalli. Kolm korda teenis Tsitsipas ise geimpalli, aga just neil punktidel ta eksis. Nii Djokovic ikkagi murdis ja tegi sama ka seisul 6:5, kui ta realiseeris neljanda murde- ehk settpalli.

Otsustavas setis nähti ka ohtralt murdepalle ja mõningaid pikki geime. Meeletu lahing käis neljandas ja viiendas geimis. Tsitsipas oli juba murdega ees 2:1 ja suutis seejärel oma pallingut kaitsta, aga sama õnnestus Djokovicil viiendas geimis, kui Tsitsipasel oli neli võimalust 4:1 ette minna. Ja kui need kaks rasket geimi olid läbi, murdis Djokovic suhteliselt lihtsalt ning seejärel esimest korda üldse asus matši juhtima, kui oli ees 4:3. Kuid see oli lühiajaline edu – Tsitsipas murdis taas ja servis matši võiduks seisul 5:4. Aga ei tulnud! Just nüüd hakkas tunduma, et eksis ainult kreeklane, seni olid mõlemad mänginud hiilgepunkte vaheldumisi vigadega. Võimalik, et ikkagi oli maailma esireketi vaim tugevam, aga ta lõpetas mängu kahe murdega.

“Mäng oli tõsiselt raske, õigemini oli nagu kaks mängu. Esimeses, mis toimus reedel, oli tema kindlasti parem. Ta alustas ka täna kindlamalt, aga kuidagi mul õnnestus mängus püsida. Võib-olla oli see õige taktika õigel ajal, võib-olla vaimutugevus, aga võib-olla ka lihtsalt õnn. Kuid ainult üksikud punktid kallutasid mängu minu kasuks, parem ei olnud otseselt kumbki,” ütles Djokovic intervjuus, kui temalt küsiti, et kas sa järjekordselt tõestasid, miks oled kõige kauem olnud maailma esireket.

Samas oli Djokovic punktidega üsna kindlalt üle 134:119, mis ikkagi tõestas, et võitis õige mees. Kuid fakt on see, et Prantsusmaa lahtiste eel on tiitlinõudlejaid rohkem kui tavaliselt. Eelmisel sügisel mängisid Pariisi finaalis Rafael Nadal ja Djokovic ja vabalt võib nende finaal tulla ka tänavu (oleneb siiski loosist, nad võivad sattuda samale tabelipoolele, sest Nadal on maailma kolmas reket), kuid teisi pretendente on ka palju. Statistikast veel nii palju, et lõpuks jäi Djokovic ka äralöökidega peale 42:38, kuigi otsustava seti keskel kreeklane veel juhtis. Lihtvigu tegi serblane 35 ja Tsitsipas 41.

Ässasid oli seekord vähe, Tsitsipas võitis need 5:4 ja ta tegi ainult ühe topeltvea Djokovici 6 vastu. Kuid nii esimese servi protsendi (71 vs 65) kui ka esimeselt pallingult võidetud punktide (68% vs 58%) osas oli maailma esireket parem. Ja muidugi rõhutas mängu erilist pinget murdepallide arv – 37! Djokovic realiseeris neid 23st 6 ja Tsitsipas 14st 5. Kahju, et need mehed pidid veerandfinaalis kohtuma!

Kuid täna on võitjal ehk siis Djokovicil ees ka poolfinaal, kus tal tuleb mängida suurüllataja Lorenzo Sonegoga (Itaalia, ATP 33.). Publikul oli laupäeva ennelõunal raske valik, kas elada kaasa oma mehele või jälgida Djokovici ja Tsitsipase erakordset duelli. Kuid pealtvaatajate kaasaelamine aitas Sonegol tuua pööre mängus Andrei Rublevi (Venemaa, 7) vastu. Kui teise seti otsustas Sonego murre esimeses geimis, siis kolmanda seti otsustavad sündmused leidsid aset neljandas ja viiendas geimis. 2:1 juhtinud Rublev omas kolme murdepalli, kuid ei realiseerinud neid ja kaotas siis oma servi seisul 2:2. Sonego hoidis pallingut lõpuni (ta ei kaotanudki teises ja kolmandas setis ühtki servigeimi) ja võitis 3:6, 6:4, 6:3.

Selles mängus oli punktivahe palju napim, Sonego jäi peale vaid 100:99. Mõlemad mehed jäid äralöökide(lihtvigadega väiksesse plussi: Sonego 29/26 ja Rublev 37/35. Nagu näete, siin see ühepunktiline vahe ongi! Tähtsaim oli aga siiski, et Sonego võitis 4st murdepallist 3 ja Rublev 13st 2. Ime on ka see, et mehed tegid kahe peale vaid ühe topeltvea (Sonego), ässasid lõi Rublev 7 ja itaallane 5. Imeliku faktina jäi Rublev peale nii esimselt (72% vs 70%) kui ka teiselt servilt (47% vs 43%) võidetud punktidega, aga see matemaatiline paradoks peitub selles, et Sonego servil mängiti lihtsalt rohkem punkte (111 vs 88).

Täna kell 19.30 algava poolfinaali osas on tähtis teada, et Sonego on võitnud Djokovici nende ainsas omavahelises mängus 6:2, 6:1. See juhtus eelmise aasta sügisel Viini turniiri siseväljaku kõvakattel veerandfinaalis. Kuid enne peetakse veel teine poolfinaal märksa puhanumate meeste Nadali ja Reilly Opelka (USA) vahel.