fbpx
Close

US Openi finaali jõudsid Zverev ja Thiem

Alexander Zverev (näoga) ja Dominic Thiem pärast tänavust Australian Openi veerandfinaali, kus austerlane võitis. / Foto: Reuters/Scanpix

Alexander Zverev (Saksamaa, 5) jõudis esimest ja Dominic Thiem (Austria, 2) neljandat korda suure slämmi turniiri finaali, kui mõlemad olid Eesti aja järgi ööl vastu laupäeva edukad US Openi poolfinaalides.

New Yorgis oli siiski tänastest poolfinalistidest varem finaalis mänginud vaid venelane Daniil Medvedev (3), kes aga tagajoonespetsialistide omavahelises heitluses jäi alla Thiemile. Esimesena kohtusid siiski Zverev ja Pablo Carreno Busta (Hispaania, 20), kus vene päritoluga Saksamaa mängija tuli välja 0:2 kaotusseisust.

Carreno Busta, kelle vastu kaheksandikfinaalis maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) tegigi oma rumala pallilöögi kohtuniku pihta, mille tulemusel ta diskvalifitseeriti, kasutas oma võimalust hästi. Ta alistas Denis Shapovalovi (Kanada, 12) ja oli üllataval kombel domineerivam pool ka mängus Zvereviga, kes ei saanud oma pallingut kuidagi käima. Asi polnudki ainult servis, vaid Zverev ei kasutanud initsiatiivi ja tegi ohtralt lihtvigu. Võrdluseks: kui kahe esimese seti jooksul tegi Saksamaa mees 36 lihtviga, siis viimase kolme seti jooksul vaid 21.

Nii Zverev võitiski tulemusega 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3, kuigi ta kaotas ühe oma pallingugeimi ka veel kolmandas ja neljandas setis. Kuid ohtlikku seisu neis settides Zverevil ei tekkinud, sest ta oli murdnud esimesena ja enamat neljanda seti 3:2 eduseisust, kuid seda vastase servil, Carreno Busta ei saavutanud. Viies sett oli Zverevi esituses eriti kindel, seal ta tegi 18 äralööki ja ainult 6 lihtviga.

“Kuigi olin settidega 0:2 taga, püsisin mängus,” ütles Zverev, kes oli ka veerandfinaalis horvaat Borna Corici vastu esimese seti 1:6 kaotanud. “Suutsin anda endale võimaluse, usun, et paljud mängijad oleksid pea norgu lasknud. Olin täna tõesti sügavas augus, kuid päeva lõpuks olen mina võitja selles mängus, mis võinuks kulgeda hoopis teistmoodi.” Zverev lisas, et agressiivsus oli ikkagi otsustav tegur, alates kolmandast setist hakkas ta servima paremini ja lööma kõvemini. “Pika kasvu kohta liikusin hästi ja mäng pöördus vaikselt minu kasuks.”

Kokku tegi Zverev 71 äralööki ja 57 lihtviga, Carreno Busta vastavalt 37 ja 44. Hispaanlane lõi esimest servi sisse 71 ja Zverev 62%, kuid seda vahet ei saa lugeda Carreno Busta kasuks, sest tema palling nii ohtlik ei ole. Seda näitavad ka esimeselt servilt võidetud punktid – Zverev 78% ja Carreno Busta 64%. Murdepalle võitis Zverev 22st 8 ja Carreno Busta 16st 7. Need arvud on meeste mängu kohta ikkagi ootamatult suured.

Thiemi ja Medvedevi matši peeti siiski poolfinaalide naelaks, sest üldise arvamuse kohaselt pidi just selle kohtumise võitja tulema US Openi tšempioniks. Kas nii läheb, seda saame näha pühapäeval, aga igatahes Thiem näitas täna paremat võitlusvaimu kui Medvedev, kes tavaliselt just selles komponendis on tugev. Venemaa esireket oli eelmisel hooajal üks maailma paremaid tie-break’ide mängijaid, ta võitis neid ligi 75%, kuid seekord kaotas poolfinaalis Thiemile 2:6, 6:7, 6:7. Ehk siis Medvedevi “leivanumber” osutus seekord tema nõrkuseks.

Veelgi enam – venelane läks teises ja kolmandas setis kohe algul murdega ette ja lubas Thiemil tagasi murda alles siis, kui austerlasel oli viimane võimalus – teises setis seisul 4:5 ja kolmandas seisul 3:5. Kui esimeses setis domineeris selgelt Thiem – enne murret seisuks 4:2 hoidis ta oma pallingut kindlalt, aga Medvedev pääses hädaga – siis alates teisest setist oli teravas tagajoonemängus pigem aktiivsem venelane. Näiteks kolmandas setis tegi ta 16 äralööki Thiemi 7 vastu, aga oli ikkagi hilja.

Esimeses tie-break’is tegid mõlemad algul minimurde, aga seisult 3:2 Thiemi kasuks võitsid mängijad oma servil kõik punktid seisuni 7:7, kui Medvedev lõi ebaõnnestunud tilkpalli. Selle kasutas Thiem kohe ära ja võitis tie-break’i 9:7. Kolmanda seti tie-break’is oli Thiem ees 5:1, kuid siis kaotas esimese punkti oma servil. Järgmisel oma servil tungis Medvedev üsna avantüristlikult võrku, aga sai imelise volle abil punkti. Nüüd tekkis närvipinge ka Thiemil. Eduseis kahanes 5:4-le ja kuigi austerlane võitis seejärel pika tagajoonepunkti, andis ta matšpalli oma servil käest. Seega oli Medvedev sisuliselt mängu tasakaalustanud, kuid seisul 5:6 mängis venelane oma pallingul kehvasti ja lõpetas lihtveaga.

Statistika näitab, et mõlemad tegid äralööke vähem kui lihtvigu – Thiem vastavlt 22 ja 33 ning Medvedev 29 ja 44. Eks selle suuresti tingis kahe mehe peaaegu täielik tasakaal tagajoonemängus – ei saanud üks ega teine tihti asja nii kaugele, et teha võitev löök. Pigem lõppes pallivahetus sunnitud vea kui äralöögiga. Kaitses on ju tugevad nii Thiem kui ka Medvedev. Ässadega võitis Medvedev koguni 12:2, aga esimese servi protsent oli mõlemal võrdne – 59. Thiem võitis esimeselt pallingult natuke rohkem punkte – vastavalt 79 ja 76%. Murdepallide realiseerimine polnud kummalgi tugev – Thiem 10st 4 ja Medvedev 8st 2.

“Ma oleksin võinud praegu olla hoopis settidega 1:2 taga,” ütles Thiem, et mängujärgse intervjuu andmise asemel võinuks hoopis neljas sett kesta. “Kõikide settide lõpus mängisin oma parimat tennist ja mõlemad tie-break’id olid imelised. Tie-break on vaimselt üsna raske ja kui aus olla, siis nende mängimine mulle üldse ei meeldi.” Sellest hoolimata Thiem mõlemad võitis. ATP leheküljel on statistika ainult viimase 52 nädala tie-break’idest (pole arvestatud koroonaviiruse pausi) ja selle põhjal oli enne US Openit tie-break’ide võitude-kaotuste suhe Medvedevil 20-10 ja Thiemil 24-19.

Pühapäevases finaalis on Thiemil kogemuste eelis, sest ta on juba kolmel korral otsustavas kohtumises mänginud. Et ta on kõik finaalid kaotanud, pole ka ime, sest Thiem on kahel korral kohtunud Rafael Nadaliga Pariisis ja korr Djokoviciga Austraalias. Aga just neil turniiridel on vastavalt Nadal (12 tiitlit) ja Djokovic (8) maailma parimad. Seega peaks austerlane mõistma, et varasemat kolme finaalikaotust tal põdeda pole vaja. Ent kui võrrelda, siis Andy Murray sai suure kolmiku vastu enne neli finaalikaotust, kui alles esimest korda võitis.

Kuid Thiemi kasuks räägivad ka omavahelised mängud Zvereviga – 7:2. Viis kohtumist on nad pidanud saviliivaväljakul, kuid ka kõvakattel juhib Thiem 3:1. Ning lisaks tuleks mainida, et viimased kolm kohtumist on Thiem võitnud Zverevi vastu olulistes mängudes: Roland Garrosi veerandfinaalis, ATP finaalturniiri poolfinaalis ja Australian Openi poolfinaalis.

scroll to top