Swiatek ja Sabalenka kohtuvad taas finaalis

Arina Sabalenka Madridis. / Foto: Zumapress/Scanpix

Teist WTA turniiri järjest on finaalis vastamisi maailma edetabeli kaks parimat naist Iga Swiatek (Poola, 1) ja Arina Sabalenka (2).

Üllatusterohkes naiste tennises seda sageli ei juhtu, et finaalis mängivad kaks paremat (vähemalt edetabeli põhjal), kuid nüüd juba teist turniiri järjest. Kaks nädalat tagasi Stuttgardis alistas Swiatek finaalis Sabalenka 6:3 6:4.

Neljapäeval Madridi WTA Masters 1000 poolfinaalis olid mõlemad veenvad: Sabalenka alistas Maria Sakkari (Kreeka, 9) 6:4, 6:1 ja Swiatek Veronika Kudermetova (12) 6:1, 6:1.

Sabalenka ja Sakkari mängus olid esimeses setis pikad geimid, Sakkaril õnnestus 0:3 kaotusseisust viigistada. Kuid seisult 4:4 läks Sabalenka oma teed, kaotades pärast seda vaid ühe geimi. Omavahelistes mängudes juhib Sabalenka nüüd 6:3, kuid huvitaval kombel on Sakkari võitnud mõlemad WTA finaalturniiridel peetud kohtumised. Ühel neist (2021 Guadalajaras) selgitas Sakkari võit Anett Kontaveidile poolfinaalivastase ja eestlanna oli tollal edukas.

“Arvan, et see oli minu parim mäng sel turniiril,” ütles Sabalenka. “Alustasin hästi, kuid siis tuli Maria mängu tagasi. Kuid see ei hävitanud mind. Võitlesin edasi iga punkti pärast ja olen väga õnnelik oma mängutaseme ja eriti vaimse poole üle.”

Swiatek oleks esimese seti võinud isegi nulliga võita, kuid Kudermetova võitis ainsa geimi oma servil 0:40 kaotusseisust. Teises setis sai aga venelanna “kinnise muna”, sest juhtis 1:0. Tõsi, teine sett oli üldiselt tasavägisem, ehkki tulemus sama. Seisul 1:4 ei kasutanud Kudermetova nelja murdepalli.

Aasta jooksvas edetabelis on Sabalenka kindel liider, ta on tänavu võitnud 28 ja kaotanud ainult 4 mängu. Swiatekist eespool on ka Jelena Rõbakina (Kasahstan), kes aga viimasel kahel turniiril on ebaõnnestunud.

Kuigi lõpuks jõudsid nelja parema hulka ainult tippmängijad, oli Madridis siiski ka piisavalt üllatusi. Näiteks jõudsid veerandfinaali Mayar Sherif (Egiptus) ja Irina-Camelia Begu (Rumeenia, 31). Sherif lülitas välja viiendana asetatud Caroline Garcia (Prantsusmaa), mis üksiktulemustest oli vast üllatus number kaks. Suurim üllatus oli kahtlemata tol päeval veel 15-aastase Mirra Andrejeva võit Beatriz Haddad Maia (Brasiilia, 13) üle 7:6, 6:3. Järgmise ringi mängu päeval sai Andrejeva 16-aastaseks ja tähistas sünnipäeva Magda Linette (Poola, 17) alistamisega. Siiski on Linette natuke pehmem mängija, aga Haddad Maia jõud pidanuks küll noorteklassi neiust üle käima. Alles Sabalenka suutis Andrejeva välja lülitada.

Andrejeva, kes on pärit Venemaalt aga teatavasti mängib praegu neutraalsena, on nüüd noorim naistennisist, kes jõudnud WTA Masters 1000 turniiril 16 parema hulka. Tõsi, siin on mõeldud fakti, et WTA 1000 turniir loodi alles 2009. aastal, kuid omal ajal on sarnase tasemega või tugevamatelgi turniiridel 15-16-aastaselt paremikku jõudnud paljud, näiteks Tracy Austin. Monica Seles või Martina Hingis. Kuid pärast 2009. aastat on enne 17. sünnipäeva Masters 1000 turniiril vähemalt 1/8 finaali varem jõudnud ainult Amanda Anisimova, Cori Gauff ja Linda Fruhvirtova. Ent Andrejeva on seda teinud kõige nooremana.

Rohkem kui õdedest Andrejevatest (18-aastane Erika on ikka veel Mirrast edetabelis eespool) on viimasel ajal räägitud tšehhi õdedest Fruhvirtovatest. Neist noorem, Brenda on pea täielikult Mirra eakaaslane, temast 27 päeva vanem ja esialgu veel edetabelis kuus kohta eespool, ent Brenda punktid on tulnud pea eranditult ITF-i turniiridelt, suuri võite tal pole. Eks näis, kumb 16-aastane enne esisajasse kerkib.

Naiste finaal peetakse Madridis laupäeval.