fbpx
Close

Kes võinuks arvata: meeste suurturniiri poolfinaalis kohtuvad kaks kvalifikatsioonist edasipääsejat

Jan-Lennard Struff. / Foto: Zumapress/Scanpix

Pealkirjas olev lause ei ole veel päris täpne, sest Madridi ATP Masters 1000 turniiril poolfinaali pääsenud Jan-Lennard Struff (Saksamaa) tegelikult otse põhitabelisse ei saanud, vaid pääses sinna õnneliku kaotajana (lucky loser).

Aga fakt on see, et poolfinaalis kohtuvad kaks mängijat, kellest üks veel ei kuulu esisajasse, aga teine jõudis sinna 17. aprillil. Samas on mõlemad mehed ajaloo jooksul olnud ka kõrgemal, Struffi (parim edetabelikoht 29.) vastane Aslan Karatsev isegi 14. kohal. Kõige huvitavam on aga fakt, et need mehed on juba tänavusel turniiril kohtunud! Kvalifikatsiooni otsustavas ringis võitis Karatsev Struffi 6:4, 6:2, aga kuna edasi said mõlemad, võivadki nad reedel uuesti kohtuda.

Venemaalt pärit Karatsev on teel poolfinaali alistanud kolm TOP30 mängijat: teises ringis Botic van de Zandschulpi (Holland, ATP 29.), 3. ringis Alex de Minauri (Austraalia, 19.) ja 1/8 finaalis kaasmaalase Daniil Medvedevi (3) 7:6, 6:4. Jõudnud kaheksa parema hulka, ta järgmistes mängudes enam tippmeestega ei kohtu(nud) – võitis Zhizhen Zhangi (Hiina, 99.) 7:6. 6:4 ja nüüd mängib Struffiga (65.).

Miks aga Struff ei saanud oma 65. edetabelikohaga otse põhiturniirile? Nimelt oli ta enne Monte Carlo turniiri, kui põhitabelisse pääsejad nö lukku löödi, veel edetabelis 100. kohal. Kuid sakslane jõudis Monte Carlos veerandfinaali ja kerkis hoobilt 36 kohta, nüüd on ta ühe koha tagasi andnud. Mis saab järgmisel nädalal? Struff on jooksvas edetabelis 32. ja Karatsev, kes enne Madridi turniiri oli maailma 121. reket, nüüd 51. kohal. Ent üks neist peab veel tõusma. Kui võidab Struff, kerkib ta karjääri kõrgeimale 28. kohale, kui aga Karatsev, siis tema kerkib 35ndaks.

33-aastasel Struffil oli neljapäeval raskem kui Karatsevil, sest ta kohtus Stefanos Tsitsipasega (Kreeka, 4) ja võitis 7:6, 5:7, 6:3. Struff päästis selles mängus üheksa murdepalli, aga Tsitsipas mitte ühtki ja kokkuvõttes tegid mõlemad ühe murde. Sakslase servigeimid olid märksa pikemad, sest tema pallingul mängiti 122, aga Tsitsipase pallingul 92 punkti. Vaatamata Struffi kahele enamgeimile võideti punkte võrdselt 107:107. Tsitsipas on Struffile soodne vastane, sest omavahelised mängud on nüüd viigis 3:3 ja liivaväljakul juhib sakslane 3:1. Monte Carlo turniiril võitis Struff maailma neljanda reketi Casper Ruudi (Norra), kelle vastu tal on seis koguni 3:0. Kuid eelmised võidud Ruudi üle tulid siis, kui norralane veel esikümnesse ei kuulunud.

“Tunnen end imeliselt,” ütles Struff. “See oli väga-väga kõva heitlus. Teadsin juba enne mängu, et pean esinema enda parimal tasemel. Olen võidu üle üliõnnelik, pealtvaatajad olid ka suurepärased. Siin oli uskumatu õhkkond.”

Mis aga puutub Karatsevisse, siis ühe sarnase hüppe edetabelis on venelane juba teinud. Kui ta 2021. aasta Austraalia lahtistel jõudis poolfinaali, kerkis ta 114. kohalt 42ks (+72). Nüüd on Karatsev kerkinud 70 kohta, aga poolfinaali võidu korral oleks see number 86 ehk eelmisest hüppest suurem. Pärast Austraaliat võitis Karatsev 12 kuu jooksul kolm turniiri, Dubai, Moskva ja 2022. aasta algul Sydney. Kuna koroonaviiruse paus segas kaarte ja 2021. aasta lõpul kaotasid paljud kahe aasta taguseid punkte, aga Karatsevil polnud suurt midagi kaotada, kerkis venelane edetabelis aina kõrgemale ja tegelikult saavutas oma parima ehk 14. koha 2022 veebruaris, kui algamas oli juba mõõn. Aastal 2022 oli Karatsevi bilanss 17 võitu ja 29 kaotust, millega ta langes aasta lõpuks 59ndaks, aga esisajast välja siis, kui Sydney võidupunktid maha läksid. Nüüd võime öelda, et Karatsev oli esisajast väljas ainult kümme nädalat.

Kuid Madridi turniiri suurfavoriidiks on kerkinud muidugi Carlos Alcaraz (Hispaania, 1), kes teises poolfinaalis kohtub Borna Coriciga (Horvaatia, 17). Kuna Alcaraz kaitseb Madridis tiitlit, siis ta punkte juurde ei saa ning Novak Djokovic (Serbia) jääb püsima esikreketiks.

Meeste poolfinaalid peetakse reedel.

scroll to top