Superüllatus: Tsitsipas alistas Federeri!

Fotost jääb mulje nagu suurem lohutaks väiksemat –
vasakul Stefanos Tsitsipas , paremal Roger Federer. / Foto: AP/Scanpix

Maailma kolmas reket Roger Federer (Šveits) ei kaitse mullu võidetud Australian Openi tiitlit, sest ta kaotas 1/8 finaalis Stefanos Tsitsipasele (Kreeka, 14) 7:6, 6:7, 5:7, 6:7.

Federer ütles pressikonverentsil, et kuigivõrd halvasti ta ei mänginud, kuid annab au vastasele, kes näitas noore mehe kohta külma närvi ja oli temast antud mängus parem. “Tingimused ka muutusid kohtumise jooksul, see on tavaline lugu, kui alustad mängu õhtul, aga lõpetad öösel. Põrge muutus aeglasemaks, aga ma ei hakka sellega kaotust põhjendama,” ütles Federer.

Tsitsipas ütles, et nii emotsionaalset võitu pole ta varem kogenud: “Roger on meie spordiala legend, austan teda väga. Olen kuueaastasest saadik analüüsinud tema mänge ja nüüd täitus unistus mängida temaga Rod Laver Arenal. Et ma lõpuks võitsin, neid tundeid ei oskagi kirjeldada.” Tsitsipas lisas, et oli rahul oma keskendumise, püsiva agressiivsuse ja vaimse tugevusega.

Kui Federer on tuntud kui hea servija, siis seekord leidis ta enda väärilise vastase, sest Tsitsipas ei loovutanudki mängu jooksul ühtki oma servigeimi, aga murdis korra Federeri oma kolmanda seti lõpus. Tegelikult oli Federer murdmisele lähemal, kuid ta ei realiseerinud 12st murdepallist ühtki, kuid 20-aastasel Tsitsipasel õnnestus see 3st 1. Samas lõi Tsitsipas rohkem ässasid, olles selles arvestuses Federerist üle 20:12.

Tsitsipas võitis napilt 62:61 ka äralöökide arvus, ehkki mängu sees tegi Šveitsi kuulsus neid rohkem, sest serviässad lähevad ka kirja äralöökidena. Seega oli siin seis 49:42 Federerile. Pigem on aga üllatav see, et Federer tegi 55 ja Tsitsipas ainult 36 lihtviga.

Esimese seti tie-break, kus mõlemad kordamööda juhtisid, oli kõige pikem ja lõppes 13:11 Federeri kasuks. Kaalukeeleks sai ilmselt teise seti lõpp, kus Federer jättis kolmes geimis kokku kasutamata 8 murdepalli ja neist neli seisul 5:4 olid ühtlasi settpallid, et minna 2:0 juhtima. Tie-breaki võitis aga Tsitsipas kindlalt 7:3 ja edaspidi oli tal kergem, sest kolmandas-neljandas setis oli Federeril vaid üksikuid murdepalle. Viimase tie-breaki võitis kreeklane 7:5. Mäng kestis kokku 3 tundi ja 45 minutit.

Samal ajal sai Federeri suur rivaal Rafael Nadal (Hispaania, 2) väga kindlalt jagu Tomaš Berdychist (Tšehhi) 6:0, 6:1, 7:6. Ülejäänud mängud lõppesid aga edetabelile vastupidiselt, kui täna 21-aastaseks saanud Frances Tiafoe (ATP 39.) alistas Grigor Dimitrovi (Bulgaaria, 20) 7:5, 7:6, 6:7, 7:5 ja Roberto Bautista Agut (Hispaania, 22) Marin Cilici (Horvaatia, 6) 6:7, 6:3, 6:2, 4:6, 6:4. Bautista Agut on nüüd võitnud juba kolm viiesetilist mängu.

Veerandfinaalides kohtuvad Bautista Agut – Tsitsipas ja Nadal – Tiafoe. Vaata meeste üksikmängu tabelit siit.