Super! Anett Kontaveit jõudis esmakordselt WTA 1000 turniiri finaali

Anett Kontaveit. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveit (4) alistas Doha WTA 1000 turniiri poolfinaalis Jelena Ostapenko (Läti, 15) 6:1, 6:4 ja jõudis esmakordselt sel tasemel finaali.

Anett mängis 2018. aastal Wuhani turniiri finaalis. Kui praegu võrdsustatakse ka seda turniiri Masters 1000 tasemega, siis tookord oli tegemist Premier 5 turniiriga, kus võitja ei teeninud 1000, vaid 900 punkti. Nii saab ikkagi öelda, et tänane edu on esmakordne. Varem oli Anett mänginud Miami turniiril poolfinaalis.

Kohtumine Läit esireketiga oli pisut kummaline, sest umbes veerand tunni jooksul ei avaldanud Ostapenko mingit vastupanu ja Anett “korjas” kiiresti kaheksa geimi järjest. Algus oli mõlemalt poolt terav, aga siis toimus Ostapenko servil seisul 1:2, 40:0 ootamatu pööre, mis algas sellest, et lätlanna lõi servi piiri äärde. Kohtunik luges palli õigeks, aga Anett võttis challenge’i ja see tasus ennast ära, sest serv loeti veaks. Aga isegi punkti sellest Anett veel ei saanud, kuid mida ta sai, et vastane läks järsku endast välja. Ostapenko ei saanud enam üldse väljakule pihta ja tegi seitsme geimi jooksul 20 lihtviga.

Sarnane oli ka teise seti algul. Anett mängis soliidselt ja suutis vigu vältida (esimese setis ainult kaks lihtviga!), aga rohkem punkte sai ikka vastase eksimustest. Nii oli ta juba teises setis kahe murdega ees 3:0, aga natuke oli see edu petlik, sest iga hetk võis juhtuda, et Ostapenko saab mängu tagasi. Ja mänguks läkski! Ühe murde sai Läti esireket tagasi juba seisul 0:3, aga teine murre ei olnud ka kaugel. Tõsi, seisudel 3:2 ja 4:3 servis Anett veenvalt ja murdepalli vastane ei saanud. Kuid jäi viimane võimalus seisul 5:4. Anett ei mänginud tervikuna seda geimi võib-olla kõige paremini, aga serv ja üks õnnelik punkt vedasid ta välja. Kui Ostapenko teenis teise murdepalli, lõi Anett raske kaitselöögi, millest pall kukkus täpselt võrgulindi peale ja sealt otse vastase poolel võrgu ette maha. Teiselt matšpallilt tõi lõpuks Anettile võidu riskantne, aga väga hea teine palling.

“Loomulikult olen väga õnnelik, et suutsin võita ja võidelda hästi,” ütles Anett intervjuus. Loomulikult küsiti temalt ka esimese seti punkti kohta, kui ta võttis challenge’i. “Seis oli juba 40:0 vastase kasuks ja ma ise mõtlesin sel hetkel: miks ma üldse selle challenge’i võtsin? Aga seekord toimis ja vahel juhtub nii, et ühest punktist hakkab kõik hästi minema. Lõpus mängis vastane juba palju paremini, tema ründelöögid hakkasid rohkem sisse minema, aga see võrgupuude aitas mind. Kuid lõpuks võitsin ikkagi tänu heale servile.”

Anett servis paremini kui Ostapenko. Ta lõi 4 ässa vastase ühe vastu ning sai esimest pallingut sisse 62%, aga Ostapenko ainult 43%. Võrreldes eilse veerandfinaaliga oli Läti esireketi serv kehvem. Esimeselt pallingult võitis Anett 68 ja Ostapenko 53% punktidest. Samas tegi lätlanna äralööke ikkagi rohkem – 16:8. Kuid lihtvigu tegi Anett 12, aga Ostapenko 39. Tõsi, võib arvata, et neist vähemalt 30 oli ta ära teinud juba seisuks 6:1, 3:0. Murdepalle realiseeris Anett 6st 4 ja Ostapenko 4st 1.

Omavaheline ametlik seis on nüüd Anetti kasuks 4:1, aga ta on võitnud Ostapenkot korra ka noorteklassis ja 2020. aasta suvel Merko Cup’il. Tõsi, ega seda viimati mainitud kohtumist ei peagi üldseisus lugema, sest koroonapausi ajal mängiti mitmel pool turniire ja kuskil neid seise ei arvestatud.

Anett on WTA edetabelis kindlustanud järgmisel nädalal karjääri parima koha, milleks võib olla 3. või 5. koht. Hetkel on ta jooksvas tabelis neljas, aga ei jää sellele kohale püsima. Kui Anett turniiri võidab, on ta kolmas ja kui kaotab, siis möödub temast kas Maria Sakkari (Kreeka) või Iga Swiatek (Poola) – olenevalt, kumb tänase teise poolfinaali võidab. Sel juhul on Anett viies.

Lõpuks üks tähis veel – Anett mängib seitsmenda finaali viimase poole aasta jooksul. Eelmisest kuuest on ta kaotanud vaid ühe, aga selle kõige kõvema – WTA finaalturniiri finaali.