fbpx
Close

Statistika ei valeta: Anett Kontaveit mängib slämmiturniiridel oma keskmisest halvemini

Anett Kontaveit WTA finaalturniiril. / Foto: Zumapress/Scanpix

Kokkuvõtva loo alustuseks tuleks öelda, et tänapäeva naiste tennises ei tähenda maailma 7. reketi kaotus 39ndale (Clara Tausoni edetabelikoht) suurt midagi, peaaegu iganädalaselt tuleb turniiridelt sarnaseid kaotusi uksest ja aknast.

Ei ole enam see aeg, kus valitsesid Martina Navratilova ja Chris Evert või Steffi Graf ja Monica Seles või veel selle sajandi algul Martina Hingis ja öed Williamsid. Üllatuskaotusi said need mängijad üliharva.

Siiski on Anetti kaotustel üks kindel muster. Millal kaotas Anett enne tänast viimati mängijale väljaspool TOP30? Marketa Vondroušovale (Tšehhi, 42.). Milline oli Anetti 2021. aasta halvim kaotus vastase edetabelikohta arvestades? Shelby Rogersile (USA, 57.). Mis on kõigil kolmel kaotusel ühist? Need kõik sai Anett suure slämmi turniiridel – Rogersile Australian Openil ja Vondroušovale Wimbledonis. Lisaks võitis ta Prantsusmaa lahtiste esimeses ringis Viktorija Golubici (Šveits, 72.) vastase matšpallilt.

Poole aasta jooksul, mis jääb Vondroušova ja Tausoni kaotuse vahele, jäi Anett vaid korra alla endast tagapool asunud mängijale, aga see oli üsna sümboolne – Jessica Pegula (USA) oli siis maailma 30. ja Anett 29. reket. Viimase 12 kuu jooksul ei ole ta muudel turniiridel halbu kaotusi praktiliselt saanudki, sest allajäämine Eastbourne’i turniiri finaalis üliheas vormis Jelena Ostapenkole (Läti, 43.) pole vast kuigi taunitav.

Sarnane muster oli ka 2019. aastal, mis edetabelikoha (14.) poolest oli Anettile enne mullust parim aasta. Kolm slämmiturniiri lõppesid kaotusega endast tagapool asunud mängijale (Aliaksandra Sasnovitš ja 2x Karolina Muchova). Neljas turniir US Open lõppes loobumisega haigestumise tõttu. Kokku on Anetti viimasest 11st slämmiturniirist 7 lõppenud kaotusega nõrgemale (loe: edetabeli põhjal) mängijale. Protsent (64) on palju kõrgem kui teistel WTA turniiridel, kus see jääb viimastel aastatel kuskil 25-30% kanti ehk siis lõviosa turniiridel langeb ta välja tugevama mängija käe läbi. Või näiteks niipidi: kui palju võitis Anett aastal 2021 endast tugevamaid? Slämmiturniiridel mitte kedagi, teistel turniiridel 22st mängust 12 ehk siis Anett võitis mullu WTA turniiridel endast tugevamate vastu üle 50% mängudest! Väga hea näitaja!

Australian Openiga on aga veel selline huvitav lugu, et eelneva aastalõpu mänguvorm on Anetti tulemust sellel slämmil pigem pöördvõrdeliselt mõjutanud. 2017. aasta lõpetas ta 2 võidu ja 8 kaotusega, aga Austraalias (2018) jõudis 1/8 finaali ning oli sealgi võidule väga lähedal. 2020. aasta Australian Openil mängis Anett pärast pikka haiguspausi, temalt oodati vaid seda, et ta kosuks haigusest. Aga Anett jõudis veerandfinaali. Palju paremini kulgenud 2018. aasta ja mullusele sügisele järgnes Australian Openil väljalangemine juba teises ringis.

scroll to top