Rafael Nadal pääses nii teise seti kaotusseisust kui ka kolmanda seti matšpallidelt

Rafael Nadal. / Foto: AFP/Scanpix

Rafael Nadal (Hispaania, 2) oli Rooma turniiri 1/8 finaalis kaotuse äärel Denis Shapovalovi (Kanada, 13) vastu, aga võitis lõpuks 3:6, 6:4, 7:6.

Nadal kaotas Rooma 2019. aasta võidupunktid ja peab kõvasti pingutama, et kõrget edetabelikohta säilitada, aga sellegipoolest jääb temast ette venelane Daniil Medvedev (3), kes 2. ringis kaotas kaasmaalasele Aslan Karatševile. Isegi siis, kui Nadal turniiri võidab, hoiab Medvedev teist edetabelikohta, mille ta vahepeal paariks nädalaks Nadalile loovutas. ATP süsteem on praegu selline, et EELVIIMASE turniiri punktidest 50% säilib ja näiteks itaallasel Fabio Fogninil jäid niimoodi alles pooled 2019. aasta Monte Carlo turniiri punktid. Miks aga Nadal kaotab Rooma punktid, kui Fognini ainult 50%? Sest Monte Carlo turniiri eelmisel aastal ei peetud ja 2019. aasta võistlus ongi eelviimane, Roomas aga sügisel mängiti ja siis võitis Novak Djokovic (Serbia, 1), kellele jääb ka vähemalt 500 punkti alles (juhul, kui ei jõua tänavu Roomas finaali, siis saab rohkem kui 500).

Shapovalovil jäi kasutamata hea võimalus alistada Nadal tema lemmikkattel. Kanadalane alustas mängu palju kindlamalt ja äralööke tuli nii ees- kui tagakäe poolelt. Esimeses setis suutis Nadal Shapovalovi edutee peatada, kui sai 0:4 pealt järele 3:4. Kuid hispaanlane kaotas seti viimase ja väga pika geimi oma servilt ning sama hooga jäi teises setis 0:3 taha. Ent Nadal on tuntud võitleja ja teiseks – eks ta peakski leidma pigem kõvakatte spetsialisti Shapovalovi vastu rohtu, kui suudab endast parima anda. Ilmselt parimat Nadal ei leidnud, aga sellest piisas, et võita teine sett 6:4 ja hoida otsustavat setti tasakaalus. Seisul 5:6 jäi Nadal oma pallingul 30:40 taha ja pärast oli Shapovalovil veel üks matšpall, aga Nadal päästis need ja võitis juba veenvalt 7:3.

Shapovalov võitis ässad 12:2, aga topeltvigu tegi kolme võrra rohkem (5:2) ja esimese serv õnnestumisprotsent oli ka kanadalasel kehvem (58 vs 69). Samas võitis Shapovalov esimeselt servilt rohkem punkte (68 vs 64%), kuid eks see tuli päris suures osas ässade arvelt. Murdepalle realiseeris Shapovalov 11st 5 ja Nadal 14st 4.

Üldiselt juhtus täna Rooma ATP Masters 1000 turniiri enne- ja pärastlõunastes mängudes vaid üks väiksem üllatus, kui Karatšev jäi alla servikahur Reilly Opelkale (USA) 6:7, 4:6. Esimeses setis ei saanud kumbki mees mitte üheski tõrjegeimis üle kahe punkti ja kui Karatšev tegi tie-break’is minimurde seisuks 5:4, oli ehk kolmveerand võitu käes. Ilmselt mängiti kohtumise otsustavaim punkt tie-break’i seisul 6:4 Karatševi servil, kui Opelka sai minimurde tagasi ja võitis viimase geimi 8:6. Karatšev oli seti kaotusest ilmselgelt löödud ja mängis ebaõnnestunult teise seti alguse, jäädes taha 1:3 (toimus ka mängu ainus servimurre). Veel oli variant Opelka servil seisul 4:3, 15:40, aga ameeriklane leidis iga kord tähtsal hetkel kas ässa või hea pallingu.

Kokku lõi Opelka 18 ässa ja tema jõudmist liivaväljaku Masters 1000 turniiri veerandfinaali võib pidada ehk isegi natuke suuremaks üllatuseks, kui tema kaasmaalase John Isneri vastavat edu Madridis. Opelkal on hea võimalus ka kaugemale jõuda, sest ta kohtub veerandfinaalis teise üllataja Federico Delbonisega (Argentiina).

Ebaõiglaselt tugevaks kujunes selle aasta Rooma turniiril ülemine tabeliveerand. Kõigepealt kohtusid juba tänases 1/8 finaalis sel hooajal ühe liivaturniiri võitnud ja teisel finaalis mänginud Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 5) ja Matteo Berrettini (Itaalia, 9) ning selle mängu võitja kohtub veerandfinaalis Djokoviciga! Berrettini oli esimeses setis parem ja kaotas oma servil ainult ühe (!) punnkti (Tsitsipas viis), aga siis järsku tie-break’i eduseisul 3:2 kaotas kaks punkti oma pallingul järjest! See saigi otsustavaks ja lõpus juba vastasest paremini mänginud Tsitsipas võitis 7:6, 6:2. Djokovicil oli märksa lihtsam tööpäev, sest ta alistas Alejandro Davidovich Fokina (Hispaania) 6:2, 6:1, ehkki oli mängu alustanud oma servigeimi kaotamisega.

Ilmselt tugevaima veerandfinaali eel on Djokovici ja Tsitsipase omavaheline mängude seis 4:2 maailma esireketi kasuks, saviliival on ta võitnud mõlemad mängud. Nende viimane lahing oli tõeline maiuspala, kui Tsitsipas tuli mullu sügisel Roland Garrosi poolfinaalis välja 0:2 kaotusseisust, ent Djokovic jäi peale 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1. Sarnaselt tänavu Australian Openil tuli Tsitsipas ka Nadali vastu välja 0:2 seisust, aga seekord võitis.