Oli see vast mäng! Mark Lajal hakkas tiitlikaitsjale kõvasti vastu

Mark Lajal ja Carlos Alcaraz pärast mängu. / Foto: EPA/Scanpix

Eesti esireket Mark Lajal võib olla uhke oma esituse üle Wimbledoni turniiri avaringi kohtumises, kui ta kaotas maailma kolmandale reketile ja tiitlikaitsjale Carlos Alcarazile (Hispaania) 2 tundi ja 22 minutit kestnud heitluses 6:7, 5:7, 2:6.

Pealegi oli Lajalil väike edu ka vastase servil – kahes esimeses setis murdis eestlane Alcarazi pallingu esimesena. Aga just need servigeimid, mis järgnesid murdele, olid vast kogu mängu ainsad, kus Lajal oma pallingul hästi ei mänginud. Mõlemal juhul kaotas ta servigeimi nulliga.

Juba kohtumise algul tekitas elevust Lajali 30:0 edu Alcarazi servil, kuid kohe murret ei tulnud. Lajal oli edukas ka selle poolest, et neljandas geimis võttis ta challenge’i ja kordus näitas, et eestlane lõi tõesti piirile. Alcaraz ei saanud võib-olla mingil määral mängu nii hästi sisse ja Lajali murre seisuks 3:2 oli selle tunnistus. Kuid hispaanlane vastas sellele 10 punkti järjest võitmisega, mis tähendas, et Lajal oli taga 3:4, 0:30. Kuid selle geimi ta päästis suurepäraselt ja esimese seti lõpp oli tõeliselt nauditav – mõlemad mängijad võitsid häid punkte tilkpallidega, huvitavaid “tulevahetusi” nähti võrgus ja kogu kohtumise pikima pallivahetuse seisul 4:5, 40:40 võitis Lajal. Tie-break’i alustas eestlane minimurdega, aga ka selle andis ta kohe tagasi ja seti otsustavas geimis oli Alcaraz kindlam (7:3).

Teises setis läks Lajal juhtima 2:0, aga me juba teame, mis sellele järgnes. Ent taas ei tähendanud Alcarazi vastumurre veel paremise kandumist tema poolele. Pallivahetused olid endiselt võrdsed ja seda seisuni 5:5, 40:0 Lajali servil. Sellel seisul järsku näitas Alcaraz imelist tennist. Seni oli hispaanlane mänginud soliidselt, aga mitte hiilgavalt. Kuid nüüd näitas ta klassi, võitis viis punkti järjest ja murdis Lajali servi ka kolmanda seti algul.

Sisuliselt oli mäng sellega otsustatud, kuid Lajal veel “hullutas” publikut, kui tuli hästi välja seisult 1:5, 0:30 ja päästis ka matšpalli. Nagu alati, on Londoni publik ka autsaideri suhtes viisakas ja Lajal leidis Briti leedidelt ja sööridelt heakskiitu. Samuti kommentaatoritelt (üks neist oli Nick Kyrgios), kes pärast kohtumise lõppu ütlesid: “Mark Lajal, jätke see nimi meelde! Ta kindlasti veel naaseb suure slämmi turniiridele. Tema tänane esitus oli muljetavaldav!”

Statistiliselt ei ole Lajalil millegi üle kurta. Tõsi, kolmanda seti keskel näidati üht huvitavat statistikat, et oma rünnakutel võitis Alcaraz 61st punktist 51 ja Lajal 58st 36, mis tähendas, et šansse kasutas hispaanlane paremini. Aga eks seda ongi klassi võrra kõrgemal seisvalt mängijalt oodata. Äralöögid olid Alcarazi kasuks 44:24, ent samas lihtvead viigis 28:28. Serviässade/topeltvigadega sai Lajal (7/2) viis punkti rohkem kui Alcaraz (4/4). Ainus, kus hispaanlase paremus tõusis selgemalt esile, olid võrgus saadud punktid. Lajal käis seal 30 korda ja võitis 13 punkti, aga Alcaraz 33st 26. Siin tuli esile hispaanlase osavus, ilmselt on see omadus, milles Alcaraz on maailma parim.