Novak Djokovic võitis hooaja neljanda turniiri ja kindlustas pääsu ATP finaalturniirile (parandatud)

Novak Djokovic Astanas. / Foto: Reuters/Scanpix

Novak Djokovic (4) kindlustas pääsu ATP finaalturniirile, kui võitis täna Astana ATP500 turniiri, alistades finaalis Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 3) 6:3, 6:4.

Kui sel aastal poleks Wimbledoni punkte andmata jäetud, olnuks Djokovicil pääs ATP finaalturniirile juba kindel. Kuid lisaklausli alusel andis just Wimbledoni võit serblasele pääsme, sest mängija, kes aasta jooksul võidab vähemalt ühe slämmiturniiri ja paikneb hooaja lõpul TOP20 sees, saab ka finaalturniirile. Praegu on Djokovic aasta edetabelis 10. kohal ja jääb 8. kohal asuvast Felix Auger-Aliassime’ist (Kanada) 140 punkti kaugusele, kuid koht 20 parema hulgas on serblasele tagatud. Auger-Aliassime jääks hetkeseisuga esimesena finaalturniirilt välja, sest nüüd 8. kohast enam ei aita.

Djokovic mängis tänases finaalis nii kindlalt, et Tsitsipasel polnud ühtki murdepalli. Ta ise realiseeris 5st murdepallist 2, kummaski setis ühe. Esimeses setis tuli serblase murre üsna hilja, alles seisul 4:3. Väga hea oli Djokovici esimese servi õnnestumisprotsent – 79. Koroonavaktsiini puudumise tõttu mitmelt turnriilt eemale jäänud Djokovic on tänavu osalenud vaid kümnel võistlusel ja tänaseks võitnud neist 4 – lisaks Wimbledonile Rooma Mastersi, Tel Avivi ja Astana turniiri.

Suure sammu ATP finaalturniiri suunas astus täna ameeriklane Taylor Fritz, kes jõudis hetkeseisuga juba nende kaheksa hulka, kes Londonis mängivad. Alistanud Tokyo ATP500 turniiri finaalis kaasmaalase Frances Tiafoe 7:6, 7:6, kerkis ta hooaja edetabelis seitsmendaks Auger-Aliassime’i ette. Fritz on 2022. aastal võitnud nüüd kolm turniiri – Indian Wellsi, Eastbourne’i ja Tokyo. Varasemas karjääris oli Fritzil kirjas vaid üks ATP tiitel 2019. aastal Eastbourne’ist.

Ameeriklaste finaalis sai kumbki murde kätte esimese seti algul (Tiafoe läks 2:1 ette, Fritz viigistas 2:2), kuid hiljem hoiti servi sajaprotsendiliselt. Fritzil oli siiski murdepalle palju, ta realiseeris neid 8st 1 (Tiafoe 3st 1). Esimese seti seisul 5:4 ja 6:5 olid Fritzi murdepallid ka settpallid, aga ta võitis alles tie-break’is 7:3. Kummaski tie-break’is (teine lõppes 7:2) ei loovutanud Fritz servil ühtki punkti.

Autasustamisel rääkis Fritz, kui hullumeelne see nädal on talle olnud – ta võitis enne finaali kolm mängu kolmes setis ja sai Nick Kyrgioselt (Austraalia, 5) loobumisvõidu. “Paremat stsenaariumit poleks saanud kirjutada. See tulemus on vajalik võitluses pääsu eest ATP finaalturniirile,” tuletas ka Fritz meelde peamist eesmärki.

ATP finaalturniirile on lisaks Djokovicile koha kindlustanud Carlos Alcaraz (Hispaania), Casper Ruud (Norra), Rafael Nadal (Hispaania) ja Tsitsipas. Heal positsioonil on ka venelased Daniil Medvedev ja Andrei Rublev, kuid alates seitsmendast kohast käib tihe rebimine. Kui järgmisel kahel nädalal mängitakse ainult ATP250 turniire, mis võitluses finaalturniiri kohale palju punkte ei anna, siis ilmselt otsustavaks saavad oktoobri viimane ja novembri esimene nädal, kus on esmalt kavas Viini ja Baseli ATP500 turniirid ja seejärel Pariisi Masters 1000.