Barbora Krejcikova võitis teise turniiri järjest maailmaklassi finaali järel

Barbora Krejcikova Tallinn Openil. / Foto: Karl Toomsoo

Nii head naiste tennist ei ole tänavu näidatud isegi suure slämmi finaalides, kui demonstreerisid Ostrava finaalis maailma esireket Iga Swiatek (Poola) ja Barbora Krejckiova (Tšehhi).

Selleks, et võita tippturniiri finaalis Swiatekit, lähebki vaja oma parimat mängu ja seda suutis Krejcikova teist turniiri järjest näidata. Ta on nüüd võitnud kaks turniiri ja kümme mängu järjest ja tõusnud maailma edetabelis Tallinna ja Ostrava turniiriga 27. kohalt 14ndaks. Swiatek oli enne tänast võitnud oma 10st finaalist 9, aga nüüd sai teist korda karjääri jooksul lüüa. Sellegipoolest on Swiateki hooaeg (7 turniirivõitu ja lisa võib veel tulla) naiste tennises parim pärast 2013. aastat, kui Serena Williams võitis 11 turniiri. Tõsi, ka Williamsi 2015. aastat võiks lugeda paremaks, sest seal tal õnnestus neljast slämmiturniirist võita kolm ja Swiatekil tämavu kaks. Kui aga lähtuda puhtalt turniirivõitudest, on poolatari hooaeg parem.

Kui Krejcikova pidi Tallinna finaalis mängima publiku vastu, ehkki eestlased tunnustasid võitjat pärast mängu sooja aplausiga, siis Ostravas ei olnud tal ka selget toetust. Ostrava asub vaid 10 km kaugusel Poola piirist ja näiteks suured linnad Katowice ja Krakow asuvad 100-150 km raadiuses. Nii oli neil võimalik tulla Swiatekit toetama ka selliselt, et ööbimas käisid kodus, mis tuleb odavam isegi praeguste bensiinihindade juures. Ja poolakad tegid sellist lärmi, et ei saanudki aru, kumb mängib kodus.

Krejcikova püüdis kavalat krosside ja pikkade lõigete abil Swiatekit rütmist välja lüüa sarnaselt nagu ta tegi Tallinnas Anett Kontaveidiga, aga maailma esireket haaras ohjad ja avaseti keskel hakkas tšehhitar seetõttu eksima, sest pidas vajalikuks riskida. Jäänud aga 1:5 taha, naases Krejcikova oma tavapärase stiili juurde, aga oli veelgi täpsem ja teravam kui alguses. Ta viigistas 5:5, aga Swiatekil oli veel midagi varuks ja ta võitis seti 7:5.

Teises setis läks Krejcikova kohe murdega ette, aga kaheksandas geimis murdis Swiatek tagasi seisuks 4:4. Kuid lähemale kui kahe punkti kaugusele (parim seis 6:5, 30:30 Krejcikova servil) võidust poolatar ei jõudnud ja tie-break’i valitses Krejcikova. Ta juhtis 6:1 ja kasutas ära neljanda settpalli seisuks 7:4.

Otsustavas setis hoiti servi kindlalt seisuni 4:3 ja siis murdis hiilgevormis Krejcikova Swiateki servi nulliga. Kuid viimases geimis alles tõeline tenniseklassika algas. Krejcikova juhtis 40:15, aga Swiatek pani kõik jõu mängu, riskis maksimaalselt tõrjetel ja sai ka korraks murdepalli. Pärast kõrgetasemelisi pallivahetusi võitis Krejcikova kuuendalt matšpallilt ässaga!

Kvaliteeti näitab ka äralöökide/lihtvigade suhe, mis oli mõlemal plussis: Krejcikoval 44/41 ja Swiatekil 42/30. Heatasemeline oli ka serv – mõlemal 7 ässa ja 2 topeltviga, esimese pallingu protsent Krejcikoval 66 ja Swiatekil 69. Kolm tundi ja 16 minutit kestnud finaal lõppes 5:7, 7:6, 6:3 ja punktidega jäi Krejcikova peale 120:111. Muide, otsustava seti seisul 3:3 olid punktid viigis, aga siis võitis Krejcikova järgmised kaks geimi kokku punktidega 8:1.

Swiatek pidas oma fännidele poolakeelse kõne ning nuttis ja naeris vaheldumisi. Ta oli õnnelik, et toetajaid tuli kohale nii palju, aga kurb, et ei saanud neid võiduga rõõmustada. Muidugi jagus tal kiidusõnu Krejcikovale (siis juba inglise keeles): “Olen õnnelik, et jõudsid taas oma heale tasemele, profituuril läheb vaja selliseid mängijaid nagu sina.”

Hoopis teistsugune oli Monastiri turniiri finaal, kus Elise Mertens (Belgia, 5) võitis Alize Cornet’ (Prantsusmaa, 3) 6:2, 6:0. Mertens võitis karjääri seitsmenda, aga tänavu esimese WTA turniiri. Viimati oli belglanna võidukas 2021. aasta veerbuari algul Melbourne’is Gippsland Trophy’l, kus ta võitis finaalis Kaia Kanepi.